Προς το περιεχόμενο

Στραβό tremolo block


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλή χρόνιά σε όλους!

 

Σήμερα πρόσεξα ότι το tremolo block της strat μου, το οποίο έχω ρυθμισμένο ώστε να κάνει μόνο dive δεν εφάπτεται στο σώμα, αλλά ακουμπάει μονο από τη μεριά των μπάσων χορδών και κάθεται στραβά. Νομίζω ο λόγος είναι ότι οι τρύπες για τις 2 βίδες που το κρατάνε στο σώμα δεν είναι στο ίδιο μέρος. Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι παρόμοιο; Θα έπαιρνα όρκο ότι παλιά δεν ήταν έτσι, αλά δεν είμαι και σίγουρος. Καμιά ιδέα κανείς;

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά και χρόνια πολλά.

Από ότι καταλαβαίνω το τρέμολο σου θέλει απλά μιά ρύθμιση ως προς το ύψος. Μπορείς να την κάνεις και μόνος σου.

όχι άλλο κάρβουνο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον δεν το περιέγραψα καλά, και επειδή δεν έχω τη φωτογραφική εύκαιρη έφτιαξα μια εικόνα που δείχνει περίπου πώς είναι:

 

100_0864.jpg.5087bc5dac98f1edb2be6f8286d8a94f.jpg

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σίγουρα fender; Μήπως την αγόρασες μεταχειρησμένη απο κάποιον;

Βεβαιώσου ότι ειναι το block που πάει στραβά κι όχι το ρουτάρισμα του ξύλου στραβό.

Στο λέο γιατί φίλος, είχε πέσει θύμα απάτης από κάποιον κύριο που είναι και μέλος του νοιζ (όχι ενεργό στο φόρουμ, αλλά στις αγγελίες αραιά και πού), ο οποίος του πούλησε partcaster απο parts και καλά φτιαγμένα απο το Δαλάι Λάμα και το μόνο κοινό που είχαν, ήταν η προέλευση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι σίγουρα φενδερ 20ετίας, και δεν αλλάζει κάτι όσο και να σφίξω τα ελατήρια.

Μου φαίνεται ότι έχει ραγίσει το ξύλο ανάμεσα στα posts και το pickup cavity, θα σιγουρευτώ όταν αλλάξω χορδές

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

είναι σίγουρα φενδερ 20ετίας, και δεν αλλάζει κάτι όσο και να σφίξω τα ελατήρια.

Μου φαίνεται ότι έχει ραγίσει το ξύλο ανάμεσα στα posts και το pickup cavity, θα σιγουρευτώ όταν αλλάξω χορδές

 

Αν έχει όντως ραγίσει το ξύλο και έχει ξεχαρβαλωθεί η "φωλιά" του post τότε χρειάζεσαι σοβαρή επισκευή ("γέμισμα" και ξανατρύπημα).

Αν έχει συμβεί κάτι τέτοιο σημαίνει ότι όλη η γέφυρα έχει περιστραφεί. Από intonation στις μπάσες χορδές πως πας? Έχει χρειαστεί να τραβήξεις τέρμα πίσω τα βαγονάκια?

 

Αν από intonation είσαι εντάξει τότε πιθανώς έχει ξεβιδωθεί το block από το plate. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε αρχηγέ μου, δεν γίνεται έτσι διάγνωση. Βγάλε της γαμωχορδές, αφαίρεσε τα ελατήρια και δες πως στέκεται ΜΟΝΟ του το τρέμολο. Έτσι είναι moving target.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει όντως ραγίσει το ξύλο και έχει ξεχαρβαλωθεί η "φωλιά" του post τότε χρειάζεσαι σοβαρή επισκευή ("γέμισμα" και ξανατρύπημα).

Αν έχει συμβεί κάτι τέτοιο σημαίνει ότι όλη η γέφυρα έχει περιστραφεί. Από intonation στις μπάσες χορδές πως πας? Έχει χρειαστεί να τραβήξεις τέρμα πίσω τα βαγονάκια?

 

ναι... Θα επανέλθω... άτιμη αγαπημένη μας εταιρεία, όλο με το κατσαβίδι είμαστε

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου