Προς το περιεχόμενο

Ποιά έκδοση Gibson 335 dot;


notlrac

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι εννοεις μ' αυτο??

 

οτι ειναι σαφως η καλυτερη γεφυρα για κιθαρες τυπου Gibson μια και εχει λιγοτερα μερη και φυσικα καλυτερο "δεσιμο" με το σωμα,το αποτελεσμα: πιο ζωντανος ηχος,καλυτερη αττακα και περισσοτερο sustain.....

 

ειχα την ιδια κιθαρα με tune-o-matic & wraparound και η διαφορα μεταξυ τους ηταν...τρομακτικη....(υπερ της wraparound)

 

Με τα wraparound δεν θα έχει θέμα με το κούρδισμα όσο προχωράς στην ταστιέρα?(

 

η στοκ γεφυρα με 10αρες συνηθως ειναι almost just right  αν θες δε και "τελειο"  intonation υπαρχουν και direct intonated replacements (μη ξεχνας οτι ολες οι PRS τετοιες γεφυρες εχουν και μια χαρα intonation εχουν).

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

(μη ξεχνας οτι ολες οι PRS τετοιες γεφυρες εχουν και μια χαρα intonation εχουν).

 

Μπα, δε νομίζω.

 

Οι PRS δεν έχουν... ένα πλαγιασμένο μεταλλικό μαραφέτι. Έχουν αυτό:

 

CUST177_bridge-tailpiece.jpg

 

που όοοοοσο να'ναι κάτι καλύτερο κάνει από intonation (εκτός αν κάποιος είναι κουφός, ή δεν παίζει πάνω από το 7ο τάστο).

 

Και βέβαια, ακόμα καλύτερα:

 

http://www.stewmac.com/shop/Bridges,_tailpieces/Electric_guitar,_non-trem_bridges/Schroeder_Stoptail_Bridge.html

 

τέλεια αν συνδιαστεί και με locking studs.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι PRS δεν έχουν... ένα πλαγιασμένο μεταλλικό μαραφέτι.

 

ναι ρε παιδι μου,για αυτο σου λεω οτι υπαρχουν και replacements με κορυφαιο αυτο

(κατω-κατω) (εκει πηγαινε το "τετοιες γεφυρες" δηλ. και wraparound & compensated)

 

http://www.cvguitars.com/Faber/FaberRPL-090109.html

 

που σου φτιανουν το Intonation καλυτερα και Tom Anderson... ;D

 

btw και η tune o matic ..πλαγιαστο..μαραφετι εχει... ;D

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ρε παιδι μου,για αυτο σου λεω οτι υπαρχουν και replacements με κορυφαιο αυτο

(κατω-κατω)

 

http://www.cvguitars.com/Faber/FaberRPL-090109.html

 

που σου φτιανουν το Intonation καλυτερα και Tom Anderson... ;D

 

btw και η tune o matic ..πλαγιαστο..μαραφετι εχει... ;D

 

Δεν κατάλαβα ποιο λες στο link, το τελευταίο;

 

Η ΤΟΜ έχει ξεχωριστά σελάκια για κάθε χορδή, όπως και αυτό που έβαλα στο link του Stewmac. Απλώς το τελευταίο είναι και από τις πλέον ελαφρές wraparound που κυκλοφορούν.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εδω ξαναβαζεις mooving parts στην εξισωση οποτε χανεις τα benifits μιας μασιφ κατασκευης.μοιαζει πολυ με τα παλια badass που πολλοι βαζανε σε Gibson με wraparound (χαλαγε ομως ο ηχος)

 

Δεν κατάλαβα ποιο λες στο link, το τελευταίο;

 

αυτο λεω

 

 

TPWC.jpg

 

ενα κομματι αλουμινιο με compensation οπως η PRS Bridge,ουτε σελακια να κουνιουνται,ουτε τζιριτζαγκουλες...ΜΑΣΙΦ πραμα για πραγματικους ανδρες... ;D

 

Η ΤΟΜ έχει ξεχωριστά σελάκια για κάθε χορδή

 

ναι αλλα δεν...φτανουν για αυτο και την...πλαγιαζουν... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, ωραία γέφυρα και ελαφριά. Δεν ξέρω πως θα ακούγεται σε semi-hollow, δεν είναι συνηθισμένο...

 

Προσωπικά δεν πιστεύω ότι τα πολλά κινούμενα μέρη έχουν τόση επίδραση στον ήχο, εκτός αν μιλάμε για τα τσουρούτικα σελάκια της Strat, για παράδειγμα, ή (Χριστός κι Απόστολος!) τα αντίστοιχα φλούφλικα σε Tele με 6 σελάκια. Μεγαλύτερη σημασία έχει σίγουρα το βάρος...

 

Δεν παίζω με κιθάρες που έχουν TOM αλλά γνωρίζω ότι πολλοί ψάχνουν με λύσσα να βρουν ελαφριά parts.

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού να φανταστείς παίζω jazz (πάνω από τρία λάθη δεν είναι jazz!?! :P)

 

Νόμιζα ότι πάνω από τρία ακόρντα είναι τζάζ. Αν είναι για πάνω από τρία λάθη είμαι τζαζμάστερ!!!javascript:void(0);

If it's worth doing, it's worth overdoing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις 335 και γενικότερα τα σκαφοειδή της gibson και την ποιότητά τους έχω ακούσει/"δει" διάφορα. Πχ

 

και γενικότερα το quality control της εταιρίας, πχ πάλι από τον ίδιο

 

Έχουν γραφεί διάφορα και στο mylespaul κατά καιρούς.

 

 

Άποψή μου? είναι οργανάρες (έχω δοκιμάσει μία και ήταν τρομερή, αλλά καλό είναι να είσαι λίγο προσεκτικός. Θέλει να ψάξεις και να δοκιμάσεις πριν την πάρεις, αλλά όταν βρεις την καλή, την έκανες!!!

 

 

 

Προσοχή μην παρεξηγηθώ, ο κανόνας είναι ότι είναι πολύ καλά όργανα από το εργοστάσιο, απλά κάποια ξεφεύγουν, ίσως σε μεγαλύτερο ποσοστό σε σχέση με άλλες "μεγάλες" εταιρίες

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

by the way η  original 355 του Alex Lifeson είναι ένα "κουπί" απο τα 70's  ;D ;D ;D

 

ερχεται και το οφθαλμόλουτρο Ν.2  8)

 

!

 

κι ένα για τους πολύ βαρεμένους  ;D

 

It's only Rock 'n' Roll .....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάζωντας στο thomann τα μοντέλα (335 gibson) παρατήρησα πληθώρα bstock από επιστροφές!

 

Δεν ξέρω για ποιο λόγο ο καθένας μπορεί να επέστραψε ένα όργανο, ίσως η αγορά στα τυφλά χωρίς να ξέρουν τι θέλουν ακριβώς.

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου