Προς το περιεχόμενο

Μουσικές "πατάτες"


Waterfall-K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε βεβαια Σταυρο καποτε ''γαζωναμε'' τωρα νωρις στο σπιτι + οτι αλλο συτνεπαγεται.

Με την ευκαιρια Καλη χρονια Σταυρο με υγεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Με την ευκαιρια Καλη χρονια Σταυρο με υγεια.

Σ ευχαριστω αρχηγε μου!

Υγεια πανω απ ολα... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω να πω κάτι περισσότερο από τον SF.... Πραγματικά... Η μουσική παραγωγή είναι μεγάλο κομμάτι της όποιας μουσικής βιομηχανίας υπήρξε ποτέ... Είναι το σημαντικότερο (ίσως) κομμάτι του τραγουδιού που ακούς... Γιατί αν δεν ήταν ο τύπος που είχε το know how ώστε να αποδώσει αυτό που έχει ο κάθε καλλιτέχνης στο μυαλό του κατά πάσα πιθανότητα δεν θα το άκουγες ποτέ σωστά... Όταν λοιπόν φτάνεις στο σημείο να έχεις το know how και να θες να εκφραστείς τον κάνεις με τον τρόπο που ξέρεις... Φτιάχνεις ήχο ακόμα κι αν δεν ξέρεις τι παίζεις... Κάνεις mix και σιγά σιγά βγαίνει κάτι δικό σου... Έτσι ξεκίνησε το Hip Hop (που βασικά είναι το συνολικό όνομα της "κουλτούρας") και το Raping...  Ένα κίνημα (μουσικό και μη) πολύ πιο ειλικρινές από το Hard Rock του 80 ή το metal... Κι εμένα δεν μου αρέσουν αυτές οι λαλακίες που πλασσάρονται σαν rap στην Ελλάδα... Δεν μιλάω δηλαδή για NiVo ή Νέβμα (που τα πρώτα album αξίζανε)... Αλλά ακόμα κι από το mainstream rap παγκοσμίως (kyane west ή black eyed peas πχ) οι παραγωγές και σαν μουσική είναι πολύ καλή!  Στην τελική ΓΙΑΤΙ θεωρείται αριστούργημα κάποια κομμάτια πχ τον Παπαθανασίου? Επειδή έβαλε κάποιες νότες στη σειρά? Για τις παραγωγές του? Δηλαδή πως μπορείς να κρίνεις ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ αν κάτι είναι αριστούργημα? Αν έχει δύσκολη αρμονία ή περίπλοκα μέτρα κλπ? Εγώ αυτά τα βρίσκω ανούσια στη μουσική... Θέλω groove, μονότονες μελωδίες, Battle attitude και στίχους με flow... Και ξαναέρχομαι λοιπόν ότι είναι γούστα αυτά...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αυτο στο μυαλο μου το λεω shuffle

Το Frosty κατά την άποψη μου πάντως είναι ένα κλασσικό μπλουζ κομμάτι, δεν θα το χαρακτήριζα RnB σε καμμία περίπτωση.

Εγω παλι θα επιμεινω και θα το χαρακτηριζα ενα κλασσικο παραδειγμα RnB. 8)

Ανεβασα πριν λιγο στο YouTube ενα αποσπασμα απο το DVD του Steve Smith "Drumset Technique / History Of The U.S. Beat".

 

e21ac71832398ef3ba8d8ceef352f50b.png

 

Εκει ο Smith λεει 5 βασικα πραγματα για το RnB και παιζει ενα κομματι με την μπαντα.

Δειτε το, και μετα ακουστε ξανα το Frosty.

 

Steve Smith - RnB

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου