Προς το περιεχόμενο

Ποιά έκδοση Gibson 335 dot;


notlrac

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρεπει πρωτα απο ολα να κατασταλαξεις ΤΙ ακριβως θελεις απο το ...οργανο.

 

Οι 70s Gibson LP ας πουμε ειναι...εντελως "λαθος" Les Paul (πολυ βαριες,με σωμα σαντουϊτς,λαθος γωνιες στο headstock,maple necks etc) για καποιον που θελει τον κλασσικο ηχο Les Paul των 50s (ωραια και σχετικα ακομπρεσαριστα καθαρα,πολυπλοκοτητα στον ηχο) αλλα ΜΙΑ ΧΑΡΑ για καποιον που θελει να παιζει hard rock με το gain στο 10 μια και ο μονοδιαστατος και υπερκομπρεσαρισμενος ηχος τους και το μπολικο sustain τους ειναι ταμαμ,επισης ειναι πολυ καλες για...funk & δημοτικα μια και "κοβουν" λογω πολλων πριμων και κομπρεσσαρισματος.

 

Οι 70s & 80s 335 (γιατι για αυτες καναμε κουβεντα) που ετσι κι αλλοιως δυσκολα θα βρεις (αν καταλαβα καλα θελεις να αγορασεις καινουργια 335) εχουν και αυτες αρκετα κατασκευαστικα λαθη (δεν εχουν long tenon,καποια μπρατσα ειναι maple & πολυ λεπτα,ειναι βαριες κτλ).....στην συγκεκριμενη κιθαρα η οποια ειναι πολυ απλη και οικονομικη στη κατασκευη ,δεν παιζουν ρολο τα...κσυλα... ;D μια και οπως σου εξηγησα ειναι φτιαγμενη απο κοντρα πλακε... ;)...περισσοτερο ρολο παιζει η γεωμετρια στην κατασκευη ,η γεφυρα και η μαγνητες.

 

Προσωπικα νομιζω οτι οι καινουργιες 335 (οπως και οι VOS)  ειναι πολυ κοντα (μερικες ειναι και dead on) στα specs των παλιων καλων 335 και για αυτο και ειναι εξαιρετικες κιθαρες.

 

Απο την αλλη μπορεις να κανεις και το ΑΠΛΟΥΣΤΕΡΟ ολων,να πας να ΠΑΙΞΕΙΣ μερικες και να παρεις αυτη που σου αρεσει περισσοτερο,δεν ειναι δα και πυρηνικη επιστημη....

 

Τωρα ..."κουπι" κιθαρα εχω να δω ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ χρονια,ακομα και οι Epiphone των 400 ευρω μαμουν και δερνουν μια και το consistency λογω της τεχνολογιας ειναι πλεον εντυπωσιακο.

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γίνεται τόσος ντόρος για κουπιά και μη κουπιά που εγώ θα περίμενα κατασκευαστικά το κουπί να έχει κάτι τραγικά ''λάθος'' τοποθετημένο/κομμένο/βαμμένο δεν ξέρω και εγώ τι σε σχέση με το ''καλό'' κομματι!!

Δεν γινεται κανένας ντόρος - καλό θα είναι να αποφεύγουμε χαρακτηρισμούς όπως 'κουπι' όταν μιλάμε για όργανα των 2000 ευρώ, ενώ όταν μιλάμε για τις epiphone λέμε 'τίμιες για τα λεφτά τους'. Όταν πληρώνεις ένα όργανο σε αυτήν την κατηγορία χρημάτων, πληρώνεις εν μέρει και κάτι που λέγεται σταθερό quality control. Βάσει των συγκεκριμένων specs που έχουν οι σημερινές 335, πιθανολογώ ότι μικρή απόκλιση θα υπάρχει από κομμάτι σε κομμάτι. Πάντως εαν θες να ακούσεις και να παίξεις από κοντά την plain cherry (γιατί όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε, αυτό είναι και το κυριότερο κριτήριο βάσει του οποίου θα την αγοράσεις), και δεν την βρίσκεις σε μαγαζί στείλε μου ΠΜ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε η dot reissue αλλά ούτε η fat neck του Memphis έχουν long tenon.

Μόνο η custom shop 59 dot reissue και η αδερφούλα της η block reissue έχουν long tenon.

Οι Memphis 335 στο μόνο που διαφέρουν απο τις 82 - 86 είναι ότι οι μαγνήτες τους

( 57 ) που κατα τα άλλα είναι μια χαρά , σε σύγκριση με τους Tim Shaw που φοράνε οι περισσότερες ( όχι όλες ) 82 - 86 , είναι για κλάματα . ΤΟΝΙΖΩ το σε σύγκριση με τους Tim Shaw !

Η άλλη σημαντκή διαφορά είναι οτι το μράτσο μόνο της fat neck όπως λέει και το όνομα της είναι παχύ όπως ήταν και το original το 59 . Το ίδιο ισχύει και για το pickguard που στη fat neck είναι μακρύ ίδιο με της 59άρας . Η Normal Memhis έχει λεπτό ( σε σύγκριση με τη fat neck ) μπράτσο  , όπως έχου και οι 80's .

Ουτε η normal Memphis 59 reissue άλλα ούτε και η fat neck έχουν long tenon. όπως και οι 70's & 80's .

Επίσης οι 82-86 άν προτιμάς τα normal μπράτσα κι όχι τα καρβέλια  ;D ( by the way κι εμένα μου αρέσουνε τα καρβέλια  )  είναι πολύ καλύτερα φτιαγμένες και προσεγμένες και το βασικότερο ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟ  ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΗΧΟ ΛΟΓΩ ΜΑΓΝΗΤΩΝ ΚΥΡΙΩς ΑΠΟ ΤΙΣ Memphis .

Οι 70's έχοντας maple μπράτσα , μικρότερη γωνία κλίσης στο κεφάλι και συνήθως t-top μαγνήτες , είναι όπως λένε και οι γιάνκηδες different animals .

Ειναι όμως φτιαγμένες στο Kalamazzo απο παλιούς μάστορες και άν και έχουν μικρότερο center maple block , παραδόξως κι έχουν κι αυτές πολύ καλύτερο απο τις σύγχρονες  ήχο ( όχι όλες )  κυρίως για rock , hard rock , blues .

Επίσης κάποες normal 335 των 80's έχουν για κάποιο ανεξερεύνητο λόγο πολύ ωραίες εβένινες ταστιέρες όπως οι Lucille !

 

Εν κατακλείδι , η υπόθεση είναι μία και ο μπακλαβάς γωνία  ;D

 

Αν έχεις χρόνο τράβα στο mylespaul.com μπες στο Other Gibsons πατα στην αναζήτηση es-335 και μετα απο κανα δυο βδομάδες διαβάσματος θα έχεις απαντήσεις για αυτά που δικαίως αναρωτιέσαι  ;)

Αν αυτό θα σε βοηθήσει ή όχι στην επιλογή σου , είναι άλλη ιστορία.

Δυστυχώς σε προϊόντα με τόσο μεγάλη ζήτηση και κατα συνέπεια εμπορικό ενδιαφέρον και κέρδος συνβαίνουν αυτά .

Η γνώμη μου ειναι αυτό που συνφωνούμε όλοι εδώ μέσα .

Να διαβάσεις λίγο έτσι για να μη νιώθεις γουρούνι στο σακί και μετα να πας να παίξεις .

Οποια ερωτευτείς πάρτην και σταμάτα να ασχολείσαι με τα SPECS .

Μη χάνεις το χρόνο σου όπως τονα χάσαμε εμείς γιατι την  εποχή που σκάσαμε η Ελλάδα ήταν έρημος Σαχάρα κι όλοι ζούσανε με πατέντες .

 

Οπως έλεγε κι ο θείος Frank

 

SHUT UP N PLAY YER GUITAR

 

Οτι έγραψα είναι προσωπικές εκτιμήσεις απο κιθάρες που είχα και ξόδεψα αρκετό χρόνο μαζί τους ......

Επίσης πρέπει να πώ ότι πολλές φορές διαφωνούμε με φίλους κιθαρομάστορες πάνω στα όργανα , μόνο που αυτοί τα ρυθμίζουνε και τα γαργαλάνε αλλά εγώ τα σκίζω και κάνω sex μαζί τους κι αυτό απο μόνο είναι που κάνει τη διαφορά  ;)

 

ΑΝΤΕ κΆΝΕ ΚΙ ΈΝΑ ΟΦΘΑΛΜΌΛΟΥΤΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΜΕΡΑ  ;)

 

http://home.provide.net/~cfh/gibson4.html#es335

 

 

It's only Rock 'n' Roll .....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα η άποψη μου είναι ότι πρέπει να δοκιμάσω για να πάρω. Δεν άσχολούμε τόσο σοβαρά όσο φαίνεται με τα specs.

 

Απλά είναι κάπως παράξενο να δώσεις 2500 ευρώ και να ψάχνεις σαν μανιακός ποιά ακούγεται καλύτερα και εν τέλει αν την πάρεις να σκέφτεσαι ότι κάποιοα άλλη ακούγεται καλύτερα!

 

@ndnikola ευχαριστώ πολύ!

 

Ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες :)

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά είναι κάπως παράξενο να δώσεις 2500 ευρώ και να ψάχνεις σαν μανιακός ποιά ακούγεται καλύτερα και εν τέλει αν την πάρεις να σκέφτεσαι ότι κάποιοα άλλη ακούγεται καλύτερα!

 

τοτε γυρνα το στο.... συνθεσαϊζερ που υπαρχει ακομα μεγαλυτερη...ηχητικη σταθεροτητα μεταξυ των ιδιων μοντελλων.... ;D

 

ετσι κι αλλοιως αν εχεις καλο ενισχυτη & ξερεις να βγαζεις ηχο και να παιζεις.. ολες ...καλα θα ακουγονται ,μη σκας.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι έχω καλό ενισχυτή (mesa 5 25) και από παίξιμό τα καταφέρνω, αφού να φανταστείς παίζω jazz (πάνω από τρία λάθη δεν είναι jazz!?! :P)

 

Οκ για να κλεισουμε το θέμα και για να μην σας ζαλίζω άλλο θα ήθελα να μου πείτε, έτσι για την ιστορία, ποιο συγκεκριμένο μοντέλο θα επιλέγατε!

 

 

Ευχαριστώ και πάλι για την υπομονή σας!

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία παρατήρηση μόνο. Απ' ό,τι γράφουν οι επαΐοντες στο Les Paul Forum (δεν ξέρω τι γράφουν στο MyLesPaul Forum) στις 335, λόγω κατασκευής, οι τένοντες είναι όλοι ίδιοι. Απλά το τελείωμα στις παλιότερες γινόταν με πιο αμβλεία γωνία στις άκρες ενώ στις τωρινές με πιο οξεία γωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα ενα πολυ παχυ μπρατσο ειναι ενα ηχητικο  plus για μια κιθαρα ΙΜΗΟ ,οποτε αν μπορεις παρε μια απο αυτες τις 2

 

http://www2.gibson.com/Products/Electric-Guitars/ES/Gibson-Custom/1959-ES-335-Dot-Reissue.aspx

 

http://www2.gibson.com/Products/Electric-Guitars/ES/Gibson-Custom/ES-335-Dot-Fat-Neck/Features.aspx

 

προσωπικα θα επαιρνα την πρωτη που εχει και Long Tenon Joint ή μαλλον WIDER Long Tenon μια και Long Tenon εχουν και οι 2.

 

αν κερδιζα το λαχειο βεβαια θα επαιρνα αυτη

 

http://www.thomann.de/gr/gibson_1959_es_335_reissue_wraparound.htm

 

με το wraparound bridge θα μπισταει σαν τρελλη... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω δεν προλαβαίνεται να πείτε κάτι και προκύπτει ερώτηση!

 

Με τα wraparound δεν θα έχει θέμα με το κούρδισμα όσο προχωράς στην ταστιέρα?(όχι ότι κέρδισα εγώ το λαχείο!)

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου