Προς το περιεχόμενο

Με τι FX να κάνω τις φωνές να ακούγονται γέρικες;


chrispet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Έχω πάρει μια εργασία από την σχολή μου που πρέπει να παραδώσω την τετάρτη. Η Εργασία έχει να κάνει με ένα video που πρέπει να κάνω τον ήχο(Sound Design και μουσική). Έχω ηχογραφήσει κάποιες φωνές αλλά θέλω να τις κάνω να ακούγονται γέρικες όπως οι μεγάλης ηλικίας παππούδες. Υπάρχει κάποιος τρόπος να γίνει αυτό? Θα χρειαστώ κάποιο Plugin? Ρίξτε τα φώτα σας :P Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Έχω πάρει μια εργασία από την σχολή μου που πρέπει να παραδώσω την τετάρτη. Η Εργασία έχει να κάνει με ένα video που πρέπει να κάνω τον ήχο(Sound Design και μουσική). Έχω ηχογραφήσει κάποιες φωνές αλλά θέλω να τις κάνω να ακούγονται γέρικες όπως οι μεγάλης ηλικίας παππούδες. Υπάρχει κάποιος τρόπος να γίνει αυτό? Θα χρειαστώ κάποιο Plugin? Ρίξτε τα φώτα σας :P Ευχαριστώ

 

 

Μαλλον είσαι και εσύ ακμή :P Φίλε παίξε με τα φίλτρα,και κάποια εφέ!Δεν νομίζω να υπάρχει τέτοιο plug in(χωρίς βέβαια να είμαι σίγουρος)....Αρά εφέ+φίλτρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο πριν τους ηχογραφησεις δειξτους αυτο

 

besm02.jpg

wkn02r.jpg

13zzkfa.jpg

 

Απλα δεν ειναι πλεον ρυθμιζομενο το ποσοστο γηρανσης ετσι ...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο VE-20 της Boss πειράζοντας λίγο το pitch correction στο Gender σε συνδυασμό με το Octave (της ίδιας ομάδας), σου δίνει μια λίγο πιο μπάσα φωνή.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν υπάρχει η επιλογή επανεγγραφής, μπορείς να ακολουθήσεις τον δρόμο που ακολουθούν κάποιοι κινηματογραφιστές. Π.χ. να τους βάλεις να μιλούν με το να πιέζουν το στέρνο τους, ή καθισμένοι λίγο.. στραβά σε μία καρέκλα, ούτως ώστε να γίνεται διακριτή μία δυσκολία στην αναπνοή και την ομιλία.

 

Εάν δεν υπάρχει (σε κόβω να μην υπάρχει, ηχολήπτη μου, δεν πειράαζει!) σκέψου πιο καλλιτεχνικά: τι έχει μία γέρικη φωνή; Χαμηλές εντάσεις, θα έλεγα, χαμηλές δυναμικές.. Χμ;

http://sfyraki.blogspot.com/ - Tom Still Waits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ λιγάκι δύσκολο μου φαίνεται το εγχείρημα αν και όχι ακατόρθωτο ίσως. Είναι σαν να προσπαθείς πχ να κάνεις ένα τρομπόνι να ακουστεί σαν τρομπέτα, πόσο μάλλον στη φωνή που έχει πιο πλούσιο συχνοτικό περιεχόμενο. Κοίταξε λίγο τα presets του altiverb plugin το οποίο αν και είναι προσομoίωση χώρων (reverb) που δουλεύει με impulse resonse ωστόσο διαθέτει ενα πλήθος presets απο τα πιο απλά μέχρι τα πιο περίεργα και ασυνήθιστα. Μπορεί αν κάποιο απο αυτά να σου κάτσει σαν βάση στη φωνή ή να θυμίζει κάτι απο το αποτέλεσμα που φαντάζεσαι οτι θέλεις να πετύχεις. Απο εκεί και πέρα κάποιο φίλτρο ίσως, eq για περεταίρω επεξεργασία και βλέπεις, γενικά θέλει πειραματισμό πολύ με φίλτρα νομίζω, λίγο chorus ίσως, δοκίμασε πράγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν είχες το Garageband...θα είχες καθαρίσει... ;)

 

Εχεις το Garage?

Εχει ετοιμο preset γι'αυτο που ζηταει?

Vasileios Alexandris

Production Sound Mixer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν είχες το Garageband...θα είχες καθαρίσει... ;)

 

"Κυριε καθηγητη, εγώ δε μπορεσα να τον κανω να ακουγεται σαν γερος, γι'αυτο τον έκανα να ακουγεται σαν χορωδία γκόσπελ" :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου