Προς το περιεχόμενο

Akai Miniak


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Επειδή βαριέμαι όταν θέλω να "lay down some chords" ή να παίξω κάτι να ανοίγω pc και καμία φορά και cubase (γιατί δεν είναι όλα τα soft synths που έχω stand alone) , και λόγω έλλειψης χώρου, ψήνομαι να πάρω κανένα mini synth.

Λόγω τιμής προσανατολίζομαι στο Akai Miniak (θέλω κανονικό πλήκτρο , όχι μικρό)  ( To Korg R3 μου φάνηκε καλλίτερο  στο youtube που άκουγα , αλλά πολύ ακριβό γι’ αυτό που το θέλω).

Για λέγετε το λεπόν:

1) Έχει καλό πλήκτρο; (sensitivity και ιστρορίες)

2) Από ήχους πως πάει;

3)Το vocoder του είναι ντάξ; (πολύ βασικό για εμένα)

4) Ό,τι άλλο καταλαβαίνετε, που θα έπρεπε να ξέρω – προσέξω.

Audio θα το συνδέσω, οπότε δεν με ενδιαφέρει σαν midi controller.

ThanQ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το Miniak για αρχή έχει αποσυρθεί. Το βρήκα σε κάποια φάση στο dv247.com σκοτωμένο.

Έχουμε και λέμε.

 

1) Μια χαρά είναι το πλήκτρο, όχι τίποτα σπουδαίο βέβαια.

 

2) Virtual analog είναι, έχει πολλές δυνατότητες. Τα preset δεν είναι καμία καταπληκτική συλλογή.

Το πρόβλημα είναι ότι είναι πολύ δύσκολο να ρυθμίσεις τους ήχους λόγω των μενού. Ρυθμίζεις μία μία τις παραμέτρους. Εγώ κάθισα το έμαθα και πάλι μου φαίνεται αργό και χαζό.

Δεν έχει usb. Έχει midi in-out εννοείται, οπότε, αν θές πιο πολλές δυνατότητες μπορείς να προμηθευτείς κάποιο software editor (θα δώσεις ένα εξτρά 50άρικο, δεν βρήκα free.).

 

3) Νταξ...

 

4) Μια χαρά είναι το μηχάνημα για να "lay down some chords". Δες μήπως το βρεις σκοτωμένο λόγω της απόσυρσης. Εγώ έδωσα 180€, ενώ κάποιοι το πουλάνε 500€ στην τιμή καταλόγου που έχει όταν βγήκε πριν μερικά χρόνια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καταρχάς να σαι καλά για το info!

Το Miniak για αρχή έχει αποσυρθεί. Το βρήκα σε κάποια φάση στο dv247.com σκοτωμένο.

 

Εγώ στον Θωμά

http://www.thomann.de/gr/akai_miniak.htm

 

2) Virtual analog είναι, έχει πολλές δυνατότητες. Τα preset δεν είναι καμία καταπληκτική συλλογή.

Το πρόβλημα είναι ότι είναι πολύ δύσκολο να ρυθμίσεις τους ήχους λόγω των μενού. Ρυθμίζεις μία μία τις παραμέτρους. Εγώ κάθισα το έμαθα και πάλι μου φαίνεται αργό και χαζό.

Δεν έχει usb. Έχει midi in-out εννοείται, οπότε, αν θές πιο πολλές δυνατότητες μπορείς να προμηθευτείς κάποιο software editor (θα δώσεις ένα εξτρά 50άρικο, δεν βρήκα free.).

 

Δεν με λες, μέσω sysex dump, μπορώ να ρίξω έτοιμα presets;

Αν ναι, βρίσκω εύκολα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω διαβασει οτι το να φτιαχνεις ηχο στο MINIAK ειναι "pain in the ass", πολυ δυσκολο editing λογω μικρης οθονης και "περιεργο" μενου. Οχι USB, οχι editor software, μικρη πολυφωνια.

Βεβαια, στην κατεβασμενη τιμη που το δινουν τωρα (289 € στο Thomann)) ειναι κατι παραπανω απο bargain.

Εγω παντως οταν ενα χρονο πριν ηθελα να αγορασω ενα "μικρο", κατεληξα στο Novation Ultranova, ενα εξαιρετικο synth που μονο "μικρο" δεν το λες στον ηχο και στις δυνατοτητες, αλλα κοστιζει κατι παραπανω. (547 € απο Ελλαδα) 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εχω διαβασει οτι το να φτιαχνεις ηχο στο MINIAK ειναι "pain in the ass", πολυ δυσκολο editing λογω μικρης οθονης και "περιεργο" μενου. Οχι USB, οχι editor software, μικρη πολυφωνια.

Βεβαια, στην κατεβασμενη τιμη που το δινουν τωρα (289 € στο Thomann)) ειναι κατι παραπανω απο bargain.

Εγω παντως οταν ενα χρονο πριν ηθελα να αγορασω ενα "μικρο", κατεληξα στο Novation Ultranova, ενα εξαιρετικο synth που μονο "μικρο" δεν το λες στον ηχο και στις δυνατοτητες, αλλα κοστιζει κατι παραπανω. (547 € απο Ελλαδα) 8)

 

Ναι είναι ακριβό 547,00 €. Γι' αυτό ρωτάω αν βρίσκεις έτοιμα presets, μη φάμε και τα νιάτα μας ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει αποσυρθει. Είναι αληθεια ότι χάθηκε ενα διαστημα, αλλα πλεον υπάρχει κανονικά.

 

Καταρχήν να πω, πως στην τιμή που κοιτάς, μάλλον είναι μονοδρομος για καινουριο.

 

Οι ήχοι του είναι καλοί, και καλυπτουν πιστεύω το στυλ που ποσταρεις κατα καιρους τα preset του. Μην περιμενεις φιλτρα που θα τσιρίζουν. Aλλα είναι ενδιαφερον το ότι εχει προσομοιώσεις Oberheim, Moog, Arp και TB. Καταλαβαίνεις διαφορά.

 

Το vocoder είναι καλουτσικο.

 

Εχει επισης καλο (αν και υποτυπωδες) drum machine και μερικα ευχρηστα combinations.

 

 

 

Δεν είναι τόσο δυσκολο να φτιάξεις ήχους. Δεν ξερω βεβαια για καποιον που δεν εχει μεγαλη εμπειρια απο δημιουργια ήχου απο την αρχη.

 

Εχει τη μια λειτουργια πισω απο την αλλη (φιλτρα, osc, adsr κτλ), και επισης μπορεις να πηδήξεις σε όποιο θες με το πατημα ενος πληκτρου.

Απλά αν δεν εχεις εμπειρία, ειναι δυσκολο να μην τα έχεις όλα μπροστά σου. Εγω που ήξερα απο την αρχή τι πρεπει να κάνω για να φτιάξω έναν ήχο, τόν έφτιαχνα σχετικά γρήγορα ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είναι ακριβό 547 €.

Το περιεργο ειναι οτι το Thomann το εχει πιο ακριβα, στα 589 €. Για το Miniak τωρα δεν εχω ακουσει κατι για ετοιμα presets, ουτε στο site της Akai δεν εχουν, ακομα κι αυτοι δεν αντεχουν να κατσουν να φτιαξουν καινουργιους ηχους.  ;D

Παντως η τιμη του πλεον ειναι πολυ χαμηλη και μεγαλος πειρασμος.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Thanx neeq!

Εμπειρία πολύ μικρή υπάρχει , όταν πάλευα με τις 6 γεννήτριες του DX7. Εκείνο με κούρασε, αλλά έβρισκα τόνους έτοιμα presets.

 

ουτε στο site της Akai δεν εχουν, ακομα κι αυτοι δεν αντεχουν να κατσουν να φτιαξουν καινουργιους ηχους.  ;D

 

;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμπειρία πολύ μικρή υπάρχει , όταν πάλευα με τις 6 γεννήτριες του DX7.

Φιλε μου, οποιος εχει περασει απο FM συνθεση, ολα τα υπολοιπα του φαινονται "piece of cake". ;D ;D

 

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Φιλε μου, οποιος εχει περασει απο FM συνθεση, ολα τα υπολοιπα του φαινονται "piece of cake". ;D ;D

 

 

 

Καλά δεν με λες ακριβώς  και fm synthesis guru ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου