Προς το περιεχόμενο

Project:Κατασκευή άταστου Jazz Bass!


nasokosm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

   Λέω να το αφήσω όπως  φαίνεται στην τελευταία φωτό, έχω μανία με τα διαφανή λούστρα, ίσως δώσω έλάχιστο τονο κίτρινο να φαίνεται πιο vintage, δεν βρίσκω λόγο να βάλω pick guard, ειναι το πρώτο μπάσο που φτιάχνω και δεν έχω ιδέα πως περίπου θα παίζει..

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ΜΗΝ βάλεις pickguard... Βάλε μαύρη γέφυρα και μαύρο jackplate... Από ebay θα σου έρθουν ΤΖΑΜΠΑ!

http://www.ebay.com/itm/200682920730?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

http://www.ebay.com/itm/290634802037?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649#ht_1667wt_1163

http://www.ebay.com/itm/190587284341?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

(Η γέφυρα μπορεί να είναι φθηνή αλλά είναι ΠΟΛΥ καλύτερη από τις "vintage" γέφυρες των Fender ΜΙΜ)

Αν μας πεις τι ήχο θες θα σου προτείνουμε και μαγνήτες... ΕΓΩ θα έβαζα έναν Hum στο bridge (με επιλογή να γίνεται και split)και ένα single coil (Noiseless με επιλογή να γίνεται parallel) στο neck! Επίσης έχει βγάλει ένα πολύ ωραίο (active) pre η Wilkinson αν σε ενδιαφέρει αλλά θα θέλει παραπάνω routing... ;)

 

Για δώσε λεπτομέρειες με λινκ για αυτά που προτείνεις..

Οι νοιζλεςς της φεντερ λένε τιποτα? Δεν παίζω μπάσο αλλά μου αρέσει ο ήχος απο Music Man μπάσα κάτι τέτοιο θα το ήθελα..

Βρήκα γέφυρα μάυρη φθηνή και πιο γερή κατασκευή απο αυτή που ειναι στη φωτό.

 

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα γέφυρα μάυρη φθηνή και πιο γερή κατασκευή απο αυτή που ειναι στη φωτό.

Ναι? Για στείλε κι εσύ link... Ότι σου έστειλα το έχω δοκιμάσει... Το jackplate είναι ωραίο και ταιριάζει χρωματικά και με τα knobs και με τη γέφυρα... Η γέφυρα είναι ΥΠΕΡsolid και με ΠΟΛΥ καλό sustain, έχουν αρκετά μεγάλη διαδρομή τα βαγονάκια για να το σετάρεις και γενικά καθάρισε αρκετά τον ήχο στο fender που η γέφυρα που είχε ήταν αρκετά μουντή...

Για μαγνήτες πόσα λεφτά διαθέτεις? Υπάρχει η φθηνή λύση (κινέζικοι από το ebay με καλά αποτελέσματα) και η "ακριβή" λύση (duncan και fender)... Επίσης μην ξεχνάς ότι με ΑΤΑΣΤΟ μπάσο πας για ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικό ήχο από τα MM οπότε μην περιμένεις να ακούσεις κάτι τέτοιο... Αλλιώς βάλε τάστα... ;)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι? Για στείλε κι εσύ link... Ότι σου έστειλα το έχω δοκιμάσει... Το jackplate είναι ωραίο και ταιριάζει χρωματικά και με τα knobs και με τη γέφυρα... Η γέφυρα είναι ΥΠΕΡsolid και με ΠΟΛΥ καλό sustain, έχουν αρκετά μεγάλη διαδρομή τα βαγονάκια για να το σετάρεις και γενικά καθάρισε αρκετά τον ήχο στο fender που η γέφυρα που είχε ήταν αρκετά μουντή...

Για μαγνήτες πόσα λεφτά διαθέτεις? Υπάρχει η φθηνή λύση (κινέζικοι από το ebay με καλά αποτελέσματα) και η "ακριβή" λύση (duncan και fender)... Επίσης μην ξεχνάς ότι με ΑΤΑΣΤΟ μπάσο πας για ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικό ήχο από τα MM οπότε μην περιμένεις να ακούσεις κάτι τέτοιο... Αλλιώς βάλε τάστα... ;)

Θα βάλω σίγουρα τάστα, αλλά.... στο επόμενο project  ;D

Για τη γέφυρα δεν παίζει λινκ τη βρήκα κάπου στην Αθήνα.

Εχω την εντύπωση οτι για άταστο θα έπαιζε κάτι σε διπλό και active, αλλά επειδή είναι το πρώτο μου, παραδοσιακά δεν θα ήθελα να το στολίσω ιδιαίτερα, να καταλάβεις το θέλω να υπάρχει μόνιμα στο μικρό μου studio για τον καθένα που έρχεται με άδεια χέρια και για καμμια ψευτοηχογράφηση..

Παίζει κανενας φθηνός alnico 5 ?

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μαγνήτες (τις φθήνιας) έχω να σου προτείνω ένα ζευγάρι που θα σε ικανοποιήσει ΑΡΚΕΤΑ (πιστεύω, εμένα με ικανοποίησε ΠΑΡΑ πολύ):

 

Bridge:

http://www.ebay.com/itm/BLACK-TERMINALS-PICKUP-4-STRING-MUSICMAN-BASS-GUITAR-/190475545391?pt=Guitar_Accessories&hash=item2c593a2b2f#ht_1484wt_1396

Επίσης υπάρχει και σε wilkinson (αν και δεν τον έχω βάλει ποτέ φαντάζομαι ο ίδιος κινέζος θα τον έχει φτιάξει):

http://www.ebay.com/itm/Wilkinson-Lic-Pickup-4-String-MM-Bass-/160623794724?pt=Guitar_Accessories&hash=item2565ec9a24#ht_1638wt_1163

Και σε Artec (γίνεται και split από ότι ξέρω):

http://www.ebay.com/itm/Artec-4-String-MM-Bass-Pickup-Black-/160623793971?pt=Guitar_Accessories&hash=item2565ec9733#ht_2654wt_1163

 

Neck:

Αυτόν τον έχω δοκιμάσει και μου άρεσε πολύ στο Neck:

http://www.ebay.com/itm/BLACK-BASS-GUITAR-PICKUP-JAZZ-BASS-3-8THS-POLE-/400177981436?pt=Guitar_Accessories&hash=item5d2c7767fc#ht_1489wt_1396

Και μετά υπάρχουν οι κλασσικές 2 επιλογές:

http://www.ebay.com/itm/1-Wilkinson-Vintage-Jazz-4-String-Bass-Neck-Pickup-Pure-Tone-/260894320395?pt=AU_Instrument_Accessories&hash=item3cbe83670b#ht_500wt_1413 (δεν τον έχω δοκιμάσει)

http://www.ebay.com/itm/Artec-Alnico-5-Jazz-Bass-Neck-Pickup-4-String-Black-/150523866576?pt=Guitar_Accessories&hash=item230bebedd0#ht_2655wt_1163

Πολύ καλός για τα λεφτά του...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο ρε φίλε νάσαι καλά με έφτιαξες με τα λινκ σου!!!

Ημην τυφλος και ανέβλεψα!

Να είσαι σίγουρος μια απο τις επιλογές αυτές θα στολίσουν το όργανο, για πες μου όμως αυτοί οι διπλοί που θέλουν πιο φαρδύ σκάψιμο στο σώμα καλύπτουν το ήδη σκαμένο ή θα μείνει κανα κενο?  ???

Αν παίζει να μείνει κενό θα πάω στο κλασικό JB format μαγνήτη.

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλύπτουν το ήδη σκαμένο ή θα μείνει κανα κενο?  ???

Μια χαρά το καλύπτουν! Μην ανησυχείς για αυτό... Στην ουσία ο ΜΜ είναι σαν 2 J κολλημένοι (σε μέγεθος)... Επίσης στην τοποθέτηση του bridge υπάρχουν 3 επιλογές αν βάλεις ΜΜ. Η μία είναι να το βάλεις έτσι ώστε η πάνω σειρά των πηνίων να είναι στη θέση που θα ήταν η σειρά των πηνίων σε J μαγνήτη και η κάτω προς το bridge (δίνει πιο ατάκα στον ήχο, πιο πριμαριστό ήχο και δυνατότερες αρμονικές). Η άλλη είναι να βάλει την ΚΑΤΩ σειρά των πηνίων στη θέση που θα ήταν ο J (που για άταστο αυτό θα έκανα εγώ καθώς δίνει λίγο πιο πολλά μπάσα και στρογγυλό ήχο και δεν χάνεις αρμονικές που είναι σημαντικό στο άταστο). Η 3η επιλογή (που εμένα δεν μου άρεσε καθόλου αλλά την αναφέρω) είναι να τον βάλεις στη μέση από τα παραπάνω αλλά μετά ο ήχος γίνεται σχετικά πιο θολός και βρώμικος (νομίζω) αν και δεν χάνονται οι αρμονικές... Για stonerιες κλπ είναι καλό αλλά για άταστο δεν θα το πρότεινα...

 

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς ο humbucker δεν θα κάτσει χωρίς κενό, είναι 88mm χωρίς τα ''αυτιά''ενώ ένας

κλασικός jazz bridge περίπου 94mm. Τον no name που πόσταρε ο funky τον έχω και εγώ

σε ένα σάπιο project και είναι αξιοπρεπέστατος, punchy και με ισορροπημένη ένταση σε

όλες τις χορδές.

 

edit: μικρός είναι funky, μόλις τώρα τους μέτρησα, μήπως εννοείς κανέναν τύπου soapbar?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς ο humbucker δεν θα κάτσει χωρίς κενό, είναι 88mm χωρίς τα ''αυτιά''ενώ ένας

κλασικός jazz bridge περίπου 94mm. Τον no name που πόσταρε ο funky τον έχω και εγώ

σε ένα σάπιο project και είναι αξιοπρεπέστατος, punchy και με ισορροπημένη ένταση σε

όλες τις χορδές.

 

edit: μικρός είναι funky, μόλις τώρα τους μέτρησα, μήπως εννοείς κανέναν τύπου soapbar?

 

O κλασικός jazz bridge είναι 95mm σε μήκος και 30mm σε πλάτος!

Οι hum είναι 105mm σε μήκος και 50mm σε πλάτος! (στο περίπου)

Οπότε μια χαρά καλύπτεται χωρίς κενό...

Στη φώτο φένεται ο Hum στο πρώτο link στη θέση ενός J:

394502_10150546648147042_636347041_8873628_1486875364_n.jpg

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά το καλύπτουν! Μην ανησυχείς για αυτό... Στην ουσία ο ΜΜ είναι σαν 2 J κολλημένοι (σε μέγεθος)... Επίσης στην τοποθέτηση του bridge υπάρχουν 3 επιλογές αν βάλεις ΜΜ. Η μία είναι να το βάλεις έτσι ώστε η πάνω σειρά των πηνίων να είναι στη θέση που θα ήταν η σειρά των πηνίων σε J μαγνήτη και η κάτω προς το bridge (δίνει πιο ατάκα στον ήχο, πιο πριμαριστό ήχο και δυνατότερες αρμονικές). Η άλλη είναι να βάλει την ΚΑΤΩ σειρά των πηνίων στη θέση που θα ήταν ο J (που για άταστο αυτό θα έκανα εγώ καθώς δίνει λίγο πιο πολλά μπάσα και στρογγυλό ήχο και δεν χάνεις αρμονικές που είναι σημαντικό στο άταστο). Η 3η επιλογή (που εμένα δεν μου άρεσε καθόλου αλλά την αναφέρω) είναι να τον βάλεις στη μέση από τα παραπάνω αλλά μετά ο ήχος γίνεται σχετικά πιο θολός και βρώμικος (νομίζω) αν και δεν χάνονται οι αρμονικές... Για stonerιες κλπ είναι καλό αλλά για άταστο δεν θα το πρότεινα...

 

 

Κατάλαβα, το ίδιο θα παίξει και για τον neck? Και στις δύο περιπτώσεις θα βάλω έτσι τους μαγνήτες  που οι απόσταση μεταξύ τους θα είναι ίδια όπως και με τους single coils OK?

 

Μάλλον θα πάρω και τους δύο και τους δοκιμάζω σε άλλο project!

Ευχαριστώ.

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου