Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια με DIY Bass Fuzz


odis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

 

θα φτιαξω ενα fuzz pedal για ενα φιλο μπασιστα και θα ηθελα μερικες γνωμες/σχολια απο του φιλους DIYer και μπασιστες του forum.

 

Το πεταλι θα ειναι βασισμενο σε καποιο κλασσικο απλο σχεδιο τυπου tonebender/fuzz face με το επικρατεστερο μεχρι στιγμης να ειναι το παρακατω:

 

mkIIschematic.gif

 

To αρχικο πεταλι ειναι για κιθαρα οποτε θα κανω καποιες μικρες τροποποιησεις στο σχεδιο ωστε να ειναι λιγο πιο καταλληλο για μπασο. Θα ηθελα να ρωτησω λοιπον τους μπασιστες

 

1) Εχει δοκιμασει καποιος vintage tonebender οπως αυτο του schem (ή ακριβη κλωνο αυτου) με μπασο? Τι συμπεριφορα εχει? Παρατηρησατε μεγαλο κοψιμο συχνοτητων, καποιο εμφανες ηχητικο προβλημα ή ηταν ικανοποιητικο στη stock μορφη του?

2) Αν καποιος εχει να προτεινει καποιο κλασσικο fuzz που δινει ωραια αποτελεσματα με μπασο (ειτε σε stock κιθαρομορφη ειτε ως ειδικο πεταλι μπασου) ας το προτεινει, η επιλογη του συγκεκριμενου tonebender δεν ειναι ακομα οριστικη.

 

Σε πιο τεχνικα θεματα τωρα και επιστρεφοντας στο αρχικο schematic:

 

1) Πυκνωτης εισοδου & πυκνωτες σηματος. Hδη, τα 5μF (εισοδου) του αρχικου σχεδιου ειναι σχετικα μεγαλη τιμη. Φανταζομαι οτι ο συγκεκριμενος δε θα προκαλεσει προβληματα. Με τους αλλους δυο προβληματιζομαι λιγο, σκεφτομαι να χρησιμοποιησω μια μεγαλυτερη τιμη για αυτον που βρισκεται πριν το level pot. Σχολια?

2) Επιλογη τρανζιστορ. Το original φυσικα εκανε χρηση Ge, εγω σκεφτομαι να παω προς Si. Υποψιαζομαι οτι η πιο "αγρια" φυση τους μαλλον θα αρεσει πιο πολυ στον ιδιοκτητη του πεταλιου, ειναι μεγας φαν της "σαπιλας". Τι εχετε δοκιμασει εσεις? Εγω πειραματιστει με Si transistor σε μερικα fuzz face σχεδια αλλα δεν ασχοληθηκα ποτε με tb.

3) Τελος σκεφτομαι να "αγριεψω" το πεταλι ειτε αυξανωντας το gain σε καποιο απο τα stages ειτε προσθετωντας στο τελος ενα diode clipping stage...τι λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2) Επιλογη τρανζιστορ. Το original φυσικα εκανε χρηση Ge, εγω σκεφτομαι να παω προς Si. Υποψιαζομαι οτι η πιο "αγρια" φυση τους μαλλον θα αρεσει πιο πολυ στον ιδιοκτητη του πεταλιου, ειναι μεγας φαν της "σαπιλας". Τι εχετε δοκιμασει εσεις? Εγω πειραματιστει με Si transistor σε μερικα fuzz face σχεδια αλλα δεν ασχοληθηκα ποτε με tb.

3) Τελος σκεφτομαι να "αγριεψω" το πεταλι ειτε αυξανωντας το gain σε καποιο απο τα stages ειτε προσθετωντας στο τελος ενα diode clipping stage...τι λετε?

 

Εδω περιγραφεις ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο το πεταλακι

 

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οντως, το συγκεκριμενο πεταλακι το εχω ακουσει απο κοντα και ειναι αρκετα κοντα στα γουστα του φιλου μου. Θελουμε τωρα ομως κατι πιο "vintage" αλλα αγριο, για αυτο και κοιταω τα διαφορα κλασσικα σχεδια.

 

Την ιδεα του να προσθεσω ενα clipping stage στο τελος την πηρα απο το κλασσικο noiz ovd και μετα προσεξα οτι χρησιμοποιειται σε διαφορα μοντερνα fuzz pedals (οπως καλη ωρα αυτο που ποσταρες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ασχοληθεί με το DIY σε πετάλια καθόλου καθ'ότι αν και γενικά πιάνουν τα χέρια μου με το κολλητήρι δεν τα πάω και τόσο καλά... 2 πράγματα μόνο θα πω:

ΝΟΜΙΖΩ πως τα μπασοπέταλλα έχουν 10μF στην είσοδο (κάποιος μου το είχε πει αλλά επειδή δεν ξέρω ψάχτο λίγο καλύτερα)

Καλό θα ήταν να βάλεις μία επιλογή blend ώστε να περνάει κι ο καθαρός ήχος του μπάσου... Γενικά αν και τα fuzz μου αρέσουν σαν πετάλια στο μπάσο πολλά υστερούν στο ότι χάνει μπάσα και παρουσία το όργανο...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να πειραξεις τον 0.01 στην εξοδο.

Λογικα μεγαλυτερη τιμη θα εχει πιο πολυ low freq content.

 

Οσο για τον 5μF, ειναι μεγαλουτσικος αλλα δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις κατι μεγαλυτερο.

 

Αν βαλεις clipping stage να περιμενεις και πτωση της εντασης. Ισως αν προσθεσεις ενα gain stage, ή να βαλεις το clipper node μετα το πρωτο τρανζιστορ και να ανεβασεις το Gain στα επομενα. Αλλα μηπως παρα-λασπωσει το ηδη over-saturated σημα του ΤΒ?

 

Ο 0.01 απο την εισοδο στη γη ειναι εκει για να κοβει καποια πριμα.

Εγω στον δικο μου κλωνο, αν θυμαμαι καλα, τον ειχα κανει ελεγχομενο απο διακοπτη.

 

Αν ειναι να βαλεις Si, μην ξεχνας τις αλλαγες που θα πρεπει να κανεις στο κυκλωμα γιατι ειναι φτιαγμενο για PNP Ge.

 

 

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά,

 

Για μπάσσο μπορείς να βάλεις και μεγαλύτερο δηλαδή 10μF. Σκέψου ποια θες να ειναι η χαμηλότερη συχνότητα που θες να περνάει και βάλε ανάλογα την τιμή του πυκνωτή.

Επίσης πειραματίσου και με τον emitter-bypass πυκτωτή στο Q3 καθώς επιρρεάζει το frequency response του Q3.

Αν αλλάξεις σε Si φρόντισε να φτιάξεις σωστά τα bias points των τρανζίστορ καθώς έχουν διαφορετικό voltage drop.

Μπορείς να βάλεις και δίοδο που λες, αλλά να ξέρεις πως θα σου ρίξει το attack.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας σε Si PNP τότε κοίτα και τα BC307B ή BC307C (350mW)

Επίσης στην έξοδο θα έβαζα πυκνωτή με την ίδια τιμή του εισόδου.

Επίσης δοκίμασε και άλλες τιμές για τον πυκωτή 0.1μF ανάμεσα στα Q1 και Q2.

(πιθανόν να θες μεγαλύτερο).

+1000!

Για να μην κολλάς-ξεκολλάς βάλε μία βάση εκεί και παίξει από 1μF μέχρι 3.3μF

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό θα ήταν να βάλεις μία επιλογή blend ώστε να περνάει κι ο καθαρός ήχος του μπάσου... Γενικά αν και τα fuzz μου αρέσουν σαν πετάλια στο μπάσο πολλά υστερούν στο ότι χάνει μπάσα και παρουσία το όργανο...

 

Συμφωνώ, μιας και μου αρέσουν τα fuzz και δοκιμάζω συνέχεια. Πολύ καλή περίπτωση όμως είναι το Bass Big Muff στο bass boost mode. Το προτιμώ από ένα καθαρό blend γιατί έτσι κρατάς τον όγκο, αλλά εξαφανίζεις την ατάκα. Και το λέω αυτό ενώ παίζω με πένα για να έχω ατάκα. Όταν παίζω με fuzz που έχει blend νιώθω ότι όσο "δίνω" στο καθαρό σήμα ακούω και την ατάκα του οργάνου και δεν μπορώ να πω ότι με τρελαίνει.

Έχω και ένα Bluebeard fuzz που έχει πολύ όγκο από μόνο του και ταυτόχρονα είναι πολύ σκληρό, οπότε είμαι καλυμένος. Αλλά οι δοκιμές πρέπει να συνεχιστούν. :)

Need.More.Fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου