Προς το περιεχόμενο

Squier Μπασσο


BlackForest

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απο Squier οι σειρες Vintage modified & ClassicVibe ειναι οντως πολυ καλες.

Για τα Affinity ομως εχω ακριβως αντιθετη γνωμη.

Καμια διαφορα απο κατι J&D, Harley Benton κτλ. Στο ιδιο καζανι βραζουν και το μονο που αλλαζει ειναι το λογοτυπο στο headstock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα τα harley benton απο οτι εχω ακουσει ειναι λιγο χαλια... Δεν ειναι δικια μου γνωμη (γιατι δν εχω παιξει ποτε με τετοιο) απλα το αναφερω. Αλλα το κακο με τα J&D και τα Harley Benton ειναι οπως ειπα οτι δν μπορω να τα δοκιμασω κατι που με τραβαει πισω στην αγορα τους... Θελω να δω τι αισθηση εχουν πανω στο χερι μου. Οτι και να βλεπω σε video review και να ακουω θελω πανω απο ολα να δω πως ΣΕ ΕΜΕΝΑ καθεται... Με βλεπω να καταληγω σε vintage mod!

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν κάτοχος HB και σε πληροφορώ ότι το όργανο ήταν κακοφτιαγμένο.

Μετά από σεταπ έτριζε παντού,σε κάθε τάστο όμως,η ταστιέρα του ήταν άβολη και μεγάλη για μένα προσωπικά συν το ότι για να το στρώσω θα έπρεπε να δώσω αρκετά λεφτά που δεν άξιζαν και αποφάσισα να τα δώσω για να πάρω το starter μοντέλο κάποιας καλής εταιρείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω Mprob.

Να ρωτησω παλι κατι λιγο ακυρο... ξερει κανεις την μαρκα overwater?

http://www.dv247.com/guitars/overwater-toj1-4-car-classic-j-bass-candy-apple-red--82241

μου εκανε κλικ εξωτερικα! Παλι ομως δν βλεπω να εχει αντιπροσωπεια στην ελλαδα...

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο Squier οι σειρες Vintage modified & ClassicVibe ειναι οντως πολυ καλες.

Για τα Affinity ομως εχω ακριβως αντιθετη γνωμη.

Καμια διαφορα απο κατι J&D, Harley Benton κτλ. Στο ιδιο καζανι βραζουν και το μονο που αλλαζει ειναι το λογοτυπο στο headstock.

 

 Θα διαφωνήσω, Δεν βράζουν στο ίδιο καζάνι. Επειδή τυχαίνει να έχω jd, hb και affinity p και j μπασάκια, τα  jd είναι μακράν καλύτερα των squier aff και hb. Πράγματι, τα ΗΒ μπάσα θέλουν σετάπ και ίσως τρίψιμο τάστων για να παίξουν και αυτό κοστίζει. Τα affinity είναι πλέον σε ποιότητα ίδια με ΗΒ και μη σου πω ότι έχουν και χειρότερο hardware. ( Άσε που πρέπει να πας σε καλό μάστορα που θα κάνει ό,τι καλύτερο μπορεί χωρίς να σου πει "ε, αφού δε τραβάει το μπασάκι, τι να κάνω? Σκάσε μου 100ευρώ για τα βασικά και βλέπουμε...".)

  Τα j&d δεν είναι έτσι. Ό,τι J&d πήρα κατά καιρούς(κιθάρες/μπάσα) ήταν πολύ πιο αξιοπρεπή, ήθελαν απλώς σετάπ, άντε και nut ή κανένα string tree(5ευρώ υποθέσεις) κι έπαιζαν μια χαρά. Γι αυτό τα προτείνω ως καλή εναλλακτική, δεδομένου και ότι το κόστος τους είναι 2,3 φορές χαμηλότερο των VM.

 

( By the way, μου έφτασε και μια squier VM tele με minihb neck pu και stacked μονούς κι απογοητεύτηκα... Ταστάριζε σε διάφορα σημεία, ακουγόταν σαν σιτάρ στα open chords και είχε hum ένας stacked humbucker(!). Αποτέλεσμα: νέο nut+setup+τρίψιμο τάστων(level)+rewiring ηλεκτρικών= δεν έπαιρνα fender mex καλύτερα?!?  >:(  )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου soto, συμφωνώ ότι δεν βράζουν όλα στο ίδιο καζάνι.

Άλλωστε είναι και πως θα σου κάτσει και 1 όργανο,δηλαδή τι θα πετύχεις.

Σαφώς θα υπάρχουν και καλά ΗΒ kai JD όπως και άθλια squire..

Εγώ σου λέω την προσωπική μου εμπειρία από το HB που πήρα.

To VM που έχω ταστάρει λίγο μόνο όταν παίζω με 4ο ή 3ο δάχτυλο και μάλλον είναι θέμα πιασίματος και μόνο.Το HB το ξαπόστειλα,μόνο και μόνο γιατί με ξενέρωνε και όταν διάβαζα και δεν μπορούσα τόσο τρίξιμο.Τα JD δεν τα έχω δοκιμάσει και ακούω διάφορες απόψεις.

Όταν η οικονομική μου κατάσταση το επιτρέψει τότε θα προχωρήσω και στην αγορά ενός MIM FENDER.Μακάρι να βγαίνουν low budget όργανα σε τέτοιες τιμές καλά γιατί βοηθάει και πολλόυς μουσικούς,αρχάριους και μη.

 

BlackForest...Αν είναι να φτάσεις σε αυτήν την τιμή για όργανο πήγαινε πάρε FENDER Mexican,που είναι και δοκιμασμένη λύση,γιατί αυτήν την μάρκα εγώ δεν την ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα με λιγο ψαξιμο εμαθα οτι η overwater ειναι απο την tanglewood (που παλι δν εχω εμπειρια με αυτη τη μαρκα). Μαλλον δν θα φτασω απλα το ειδα και μου γυαλισε... Εως 400 θα δωσω λογικα... (τα μεξικανικα φεντερ εχουν 500+) Απλα θα με ενδιεφερε μεσα σε αυτα να παρω ενα μικρο ενισχυτη απλα για practice. Μου φαινεται οπως ειπα οτι θα καταληξω σε κατι τετοιο

http://www.thomann.de/gr/fender_squier_vint_mod_jazz_3csb.htm

http://www.thomann.de/gr/fender_squier_vintmodjaguar_bass_sp.htm

 

Εαν υπηρχε ομως οποιοσδηποτε τροπος να δοκιμασω κανενα J&D θα το εκανα αμεσως... Απλα εχω μια ανασφαλεια για μαρκες που δν εχω δει ποτε απο κοντα... Νομιζω πως δν ειναι και πολυ παραλογο αυτο που λεω...

 

@Mprob http://smart.noiz.gr/details.php?id=68305

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ένα μαγαζί στην Αθήνα που έχει J&D.

Το ανακάλυψα όταν έψαχνα εγώ για μπάσο.Είναι στην Αθηνάς απ'ότι θυμάμαι.Στο ύψος του καγμάκη λίγο πιο πάνω.Άν ψάξεις θα το βρείς.Βέβαια για τιμή δεν το συζητώ,πανάκριβοσ,αλλά για να το δοκιμάσεις κάνε μια βόλτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα θα με ενδιεφερε μεσα σε αυτα να παρω ενα μικρο ενισχυτη απλα για practice.

 

Εαν υπηρχε ομως οποιοσδηποτε τροπος να δοκιμασω κανενα J&D θα το εκανα αμεσως... Απλα εχω μια ανασφαλεια για μαρκες που δν εχω δει ποτε απο κοντα... Νομιζω πως δν ειναι και πολυ παραλογο αυτο που λεω...

 

 

 

Για ενισχυτή είναι άλλο θέμα. Σε γενικές γραμμές μη σπαταλήσεις χρήματα για κάτι που δε θα σου χρειαστεί πολύ. Αν για παράδειγμα, θέλεις amp απλά για το σπίτι και να ακούς το μπάσο σου, τότε καλύτερα να δεις κάποια μικρή πεταλιέρα μπάσου+ακουστικά που θα έχει και πολλές επιλογές σε σχέση με ένα ενισχυτάκι 10w(don't) στα ίδια χρήματα. Φυσικά υπάρχει κι η λύση κάρτας ήχου για guitar/bass(π.χ. behringer ucg100 ή κάτι τέτοιο) και software για ηχογράφηση (guitar rig, free vst εφφέ κλπ) που καλύπτει ηχητικά για practice/recording χωρίς να κοστίσει πολλά.

Για προβίτσες, θέλεις οπωσδήποτε >30w amp εκτός αν έχετε PA: ηχεία+κονσόλα όπου μπορείς να συνδέσεις direct το μπάσο σου με ενα di ή preamp di(π.χ. behringer bdi 21)

 

Για J&D μπασάκια, όπως σωστά ειπώθηκε, υπάρχουν στην Αθήνα:

http://www.artmusic.gr/main.php?cPath=44

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου