Προς το περιεχόμενο

GIBSON vs FENDER


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φωτιά μας βάζεις,

η gibosn έχει πιο ζεστό "βρώμικο" ήχο, από την άλλη η fender είναι διάσημη για τον crystal clear ήχο της.

Είναι θέμα στυλ, ήχου και συνήθειας. Εγώ παίζω gibson και δεν την αλλάζω πλέον, μπορεί στο μέλλον να πάρω καμία fender αλλά η πραγματική μου αγάπη είναι η gibson. Mου αρέσει που είναι μονοκόματη, μου αρέσει το sustain που έχει και που δε συναντάς σε fender εύκολα, μου αρέσει η κατασκευή και το οτι είναι "ζόρικη" κιθάρα.

Πέρα από τη προσωπική σχέση που αναπτύσει ο κιθαρίστας με τη κιθάρα η μουσική είναι μουσική με ότι κιθάρα και να τη παίξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

den tithetai thema poia einai kaluterh einai polu diaforetikes kithares h mia apo thn allh kai kathe mia exei to diko ths xexwristo hxo kai th dikh ths xexwristh xrhsh...sa na rwtame ti einai kalutero h porsche h h ferrari........twra ta peri kontras gibsonadwn fenderadwn einai ligo asteia kai mallon anhkoun se hlikies katw twn 16.........Exw kai les paul kai stratocaster kai eimai polu euxaristhmenos kai apo tis duo......thelw na pw omws edw ena pragma pou gia mena gernei elafrws th plastigga pros th meria ths strat kai einai h euelixia ths pou thn kanei katallhlh gia kathe peristash...pragma sto opoio h les paul ypoleipetai kapws kata th gnwmh mou.Etsi otan paizw kapoio live opou to koubalhma metraei kai den exw diathesh na koubalaw 2 kithares tote pairnw strat kai xerw oti tha me kalupsei hxhtika kai gia ta kathara kai gia ta blues kai gia ta rock/heavy kommatia....epishs einai ligo pio aneth apo ergonomikhs apopsews.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΑΝ ΕΝΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΙΘΑΡΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΚΟΠΟ ΚΑΙ ΧΡΗΜΑ ΚΑΙ ΑΠΕΚΤΗΣΑ ΤΑ 4 ΠΙΟ ΔΙΑΣΗΜΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΚΙΘΑΡΑΣ ΠΟΥ ΑΝΑΔΙΧΤΗΚΑΝΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΙΑΣΗΜΟΤΕΡΟΥΣ ΚΙΘΑΡΙΣΤΕΣ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ

 

FENDER TELECASTER

FENDER STRATOCASTER

GIBSON LES PAUL CUSTOM

GIBSON SG STD

 

AN HMOYN ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΚΑΙ ΑΦΟΣΙΩΜΕΝΟΣ ΚΙΘΑΡΙΣΤΑΣ ΘΑ ΚΡΑΤΟΥΣΑ ΚΑΙ ΤΙΣ 4 ΓΙΑΤΙ ΟΛΕΣ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΥΠΟΘΕΤΙΚΗ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ ΚΙΘΑΡΑ, ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΟ "ΔΑΓΚΩΜΑ" ΜΙΑΣ ΦΕΝΤΕΡ ΜΕ ΤΟΝ ΟΓΚΟ ΚΑΙ ΤΟ SUSTAIN THS GIBSON KΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΙΔΗ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΑΠΟ ΤΖΑΖ ΜΕΧΡΙ ΧΕΒΙ ΜΕΤΑΛ.

 

 

ΑΠΛΑ ΕΧΩ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΟΤΙ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΤΗΝ ΤΕΛΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΙΣΩΣ ΤΗΝ ΕΧΩ ΤΑΥΤΙΣΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΙΘΑΡΙΣΤΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΔΩΛΑ ΟΠΩΣ Ο DANNY GATTON, O ROY BUCHANNAN KAI O MEGAS...KEITH RICHARDS

 

H AΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ......ΚΑΙ GIBSON KAI FENDER ΓΙΑΤΙ ΟΤΙ ΚΑΤΑΚΤΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΙΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΥΣ!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν τέτοια κόντρα πρώτη φορά την ακούω.Εχουν περάσει από τα χέρια μου τουλάχιστον 100 κιθάρες (σοβαρολογώ).GIBSON,GRETSCH,IBANEZ,FENDER κτλ.

 

Οι διαφορές μεταξύ Fender & Gibson είναι τόσο μεγάλες που είναι αστείο να τις συγκρίνουμε.

 

Προσωπικά έχω καταλήξει στην Telecaster (έχω 4) μια και είναι πολύ ευέλικτη,ελαφριά & μου αρέσει ο ήχος της.

 

Η Strat είναι και θα είναι η πιό πετυχημένη εμπορικά κιθάρα μια και σίγουρα μπορεί να καλύψει ΟΛΑ τα είδη μουσικής.

 

Η Gibson Les Paul είναι κατά τη γνώμη μου καθαρά ροκ κιθάρα και καθόλου ευέλικτη (ενω οι υπερβολικές τιμές των διαφόρων μοντέλων μου τη δίνουν!!)

Δεν παύει όμως να είναι ένα αριστούργημα σχεδίασης.

 

Προσωπικά από τη Gibson προτιμώ τα σκάφη της.

 

Ετσι κι αλλοιώς πλέον κυκλοφορούν εξαιρετικά καλά και φθηνά μοντέλλα από την ΚΟΡΕΑ (EPIPHONE,SAMICK κτλ) που κάθε κιθαρίστας μπορεί να έχει και FENDER & GIBSON στυλ κιθάρες!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Ο SUPERFUNK EΔΩΣΕ ΜΙΑ ΠΙΟ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΑΠΟ ΟΛΕΣ..ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΧΟΜΠΙ ΜΑΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΤΗΝΟ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν τέτοια κόντρα πρώτη φορά την ακούω.Εχουν περάσει από τα χέρια μου τουλάχιστον 100 κιθάρες (σοβαρολογώ).

 

Μήπως ήσουν μέλος σε κάποιο συγκρότημα της δεκαετίας του 70 και μετά από κάθε performance έσπαγες τη κιθάρα σου ? Γιατί αλλιώς δεν μπορώ να φανταστώ πως γίνεται να έχει αλλάξει κάποιος 100 κιθάρες ... σε μια ζωή. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν τέτοια κόντρα πρώτη φορά την ακούω.Εχουν περάσει από τα χέρια μου τουλάχιστον 100 κιθάρες (σοβαρολογώ).

 

Μήπως ήσουν μέλος σε κάποιο συγκρότημα της δεκαετίας του 70 και μετά από κάθε performance έσπαγες τη κιθάρα σου ? Γιατί αλλιώς δεν μπορώ να φανταστώ πως γίνεται να έχει αλλάξει κάποιος 100 κιθάρες ... σε μια ζωή. :lol:

 

re sy o malmsteen ehei spiti tou pano apo ekato kithares.... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως ήσουν μέλος σε κάποιο συγκρότημα της δεκαετίας του 70 και μετά από κάθε performance έσπαγες τη κιθάρα σου ? Γιατί αλλιώς δεν μπορώ να φανταστώ πως γίνεται να έχει αλλάξει κάποιος 100 κιθάρες ... σε μια ζωή.

 

Καταρχήν είχα την τύχη να ζω στη Νεα Υόρκη στα μέσα της δεκαετίας του 80.Τότε ,αν και υπήρχε κάποιο μικρό ενδιαφέρον, ουσιαστικά δεν υπήρχε η τρελλα με τα Vintage όργανα.Ενδεικτικά σου λέω ότι αγόραζα σχεδόν κάθε δύο μήνες Fender,Gibson & Gretsch (καλά αυτές ήταν τζάμπα) σε εξευτελιστικές τιμές (θυμάμαι είχα αγοράσει μιά Tele 62 350 δολλάρια!).

Μετά μπήκα στο τριπ της ιδιοκατασκευής (Warmoth κτλ) στο οποίο και βρίσκομαι ακόμα μια & εκεί βρήκα τα καλύτερα αποτελλέσματα...

Πάντα βέβαια επιδιδόμουν και σε ενα όργιο αγοραπωλησιών .

Τελικά πριν από 5 χρόνια μου την έδωσε και πούλησα σχεδόν ολα τα Vintage κομμάτια μου στο Λονδίνο σε ΤΡΕΛΛΕΣ τιμές (αν και βλέποντας τις ΠΑΡΑΝΟΙΚΕΣ τιμές που πιάνουν τώρα το μετάνοιωσα!)

Ησύχασε πάντως τώρα έχω μόνο 10 κιθάρες (κάποτε είχα φτάσει να εχω ταυτόχρονα 26!!) :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου