Προς το περιεχόμενο

Μουσικές "πατάτες"


Waterfall-K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Grandmaster Flash - White Lines (Don't Do It) (1983) Original[/url]

 

I DIG IT!  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

φυσικα μη ξεχναμε και την ΚΥΡΙΑ αιτια που οι περισσοτεροι "μουσικοι" εδω μεσα δεν γουσταρουμε αυτο το ειδος:ειμαστε απλα....ΓΕΡΟΙ....  και αυτα που ακουμε και παιζουμε ..ειναι.... παλαιολιθικα για τη σημερινη νεολαια....

 

66955435.jpg

 

 

Πισσα και πουπουλα στα γεροντια του φορου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελικα ο superfunk παει να μας βγαλει στη συνταξη ...και απ'οτι βλεπω αρκετοι απο εμας τους ''γερους'' ειμαστε βραδυατικα μεσα και πινουμε ''τηλιο'' χαζευοντας στο pc .O waterfall ομως την εκανε για ποτο .Ψτ μαγκες μπορειτε να βαλετε και λιγο κονιακ στο τηλιο για να ζεσταθειτε ...εγω καμμια φορα το κανω ...αρε κριση τι μας κανεις ( οικονομικη και ηλικιας ταυτοχρονα δεν υπαρχει χειροτερο παιδες )

@Νεστορα αγορι μου φορεσες πιτζαμες &παντοφλιτσες; και απ'οτι καταλαβαινω ο sf φοραει φορμιτσα αθλητικη και nike για παν ενδεχομενο (μηπως και την κοπανησει ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, Blues το λες γιατι Blues ειναι. Τα εχεις μπερδεψει λιγο. Παρακατω ενα RnB:

 

 

Παιζει

Εγω αυτο στο μυαλο μου το λεω shuffle

 

RnB λεω αυτο

 

Marvin Gaye "What's Going On" 1972 (Stereo)

 

Μπορει οντως να τα χω μπερδεψει γιατι εχω μελετησει το συγκεκριμενο στυλ και συγκεκριμενα τον Jamerson και Carol Kaye

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Οχι, Blues το λες γιατι Blues ειναι. Τα εχεις μπερδεψει λιγο. Παρακατω ενα RnB:

Albert Collins - Frosty

 

Μερικές παρατηρήσεις επ'αυτού. Αρκετές δεκαετίες πίσω ('40-'50) ο όρος χρησιμοποιούνταν ελαφρώς αυθαίρετα, μάλλον αναλόγως του πού και πως μεγάλωσε εκείνος που τον ξεστόμιζε. Πιό γενικά, εκείνες τις εποχές σχεδόν ό,τι ήταν παιγμένο απο μαύρους καλλιτέχνες εν δυνάμει ήταν RnB. Μην ξεχνάμε πως εκείνες τις εποχές καθορίστηκαν εν πολλοίς ονομασίες όπως RnR, Soul καί άλλες, η κατάσταση ήταν αρκετά "ρευστή".

Απο το '60 και περισσότερο το '70 ο όρος ταυτίστηκε με τα soul - funk κομμάτια της εποχής.

Υπ'αυτή την έννοια, υπάρχει δίκιο σε όσους "βλέπουν" διάδοχη κατάσταση σε πρόσωπα όπως της Μπιγιόνσε ή της Αναστέζια - μεταξύ άλλων. Τώρα, το πόσα κοινά μπορεί να έχει η Lady Gaga με την Aretha Franklin, είναι διαφορετική κουβέντα.

Το Frosty κατά την άποψη μου πάντως είναι ένα κλασσικό μπλουζ κομμάτι, δεν θα το χαρακτήριζα RnB σε καμμία περίπτωση. Στην Ελλάδα πάντως έχω παρατηρήσει μιά παρόμοια σύγχιση, ίσως να συμβαίνει γιατί υποσυνείδητα μεταφράζουν τους Αγγλικούς όρους και βγάζουν λαθεμένα συμπεράσματα. Γιά παράδειγμα, μπορεί ν'ακούσεις κάποιον να λέει "τι ωραίο RnB τραγούδι!" και ν'αναφέρεται στο Mojo Working του Muddy Waters.

 

εδιτ:

συνηγορώ με τον κύριο γουώργουικ που μόλις πόσταρε το αριστούργημα του Marvin Gaye!

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Απο το '60 και περισσότερο το '70 ο όρος ταυτίστηκε με τα soul - funk κομμάτια της εποχής.

Υπ'αυτή την έννοια, υπάρχει δίκιο σε όσους "βλέπουν" διάδοχη κατάσταση σε πρόσωπα όπως της Μπιγιόνσε ή της Αναστέζια - μεταξύ άλλων.  

 

Συμφωνώ με την ανάλυση του MR Elias!

Την επεκτείνω, χρησιμοποιώντας και το παράδειγμα της Εrykah Βadu.

Μπορεί εμάς να μην μας κάνει, αλλά έκανε στους παραγωγούς του Blues Brothers 2000, οι οποίοι της έδωσαν και πρωταγωνιστικό ρόλο (σίγουρα μεγαλύτερο από αυτόν του Jonny Lang :P ;D) . Τι να κάνουμε η μουσική εξελίσσεται και αλλάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνηγορώ με τον κύριο γουώργουικ που μόλις πόσταρε το αριστούργημα του Marvin Gaye!

 

:)

 

Υπαρχει και αυτη η εκτελεση που ειναι απιστευτη...

 

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Νεστορα αγορι μου φορεσες πιτζαμες &παντοφλιτσες;

 

Τωρα.Καποτε στα 80s' τριζανε οι πιστες στα καρεκλαδικα...

Mεχρι και βραβειο καρεκλά εχει παρει...!!!;D :-*

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα.Καποτε στα 80s' τριζανε οι πιστες στα καρεκλαδικα...

Mεχρι και βραβειο καρεκλά εχει παρει...!!!;D :-*

Γι' αυτό και ο ξάδελφός μου έγινε φίρμα. ;)

 

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου