Προς το περιεχόμενο

Project:Κατασκευή άταστου Jazz Bass!


nasokosm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Σαν κιθαρίστας  παίζω καμμιά φορα με εναν φιλαράκο μου πρώην μπασίστα ο οποίος ειχε πριν πολλά χρόνια άταστο καί ζήτησε βασικά ενα μπράτσο χωρις ταστα για να δοκιμάσει στο δικο του ταστωμένο fender  japan , εγω λοιπον αφού εφτιαξα το αταστο μπράτσο φτιάχνω τωρα και το σώμα γιατι βαριέμαι το βίδωμα ξεβίδωμα και τις μισές δουλειές!

  Τωρα πια εχω αρκετη εμπειρία και τα εργαλεία να παω για οργανο με τάστα σε καποιο επόμενο project, για το υπερβολικο βάρος υπάρχουν και....καρέκλες  ;D

  Λαμβάνω υπόψη τα περι ήχου, έχετε δίκιο απλά θελω και γω να πειραματιστώ λιγο..

Καλή ημέρα

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν μετά απο αρκετές μέρες απραξίας βρήκα λιγο χρόνο για να προχωρήσω τη διαμόρφωση στο σώμα.

Τώρα πια έχουμε σωστό routing στο σώμα γύρω γύρω και  διαμόρφωση στις καμπύλες στα δύο σημεία στο σώμα.

DSC_9380.thumb.JPG.683964623c3150521337b098bfb2f097.JPG

DSC_9382.thumb.JPG.9bf8969c9126b0a06007a62efd99a67c.JPG

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι ενα βημα μπροστα μου  ;D . εχω ετοιμα πλανισμενα ash για το σωμα, ετοιμο το template σε mdf, αλλα εχω ξεμεινει απο titebond. εχω παραγγειλει απο εξωτερικο , ελπιζω να ερθει αυριο. δεν βαζεις και καμια φωτο απο το μπρατσο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μπράτσο το έχω στις πρώτες φωτο, παραθέτω καποιες που βρήκα απο τη κατασκευή του.

Ειναι ρουταρισμένο απο το template και σκαμένο για να μπεί η βέργα΄.

Οι αλουμινένιες βέργες ειναι αρκετά σταθερές αλλά νομίζω οτι χαλάνε τον ήχο, την έβαλα γιατι ήταν η μόνη που βρήκα.. μπροστά μου , σήμερα πήρα αυτές που ήθελα κατι double action με μικρό προφίλ απο rockinger.

DSC_9249.thumb.JPG.e212650e9f9fa2950d9ae329c549d001.JPG

DSC_9252.thumb.JPG.47ab1fbdf367de06db1af9aa6f63d959.JPG

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω κατι:

στο μπρατσο μπορεις να βαλεις οτι διαμετρο truss rod θελεις ? ή υπαρχουν συγκεκριμενες προδιαγραφες ? φυσικα και του μπασου εινια μεγαλυτερο

 

αλλα πια η διαφορά αμα βαλω αυτο

http://www.ebay.com/itm/Truss-Rod-Steel-14-1-4-Two-way-adjustment-5-Pack-/290638467236?pt=Guitar_Accessories&hash=item43ab6710a4

 

απο το να βαλω αυτο

http://www.ebay.com/itm/Truss-Rod-Steel-18-1-8-Two-way-5-Pack-/230689328613?pt=Guitar_Accessories&hash=item35b627cde5

 

μονο το μηκος του μανικιου παιζει ρολο ?

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι άλλες

Το δευτερο νταβίδι απο αριστερά ειναι πολύ vintage : ειναι του Παππού μου , παίζει ναναι και πάνω απο μισο αιώνα!

 

Ash: με τι Ελληνικό όνομα το βρήκες? και πού?

DSC_9255.thumb.JPG.d861b81db5e937594f59295774cf5daf.JPG

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου