Προς το περιεχόμενο

Ποιά έκδοση Gibson 335 dot;


notlrac

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Dot reissue 59 βγαίνουν διάφορες.

πχ αυτή είναι σίγουρα memphis.

 

http://www.dv247.com/guitars/gibson-1959-es-335-dot-reissue-satin-faded-cherry--66119

 

Βγαίνουν ακόμη απο nashville;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αμα την ψάχνεις με τα specs τοτε μόνο η custom shop 59 dot και η άλλη η 60-τόσο block reissue είναι ΟΚ .

 

Εγώ δεν μίλησα για specs αλλά για τη συνολική αίσθηση που σου αφήνει ένα όργανο όταν έχεις το χρόνο και τη διάθεση να το εξερευνήσεις .

Οι μετά το 82 έως και το 86 335 που έχω παίξει και που δεν έχουν όλες τους τα "σωστά" specs με κυριότερο βεβαίως το περίφημο " long tenon" , παίζανε και είχαν κλάσεις καλύτερο ηχο και αίσθηση απο όλες τις προαναφερθείσες .

Το ίδιο συνβαίνει και με αυτές των 70's , της πιό κακής " Norlin" περιόδου της Gibson .

 

Τυχαίο ;

Μπορεί .

Μιλάμε όμως για παρα μα παρα πολλές 335 κι ως εκ τούτου και το συμπέρασμα.

 

Τι να σου π'ω , όλα παίζουν  ;D

Σε μιά ψευδαίσθηση κολυμπάμε όλοι μας κι όπως τραγούδαγε κι ο Μάρκος " Ψεύτικος είναι ο ντουνιάς και ψεύτικη η ζωή μας ".

Με αυτά λοιπόν τα δεδομένα , όπως και το γεγονός οτι μπορεί να φταίνε τα αυτιά μου ( γέρος άνθρωπος γαρ  ;D ) , το κόλημα που'χω φάει ,  ο χρόνος που ωρίμασε τα ξύλα , τα μαστόρια του Kalamazzo μεχρι την αυγή των 80's , οι Tim Shaw μαγνήτες αργότερα στο Nasvill σε κάποιες απο αυτές , το mojo , το ετσι , το γουβέτσι , το κοκορέτσι ..........  κλπ

 

Η ουσία είναι μια και ο μπακλαβάς γωνία ,

τα είχα τα φρέσκα μοντελάκια και μου φανήκανε λιγάκι πιό " λίγα " σε σχέση με τις παλιότερες και γι αυτό και δεν τα κράτησα.

 

Κράτησα μόνο μία 355 απο τα 70's που με " λιώνει " με το που τη βλέπω , πριν κάν την αγγίξω  :)

 

Just my 2 cents  :)

 

Γεια  σου  Δασκαλε  ;D καλα  τα  λες  αλλα  ποιος  ακούει.

ειχα καμμια 10ρια  335  1  επαιζε  καλα  και  μου  εδινε τον  ήχο  που  ήθελα.

 

κατι  custom shop που  είχα δεν λέγανε  μια,περα  απο  αμορφια.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Notlrac επείδη όπως βλέπεις ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας μια βόλτα να τις ακούσεις ο ίδιος. Αφού ακούσεις τις Gibson πέρνα απο τον Κουρμπή και παίξε με καμία Heritage και από τον Καγμάκη και άκου τις semi-hollow της Eastman.

Αν τελικά οι Gibson σου φανούν κούτσουρα σε σχέση με τις άλλες δυο, τότε η γνώμη σου θα ανήκει στην κατηγορία "τρίχες κατσαρές" και στην πραγματικότητα δεν θα τις έχεις ακούσει παρά μόνο θα τις έχεις δει με κυάλια.

 

Γεια  σου  Δασκαλε  ;D καλα  τα  λες  αλλα  ποιος  ακούει.

ειχα καμμια 10ρια  335  1  επαιζε  καλα  και  μου  εδινε τον  ήχο  που  ήθελα.

 

κατι  custom shop που  είχα δεν λέγανε  μια,περα  απο  αμορφια.

 

+1

Μπάτε να γιομίσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μετά το 82 έως και το 86 335 που έχω παίξει και που δεν έχουν όλες τους τα "σωστά" specs με κυριότερο βεβαίως το περίφημο " long tenon" , παίζανε και είχαν κλάσεις καλύτερο ηχο και αίσθηση απο όλες τις προαναφερθείσες .

Το ίδιο συνβαίνει και με αυτές των 70's , της πιό κακής " Norlin" περιόδου της Gibson .

 

τελικα μαλλον ισχυει το περι ορεξεως γιατι μια και ειχα καποιες 335 και 345 απο αυτη την εποχη,82 εως 87 και μια ES355 απο τα 70s  μπορω να πω οτι ηταν χαλαρα....κουπια ,και με πολυ στενα μπρατσα μαλιστα....,και οτι οι σημερινες  ειναι πολυ καλυτερες και το σημαντικοτερο...σταθερες στην ποιοτητα ειδικα οι fat neck που ΙΜΗΟ ειναι οι καλυτερες 335 απο το 58 και μετα  ;D

 

αυτο βεβαια ισχυει για ολες τις Gibson και οχι μονο τις ES.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά σέβομαι κάθε άποψη που ειπώθηκε. Αλλά εξακολουθώ να το βρίσκω τρομακτικό όργανα τέτοιας αξίας να έχουν τόσο μεγάλες διαφορές ώστε το ένα να χαρακτηρίζεται κουπί σε σχέση με κάποιο άλλο της ίδιας εταιρείας!!

 

Δεν έχω την εμπειρία για να κρίνω ακόμα μιας και δεν έχω κάνει σοβαρή δοκιμή των οργάνων που με απασχολούν. Τι πίστέυεται ότι έφταιγε σε αυτά τα όργανα που κατά τη γνώμη σας δεν ήταν ''καλά'' σε σχέση με κάποιοα άλλα της ίδιας εταιρείας το ίδιο μοντέλο?

 

Δηλαδή έχουν ίδιους μαγνήτες ίδια ξύλα ίδιες προδιαγραφές γιατί δεν παίζουν το ίδιο?!? Πραγματικά το έχω απορία μιας και δεν το έχω συναντήσει ποτέ. :)

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή έχουν ίδιους μαγνήτες ίδια ξύλα ίδιες προδιαγραφές γιατί δεν παίζουν το ίδιο?!? Πραγματικά το έχω απορία μιας και δεν το έχω συναντήσει ποτέ. :)

 

Όσο εξοικειώνεσαι περισσότερο με τις κιθάρες, τόσο περισσότερο διαπιστώνεις πως αυτό συμβαίνει πολύ συχνά, ειδικά όταν απομακρύνεσαι από τον ηλεκτρικό ήχο (ειδικά τις solid body και τους καφρομαγνήτες) και κατευθύνεσαι προς τον ακουστικό, χωρίς αυτό να σημαίνει πάντως πως διαφορές δεν είναι διακριτές και σε αυτούς τους τομείς της παρένθεσης. Και η 335 ως semi-hollow δανείζεται αρκετά στοιχεία από τον ακουστικό ήχο.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς ότι σε τέτοιου είδους όργανα (ακόμα και της ίδιας εταιρείας, ίδιο μοντέλο) είναι πολύ ευκολότερο να διαπιστωθούν ηχητικές διαφορές λόγω της κατασκευής τους?

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα μαλλον ισχυει το περι ορεξεως γιατι μια και ειχα καποιες 335 και 345 απο αυτη την εποχη,82 εως 87 και μια ES355 απο τα 70s  μπορω να πω οτι ηταν χαλαρα....κουπια ,και με πολυ στενα μπρατσα μαλιστα....,και οτι οι σημερινες  ειναι πολυ καλυτερες και το σημαντικοτερο...σταθερες στην ποιοτητα ειδικα οι fat neck που ΙΜΗΟ ειναι οι καλυτερες 335 απο το 58 και μετα  ;D

 

αυτο βεβαια ισχυει για ολες τις Gibson και οχι μονο τις ES.

 

Αν σου πέσει κανα κουπί απο 82 μέχρι το 86 το θέλω , γιατι σαν Καπετάνιος που είμαι πρέπει ν'α΄χω και τις καβάτζες μου  8)

 

άν βρείς και κανα'άλλο κουπί απο τα 70'ς ακόμα καλύτερα  ;D

 

Αμα θες κάνουμε και τράμπες , θα σου δίνω εγω fat neck κι εσύ κουπιά , είσαι ;  ;D

 

Φιλικά πάντα ........... zoo ή sexpistol ή Superfly  8)

It's only Rock 'n' Roll .....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς ότι σε τέτοιου είδους όργανα (ακόμα και της ίδιας εταιρείας, ίδιο μοντέλο) είναι πολύ ευκολότερο να διαπιστωθούν ηχητικές διαφορές λόγω της κατασκευής τους?

 

Ευκολότερο από τι άλλο? Από πχ. τα ηλεκτρικά solid body? Αν εννοείς αυτό, αν και είμαι εχθρός των γενικεύσεων και των blanket statements, πιστεύω ότι γενικά ισχύει.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξέρεις ρωτάω για να καταλάβω δεν το παίζω εξυπνάκιας!

 

Δηλαδή χονδρικά τι μπορεί διαφορετικό να έχουν δύο ίδια μάρκας μοντέλα semi hollow?

Γίνεται τόσος ντόρος για κουπιά και μη κουπιά που εγώ θα περίμενα κατασκευαστικά το κουπί να έχει κάτι τραγικά ''λάθος'' τοποθετημένο/κομμένο/βαμμένο δεν ξέρω και εγώ τι σε σχέση με το ''καλό'' κομματι!!

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου