Προς το περιεχόμενο

Project:Κατασκευή άταστου Jazz Bass!


nasokosm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και στις δύο περιπτώσεις θα βάλω έτσι τους μαγνήτες  που οι απόσταση μεταξύ τους θα είναι ίδια όπως και με τους single coils OK?

Επειδή μάλλον μπερδεύτηκες κατέβασε το pdf να καταλάβεις καλύτερα τι εννοώ με τις 3 επιλογές που είπα πριν...

jazz_bass_pickups.pdf

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Κατάλαβα τι μου είπες και ευχαριστώ για την απεικόνιση, αυτό που είπα εγώ ειναι : παίζουν δύο ΜΜ δηλ. και στη γέφυρα και στο λαιμό  και αν ΝΑΙ θα ακολουθήσω παρόμοια τοποθέτηση όποια απο τις δύο πρώτες διαλέξω?

Θνκς

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι hum είναι 105mm σε μήκος και 50mm σε πλάτος! (στο περίπου)

Mάλλον δεν έχουμε τον ίδιο, ο δικός μου είναι 88mm σε μήκος χωρίς τα αυτιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mάλλον δεν έχουμε τον ίδιο, ο δικός μου είναι 88mm σε μήκος χωρίς τα αυτιά.

Και εμένα 88 είναι χωρίς τα αυτιά και 105 με τα αυτία... Αλλά δεν αφήνει κενό... Εκτός κι αν εννοούμε κενό τα 0.7mm ανάμεσα στο αυτάκι και στον μαγνήτη οπότε ναι αφήνει... Αλλά τόσο κενό (ίσως και περισσότερο) αφήνουν πολλοί Neck που κρύβεται λόγω pickguard...

 

παίζουν δύο ΜΜ δηλ. και στη γέφυρα και στο λαιμό  και αν ΝΑΙ θα ακολουθήσω παρόμοια τοποθέτηση όποια απο τις δύο πρώτες διαλέξω?

Θνκς

Αυτό σκέφτομαι να το κάνω κι εγώ (με 2 MM) όταν φτιάξω το δικό μου μπάσο... Καλύτερα θα ήταν να ακολουθήσεις παρόμοια τοποθέτηση γιατί είναι η "περπατημένη"... Από εκεί και πέρα αν δεν είσαι μπασίστας θα ακούσεις ελάχιστες διαφορές (μεταξύ μας μπορεί και καμία)... Αν και για να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους αφού δεν το έχεις φτιάξει ακόμα ΔΕΝ θα ακούσεις διαφορά γιατί δεν θα έχεις σημείο αναφοράς οπότε μπορείς να το κάνεις όπως θες  ::)  :P

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δεσποτάκι βγάζει καθαρό ήχο με αρκετό sustain, χωρις να μετρήσω ή να ψάξω στο διαδύκτυο το έκανα 43-44 mm κι αυτό γιατί ενα σώμα για μπάσο που ειχα κάνει πριν πολλάααα χρονια μου βγήκε λεπτό γυρω στα 38 mm χωρις να έχει τιποτε ιδαίτερο στον ήχο και έτσι αυτο βγήκε αρκετά φαρδύ αλλά και βαρύ ταυτόχρονα.

  Για μεταλ δεν ξέρω αυτο προορίζεται για jazzo- funky καταστάσεις!!

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βγήκε αρκετά φαρδύ αλλά και βαρύ ταυτόχρονα.

  Για μεταλ δεν ξέρω αυτο προορίζεται για jazzo- funky καταστάσεις!!

Και για πολλούς πόνους στη μέση... Τον πιο "ελαφρύ" και twang ήχο τον φτιάχνεις και με τους μαγνήτες (που για funk τον ζητάς) πιο μπασάτο... Το πρόβλημα στη μέση μετά από 4ωρα και 5ωρα live και πρόβες όμως δεν το φτιάχνεις με τίποτα... Το alder p bass μου είναι στα 40mm στο bridge strap button και μου προκαλεί ΠΟΝΟΥΣ μετά από ώρα... Δεν θέλω να φανταστώ ένα jazz bass (που έχουν μεγαλύτερο σώμα) με ash 43-44mm πάχος...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σωμα εγω το εκοψα στα 36mm για να μη πονεσει η μεσουλα του funkybassman μιας και θα το ΄κληρονομησει'  ;D

;) ;) Είσαι ο προσωπικός μου θεούλης...

Παρεμπιπτόντως αν είναι για funk θα θες τον ήχο των τάστων οπότε ξανασκέψου το περί άταστου...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεμπιπτόντως αν είναι για funk θα θες τον ήχο των τάστων οπότε ξανασκέψου το περί άταστου...

sureeeee

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου