Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για telecaster setup


Freebee

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι, το ερώτημα μου αφορά την δυνατότητα για καλύτερο σετάρισμα μιας ήδη σεταρισμένης tele και εξηγούμαι ευθύς αμέσως:

Είμαι αρκετά ικανός να σετάρω ο ίδιος τις κιθάρες μου, αλλά παρόλα αυτά έδωσα μια MIM Deluxe Nashville Telecaster σε γνωστό μάστορα, επειδή ήταν εμφανές ότι χρειαζόταν και ταστοδουλιά (με ένα αξιοπρεπές relief τα bends έσβηναν από το 7-8 έως το 14 περίπου τάστο ). Ο μάστορας μου εξήγησε ότι αυτό θα ήταν το τελευταίο της fret dressing επειδή τα τάστα θα εξαντλούσαν το διαθέσιμο ύψος τους (δεν είχαν άλλο ψωμί). Πράγματι, όταν την πήρα πίσω η κιθάρα έπαιζε καλύτερα και δεν έσβηναν τα bends πουθενά, όμως το action παρέμεινε σχετικά ψηλό (2,5 mm η μι μπάσο και 2 mm η μι καντίνι στο 12ο τάστο). Αυτό δεν θα ήταν πρόβλημα αν δεν υπήρχε και κάμποσο fret buzz (unplugged) στις μπάσες χορδές. Το ερώτημά μου είναι: Θα μπορούσε/θα έπρεπε να βελτιωθεί περαιτέρω η κατάσταση με περισσότερο relief στο μπράτσο (είναι ελάχιστο) ή πρέπει να το πάρω απόφαση ότι μια κιθάρα με πεσμένα τάστα (παρά το άψογο κατά την άποψή μου leveling) δεν θα μπορέσει ποτέ να έχει χαμηλό action (δεν μιλάω για υπερβολές - γύρω στο 1,5-2 mm) χωρίς τόσο fret buzz.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

If it's worth doing, it's worth overdoing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν αλλαξεις ταστα (6150 ή 6100) δουλεια δεν θα κανεις,μη δινεις πολυ relief στις τελε,καταστρεφει και τον ηχο και το playability. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν αλλαξεις ταστα (6150 ή 6100) δουλεια δεν θα κανεις,μη δινεις πολυ relief στις τελε,καταστρεφει και τον ηχο και το playability. 

 

Αναρωτιέμαι όμως πώς συμβαίνει κάποιες κιθάρες με πολύ ρηχά ταστα που έχουν πέσει στα χέρια μου να σηκώνουν πολύ χαμηλό action χωρίς προβλήματα (για παράδειγμα Ibanez της δεκαετίας του 80). Εκτός αν ο περιοριστικός παράγοντας είναι το σχετικά μικρό radius (9,5) της tele.

If it's worth doing, it's worth overdoing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ χαμηλό action χωρίς προβλήματα (για παράδειγμα Ibanez της δεκαετίας του 80).

Επειδή η Ibanez ΞΕΡΕΙ να φτιάχνει κιθάρες και δεν πουλάει το logo :-X :-X :-X :-X

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν αλλαξεις ταστα (6150 ή 6100) δουλεια δεν θα κανεις,μη δινεις πολυ relief στις τελε,καταστρεφει και τον ηχο και το playability. 

 

Δεν ξέρω ρε φίλε μιλάτε επιστημονικά εσείς επαέ ,αλλά από τότε που έβαλα τα 6150 που είπες η μπουθάρα κουδουνάει τρελά σαν ΤΕΛΕ ,όλα τα άλλα είναι ατμός.

Θρασύβουλας  ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή η Ibanez ΞΕΡΕΙ να φτιάχνει κιθάρες και δεν πουλάει το logo :-X :-X :-X :-X

 

οταν δεν ξερουμε δεν μιλαμε ,αλλο η κιθαρα να εχει μικρα ταστα και αλλο να εχει φαγωμενα ταστα.

 

;)

 

 

Εκτός αν ο περιοριστικός παράγοντας είναι το σχετικά μικρό radius (9,5) της tele.

 

το 9,5" που εχουν οι μοντερνες Fender  δεν ειναι μικρο radius ισως το μπερδευεις με το vintage 7 1/4" radius που ειχαν οι παλιες Fender & τα reissue που οντως θελουν λιγο πιο ψηλο action (οχι τιποτα το τρομερο απλα οχι το γυναικειο ;D που εχουν οι μεταλλοκιθαρες...)  ,φυσικα οσο πιο flat ειναι το radius τοσο πιο χαμηλο action μπορεις να εχεις ,με ανταλλαγμα βεβαια την τενοντιτιδα οταν παιζεις ακκορντα... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός αν ο περιοριστικός παράγοντας είναι το σχετικά μικρό radius (9,5) της tele.

 

Το έχουμε συζητήσει αρκετές φορές στο φόρουμ. Πράγματι με 9.5" radius δεν μπορείς να έχεις συγκλονιστικά χαμηλό action (δηλ. ο,τιδήποτε κάτω από 4/64" ή λίγο πάνω από 1,5mm, πάντα στο 12ο). Εκτός αν δεν κάνεις σοβαρά bend. Ωστόσο οι περισσότεροι μάστορες που ξέρουν τη δουλειά τους, θα σου δώσουν ένα μεγαλύτερο radius στα τάστα, προοδευτικά, μετά το 12ο συνήθως.

 

Αυτό προϋποθέτει να έχουν ψωμί τα τάστα, που στη δικιά σου, όπως είπες, δεν ισχύει. Οπότε προγραμμάτισε ένα refret στο μέλλον και αποφάσισε και τι τάστα θα βάλεις.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 χρόνια αργότερα...

Το ανασταίνω γιατι ο τύπος σεταρει τις Tele ακριβως οπως ...εγω 😂 και προφανως παιζουν...βουτυρο οπως οι δικες μου 🤣

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 2.5 και 2 χιλιοστά ύψος και buzz προφανώς ο μάστορας δεν κατείχε και πολλά.Η Squier bullet που παίζω έχει 1.5-1.3 περίπου και δεν τρίζει πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου