Προς το περιεχόμενο

Project:Κατασκευή άταστου Jazz Bass!


nasokosm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

εισαι παντα ενα βημα μπροστα. που θα παει θα σε φτασω  ;D . φοβερο ξυλο για natural finish. και τωρα τελευταια εχει αρχισει να μου αρεσει περισσοτερο στις κιθαρες απο οτι τα solid χρωματα.

 

Ηλία στο μπάσο είμαι ενα βήμα μπροστά γιατι είχα φτιάξει το μπράτσο πριν κανα μήνα.

Στην 335 όμως εσύ είσαι ΜΙΑ κιθάρα μπροστά...

Αν και γω μπορεί και να το γυρίσω και σε μπασίστας..

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρότεινα (βέβαια εσύ ξέρεις καλύτερα) να βιδώσεις πρώτα τη γέφυρα, και μετά αφού περάσεις τα κλειδιά στο μπάσο να περάσεις την E και την G και να κεντράρεις με βάση τις χορδές και τη γέφυρα... Είναι πιο εύκολο και γρήγορο σε σχέση με μέτρο κλπ...

 

Το μέτρο το χρησιμοποίησα για να κεντράρω ακριβώς τις βίδες και να βιδωθεί ακριβώς.

Μετά για να κεντράρω τη γέφυρα , έκανα κάτι σαν και αυτό που προτείνεις.

 

Ποστάρω τις τελευταίες φωτο για σήμερα πριν απο ένα μικρο κλιπ

DSC_9398.thumb.JPG.6d79b5e55c7e841ee00cc285a77a5a67.JPG

DSC_9399.thumb.JPG.c9889a1740487efa648e0190d6c4b9d7.JPG

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές οι φωτογραφίες είναι ΣΚΛΗΡΟ ΠΟΡΝΟ! ΠΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!! ΤΙ Κ***Α είναι αυτή? ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΝΕΡΑ και φένεται ΥΠΕΡΟΧΟ το μπάσο!!!! ΧΙΛΙΑ ΜΠΡΑΒΟ! Πρέπει να μπει ένα emoticon "μου τρέχουν τα σάλια" ειδικά για αυτές τις φωτογραφίες!!!

ΥΓ: String Tee πως και δεν έβαλες?

 

String tee δεν έβαλα γιατί δεν θυμόμουνα ακριβώς που να το βάλω, θα δω καποιες φωτο απο νετ και θα το βάλω, ειναι ένα απλό τρύπημα, πάντως χωρίς αυτό η ΣΟΛ χορδή τρίζει..

 

Εχεις δίκιο ειναι Κ@#$α!!!

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 τελευταίες ερωτήσεις...

Α) Θα φτιάξεις κάποιο καπάκι από rosewood για trusrod cover?

Β) Έχεις περάσει - θα περάσεις κάποιο ειδικό βερνίκι/λούστρο την ταστιέρα για να βάζεις roundwound?

Γ) Έδωσες μεγαλύτερη κλίση στο headstock από το Licencend? Αν ΝΑΙ τότε ίσως να μη χρειαστεί ΚΑΝ το string tee! Ενημερωτικά η τρύπα είναι 8 cm από το nut και 5 cm από την ευθεία μεριά (αριστερή όπως το κοιτάμε φάτσα) του headstock

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 τελευταίες ερωτήσεις...

Α) Θα φτιάξεις κάποιο καπάκι από rosewood για trusrod cover?

Β) Έχεις περάσει - θα περάσεις κάποιο ειδικό βερνίκι/λούστρο την ταστιέρα για να βάζεις roundwound?

Γ) Έδωσες μεγαλύτερη κλίση στο headstock από το Licencend? Αν ΝΑΙ τότε ίσως να μη χρειαστεί ΚΑΝ το string tee! Ενημερωτικά η τρύπα είναι 8 cm από το nut και 5 cm από την ευθεία μεριά (αριστερή όπως το κοιτάμε φάτσα) του headstock

 

Α) μαλλον δεν θα βάλω κανένα καπάκι..

Β) Θα περάσω κάποιο λάδι ταστιέρας για να τονίσω το χρώμα της, πάντως το επόμενο άταστο θα έχει ΕΒΕΝΟ!! να δούμε που θα τον βρούμε..

Γ) ευχαριστώ για τις συντεταγμένες για την τρύπα.

 

Ψάχνω να βρώ ενα unplaged κλιπάκι να ποστάρω,

Οι κιθαροενισχυτές μαλλον πρέπει να φύγουν.. ψάχνω για ενισχυτή μπάσου απο τώρα και στο εξής.. (αστειεύομαι)

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Β) Θα περάσω κάποιο λάδι ταστιέρας για να τονίσω το χρώμα της, πάντως το επόμενο άταστο θα έχει ΕΒΕΝΟ!! να δούμε που θα τον βρούμε..

Αν μου επιτρέπεις μία πρόταση για να την σκεφτείς (και εσύ και όσοι φτιάχνετε μπάσα)... Δοκίμασε bubinga και να φτιάξεις ένα 6χορδο άταστο! Θα κελαηδάει!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν πιάνω το μπασάκι μόλις τούβαλα χορδές, κουρδίζω στα γρήγορα , επειδή δεν έχει μαγνήτες , ούτε ηλεκτρικά , έβαλα τον Tascam εγγραφέα αρκετά κοντά και πάτησα το Rec

 

Λοιπόν

Ειμαι κιθαρίστας, έχω να πιάσω άταστο πανω απο μια δεκαετία μπορεί και δύο

Μη βαράτε!!!

 

φχαριστώ, καλό ξημέρωμα.

DR0000_0083.mp3

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου