Προς το περιεχόμενο

mp3 player και τα αυτάκια των παιδιών;


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Μπορεί (λέω τώρα) να είναι λάθος το φόρουμ που πόσταρα, αλλά τέλος πάντων...

 

Τα παιδάκια μου (8 και 6) μου ζητάνε με επιμονή να ακούνε μουσική "με ακουστικά", μέσω mp3 player. Πήγαν εκδρομή και τα υπόλοιπα παιδάκια ή παίζανε με κάποιο ηλεκτρονικό παπαράκι, ή είχαν και άκουγαν μουσική...

 

Και αφού είμαι μουσικός μου φαίνεται λογική η αίτησή τους... Αλλά βέβαια μόλις μάθουν πως να βάζουν κομμάτια μέσα τελείωσε το θέμα... Θα μου το γεμίσουν με λος παπάρος κλπ.

 

Στο ερώτημά μου τώρα.

 

Υπάρχει κάποια έρευνα σχετικά με τη ζημιά που κάνουν οι ψίρες ακουστικά (γιατί τέτοια θα έχουν), σε μικρές ηλικίες; Και γενικότερα; Γιατί εντάξει δε περιμένω να το βάζουν και τόοοοοοσο σιγά, ότι και να τους πω.

 

γνώμες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ειχα παει σε γιατρο προσφατα επειδη ειχα φοβους μηπως εχω εστω και ελαχιστη απωλεια ακοης επειδη ενας φιλος μ ακουγε δυνατα και του εβγαλε μονιμο προβλημα  :P ε με τα πολλα δεν ειχα και οταν ρωτησα για επιθυμητη ενταση μου λεει ειναι οκει οταν οι αλλοι διπλα σου δεν ακουνε και ακους μονο εσυ. οποτε το τσεκαρω ετσι  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα παει σε γιατρο προσφατα επειδη ειχα φοβους μηπως εχω εστω και ελαχιστη απωλεια ακοης επειδη ενας φιλος μ ακουγε δυνατα και του εβγαλε μονιμο προβλημα  :P ε με τα πολλα δεν ειχα και οταν ρωτησα για επιθυμητη ενταση μου λεει ειναι οκει οταν οι αλλοι διπλα σου δεν ακουνε και ακους μονο εσυ. οποτε το τσεκαρω ετσι  ;D

 

Δεν είναι και πάντα ο καλύτερος τρόπος γιατί στα ακουστικά που μπαίνουν στο αυτί (και όχι απλά κάθονται) όπως π.χ. αυτά που έχουν τα hands free των ericsson κινητών, όσο δυνατά και να το έχεις, ο ηχος δεν ακούγεται πρός τα έξω.

 

Όπως και να το κάνεις, η πολλή μουσική με ακουστικά δεν κάνει καλό. Πόσο είναι το καθημερινό όριο δεν γνωρίζω.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό σκέφτηκα κι εγώ. Οι in ear "ψείρες" με το σπογγώδες υλικό που "βουλώνουν" το αυτί δεν πρόκειται ποτέ να ακουστούν στους άλλους, όσο δυνατά κι αν παίζουν. Μάλιστα, κάπου έχω διαβάσει πως ευθύνονται για πολλές βλάβες ακοής. Οι πρώτες που θυμάμαι ήταν οι "The Plug" της Koss (είχα δυο ζευγάρια πριν από μερικά χρόνια - αν κι έχουν lifetime guarantee, χαλάνε εύκολα) και μετά άρχισαν να γίνονται πολύ δημοφιλείς και να ξεφυτρώνουν παντού. Εξακολουθώ να χρησιμοποιώ τέτοια αλλά θέλουν πολύ προσοχή.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης το χειροτερο οτι υπαρχουν πατσακια τα οποια καταργουν το ανωτερο επιπεδο ηχου και δυναμωνουν σε μεγαλη κλιμακα τα mp3

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό σκέφτηκα κι εγώ. Οι in ear "ψείρες" με το σπογγώδες υλικό που "βουλώνουν" το αυτί δεν πρόκειται ποτέ να ακουστούν στους άλλους, όσο δυνατά κι αν παίζουν. Μάλιστα, κάπου έχω διαβάσει πως ευθύνονται για πολλές βλάβες ακοής. Οι πρώτες που θυμάμαι ήταν οι "The Plug" της Koss (είχα δυο ζευγάρια πριν από μερικά χρόνια - αν κι έχουν lifetime guarantee, χαλάνε εύκολα) και μετά άρχισαν να γίνονται πολύ δημοφιλείς και να ξεφυτρώνουν παντού. Εξακολουθώ να χρησιμοποιώ τέτοια αλλά θέλουν πολύ προσοχή.

 

Θεωρητικά, επειδή βουλώνουν το αυτί και δεν μπαίνουν εξωτερικοί θόρυβοι (στο βαθμό που είναι αυτό δυνατό) με λιγότερα db έντασης έχεις καλύτερα αποτελέσματα. Βέβαια, αυτό είναι προσωπική υπόθεση, μπορεί κάλλιστα να ισχύει το ανάποδο. Το είχα ψάξει λίγο παλαιότερα αν όντως είναι καλύτερα, αλλά δεν βρήκα κάτι τις προκοπής. Οπότε don't take my word for it.

 

Προσωπικά ρυθμίζω την ένταση τόσο όσο όταν βρίσκομαι σε ήσυχο σχετικά χώρο να ακούω μια χαρά. Δεν την ρυθμίζω όταν π.χ. περιμένω το λεωφορείο στον δρόμο με αυτοκίνητα να περνάνε.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ιατρικές έρευνες έχει αποδειχθεί ότι μακροχρόνια&πολύωρη χρήση ακουστικών σε μεγάλες εντάσεις οδηγεί σε χάσιμο συχνοτήτων στην αρχή, μερική και τέλος ολική κόφωση οπότε θέλει πολύ προσοχή στις εντάσεις&τις ώρες που φοράνε ακουστικά.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο περνανε απο το χερι σου τα κομματια που "ριχνουν" μεσα στα mp3φωνα τους τα παιδακια σου,δεν τους ριχνεις μια επεξεργασια νωριτερα ωστε να κατεβει αρκετα η σταθμη τους γιατι οσο και να το κανουμε,παιδακια ειναι,η ενταση τους αρεσει πιο πολυ απο εμας και δεν θα κρατησουν ευκολα το οριο που θα τους πεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Οσο περνανε απο το χερι σου τα κομματια που "ριχνουν" μεσα στα mp3φωνα τους τα παιδακια σου,δεν τους ριχνεις μια επεξεργασια νωριτερα ωστε να κατεβει αρκετα η σταθμη τους γιατι οσο και να το κανουμε,παιδακια ειναι,η ενταση τους αρεσει πιο πολυ απο εμας και δεν θα κρατησουν ευκολα το οριο που θα τους πεις

Λοιπόν, αυτό είναι εξαιρετική ιδέα! Για 1-2 χρόνια δε θα μπορούν να βρούν mp3 μόνοι τους, οπότε τους κάνω ένα normalize στο -5 db... Και λύνεται για λίγο το πρόβλημα... χμμμ...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά, επειδή βουλώνουν το αυτί και δεν μπαίνουν εξωτερικοί θόρυβοι (στο βαθμό που είναι αυτό δυνατό) με λιγότερα db έντασης έχεις καλύτερα αποτελέσματα. Βέβαια, αυτό είναι προσωπική υπόθεση, μπορεί κάλλιστα να ισχύει το ανάποδο. Το είχα ψάξει λίγο παλαιότερα αν όντως είναι καλύτερα, αλλά δεν βρήκα κάτι τις προκοπής. Οπότε don't take my word for it.

 

Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς με τον όρο "καλύτερα αποτελέσματα", αλλά αυτό που μπορώ να πω (και ο λόγος που τα χρησιμοποιώ) είναι πως έχουν πολύ καλά μπάσα και μεσαία, συνήθως έχουν υψηλή ευαισθησία, και λόγω σχεδιασμού απομονώνονται οι εξωτερικοί θόρυβοι κατά ένα μεγάλο βαθμό (βέβαια, το παραμικρό άγγιγμα στο καλωδιάκι τους ακούγεται σαν... μίνι έκρηξη στο αυτί). Νομίζω όμως πως έτσι χάνεται και η αντίληψη της υψηλής έντασης, με αποτέλεσμα να τα χρησιμοποιεί κάποιος συνεχώς και δυνατά, χωρίς να καταλαβαίνει πως το επίπεδο αυτό των dB είναι απαράδεκτο για παρατεταμένη καθημερινή χρήση. Κι όλα αυτά χωρίς να αναφέρουμε καν πως το σπογγώδες υλικό μπορεί να αποτελέσει πηγή μόλυνσης του αυτιού, με τον ίδιο τρόπο που ωτασπίδες μιας χρήσης θα μόλυναν το αυτί αν εχρησιμοποιούντο ξανά και ξανά.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου