Προς το περιεχόμενο

Ποιά έκδοση Gibson 335 dot;


notlrac

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ μπέρδεμα πάντως με τα μοντέλα..

 

Αυτά που έχω ξεχωρίσει πάντως είναι αυτά τα δύο

http://www.thomann.de/gr/gibson_es335_vsb.htm

http://www.thomann.de/gr/gibson_es335_dot_plain_cherry.htm

Έχω την δεύτερη και είναι εξαιρετικό όργανο. Την αγόρασα από thomann δίχως προβλήματα, από ό,τι βλέπω βέβαια έχει ακριβύνει αρκετά ! (την πήρα νοέμβριο του 2010, γύρω στα 1850 ευρώ οπότε μάλλον φταίει -λιγο- και η ενδιάμεση αύξηση του ΦΠΑ)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

την πήρα νοέμβριο του 2010, γύρω στα 1850 ευρώ οπότε μάλλον φταίει -λιγο- και η ενδιάμεση αύξηση του ΦΠΑ

 

κυριως το ξυλο που εχει φαει το ευρω φταιει

 

φετος ειναι 1,23-1,28 δολλαρια,περυσι ηταν 1,38-1,42

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη κιθάρα που δε μ΄άφηνε ο πατέρας μου να ακουμπήσω είναι μια ΕS 335 του 1968 (την αγόρασε όταν γεννήθηκα) που μάλλον την προορίζει για τον 16χρονο γιό μου που έχει το όνομά του.

Φυσικά σαν απωθημένο κι εγώ αγόρασα 4 σκαφάκια

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη κιθάρα που δε μ΄άφηνε ο πατέρας μου να ακουμπήσω είναι μια ΕS 335 του 1968 (την αγόρασε όταν γεννήθηκα) που μάλλον την προορίζει για τον 16χρονο γιό μου που έχει το όνομά του.

 

Εγω παντως δεν θα του ξαναμιλαγα  ;D

Ακους εκει να την αγορασει οταν γεννηθηκες και να μη στη δωσει... >:(

Τουλαχιστον ας τη χαρει ο γιος σου  :)

 

Υ.Γ. Θελω κι εγω μια 335  :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολες οι 335 που βγαζει η Gibson ειναι θαυμασιες κιθαρες και το μονο που εχεις να διαλεξεις ειναι το παχος του μπρατσου και το αν θες figuring ή οχι.

 

+1000

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενθαρυντικά είναι τα σχόλια σας, βέβαια στην πρώτη σελίδα υπάρχει και η άλλη πλευρά..

 

Οι ουσιαστικές διαφορές των διαφόρων εκδόσεων είναι κυρίως εμφανισιακές? Γιατι από ότι βλέπω ίδους μαγνήτες φοράνε και τα μπράτσα είναι δύο.

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες υποφερτή? Ένα όργανο που κάνει κοντά 2500 μπορεί να είναι υποφερτό?!

 

Δεν έχω δοκιμάσει σοβαρά κάποιο από αυτά τα όργανα και όταν ακούω κάτι τέτοιο προβληματίζομαι.. ???

 

Ολα είναι σχετικά  :)

Θα στο κάνω λιανά για να γίνω πιό κατανοητός .

Τις είχα όλες υτές που σου λέω και για ένα διάστημα ταυτόχρονα , οπότε και η σύγκριση ήταν αναπόφευκτη μεταξύ τους . Πιό καλη ποιότητα κατασκευής και καλύτερο ηχο απ'όλες είχε η custom shop 59 dot reissue που ήταν φτιαγμένη στο Νashville plant.

Οι άλλες του Memphis αν και εκ πρώτης όψεως δεν είχαν τίποτα μεμπτό , με το παίξιμο και τον καιρό μου φανήκανε πιό "λίγες' .

Απο αυτές τις δύο καλύτερο ήχο και γενικά πιό "κιθάρα" μου φάνηκε η fat neck .

 

Με τα χρόνια που περνούν κι έχοντας περάσει ένα κάρο κιθάρες απο τα χέρια σου , απο τη γνώση και την εμπειρία που αποκτάς , δεν θες και πολύ για να καταλάβεις πότε ένα όργανο είναι καλό , μάπα ή masterpiece  :)

 

Εν κατακλείδι

 

Μιά χαρά κιθάρες είναι όλες τους .

 

Ωραία εργαλεία είναι και οποια και να πάρεις , καλά θα περάσεις

 

Απλά παραφράζοντας το υπέροχο τραγουδάκι του Rory

θα σου έλεγα με νόημα ...........  :)

 

they don't make them like "then" anymore

 

 

Καλή τύχη στην επιλογή σου. 8)

 

It's only Rock 'n' Roll .....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

they don't make them like "then" anymore

 

 

 

 

like when?

 

μια και μονο οι 335 απο το 58 εως το 69 ,που για να λεμε και την αληθεια πεφτουν κομματακι....ακριβες για τους περισσοτερους εδω μεσα...ειναι σωστες απο αποψη specs και να σου πω και την αληθεια δεν εχουν να ζηλεψουν σε τιποτα τα σημερινα reissue τους απο αυτες....μη ξεχνας αλλωστε οτι δεν μιλαμε και για κανα αριστουργημα της..οργανοποιιας...3 κομματια καπλαμας ειναι και ενα μπρατσο.... ;D    

 

προσωπικα πιστευω οτι σημερα και μετα απο 10ετιες ατοπηματων η Gibson ,οπως και η Fender βγαζουν με διαφορα τις καλυτερες κιθαρες που εβγαλαν στην ιστορια τους και μαλιστα για ολα τα βαλαντια και γουστα.  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα την ψάχνεις με τα specs τοτε μόνο η custom shop 59 dot και η άλλη η 60-τόσο block reissue είναι ΟΚ .

 

Εγώ δεν μίλησα για specs αλλά για τη συνολική αίσθηση που σου αφήνει ένα όργανο όταν έχεις το χρόνο και τη διάθεση να το εξερευνήσεις .

Οι μετά το 82 έως και το 86 335 που έχω παίξει και που δεν έχουν όλες τους τα "σωστά" specs με κυριότερο βεβαίως το περίφημο " long tenon" , παίζανε και είχαν κλάσεις καλύτερο ηχο και αίσθηση απο όλες τις προαναφερθείσες .

Το ίδιο συνβαίνει και με αυτές των 70's , της πιό κακής " Norlin" περιόδου της Gibson .

 

Τυχαίο ;

Μπορεί .

Μιλάμε όμως για παρα μα παρα πολλές 335 κι ως εκ τούτου και το συμπέρασμα.

 

Τι να σου π'ω , όλα παίζουν  ;D

Σε μιά ψευδαίσθηση κολυμπάμε όλοι μας κι όπως τραγούδαγε κι ο Μάρκος " Ψεύτικος είναι ο ντουνιάς και ψεύτικη η ζωή μας ".

Με αυτά λοιπόν τα δεδομένα , όπως και το γεγονός οτι μπορεί να φταίνε τα αυτιά μου ( γέρος άνθρωπος γαρ  ;D ) , το κόλημα που'χω φάει ,  ο χρόνος που ωρίμασε τα ξύλα , τα μαστόρια του Kalamazzo μεχρι την αυγή των 80's , οι Tim Shaw μαγνήτες αργότερα στο Nasvill σε κάποιες απο αυτές , το mojo , το ετσι , το γουβέτσι , το κοκορέτσι ..........  κλπ

 

Η ουσία είναι μια και ο μπακλαβάς γωνία ,

τα είχα τα φρέσκα μοντελάκια και μου φανήκανε λιγάκι πιό " λίγα " σε σχέση με τις παλιότερες και γι αυτό και δεν τα κράτησα.

 

Κράτησα μόνο μία 355 απο τα 70's που με " λιώνει " με το που τη βλέπω , πριν κάν την αγγίξω  :)

 

Just my 2 cents  :)

It's only Rock 'n' Roll .....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως, με τη Dot Reissue μου, την έχω καταβρεί μια χαρά!

Και την αγόρασα και "γουρούνι στο σακί"...Μεταχειρισμένη μέσω γερμανικού ebay!

 

Παρόλα αυτά μου βγήκε ΑΨΟΓΗ από όλες τις απόψεις και μάλιστα με έχει κάνει πλέον να ... απαρνηθώ τις singled coil κιθάρες μου (ΟΚ φάση είναι θα μου περάσει...  ;D)

 

Απλά σε κάποια φάση, άλλαξα μαγνήτες (έβαλα τους Bare Knuckle Stormy Mondays) γιατί ήθελα λίγο περισσότερο ακουστικό χαρακτήρα από αυτόν των Classic 57 που φορούσε.

 

Εδώ ήταν σε stock μορφή:

 

 

ενώ εδώ είναι μετά την αλλαγή μαγνητών που έκανα:

 

 

 

Παρόλα αυτά, ήταν και παραμένει να είναι κιθαράκλα!

 

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου