Προς το περιεχόμενο

Περι «original» οργάνων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Τακτικός θαμώνας του section των αγγελιών του forum και δεν μπόρεσα να μην παρατηρήσω διάφορα όργανα που διαφημίζουν το original της καταστάσεως τους.

 

Ποιο συγκεκριμένα αναφέρομαι σε ΄70s μπάσα της Fender τα οποία πλασάρονται ως «original»...

 

Δεν γνωρίζω τους πωλητές τους, ούτε η πρόθεση μου είναι να τους νουθετήσω ή στηλιτεύσω, αλλά δεν μπορώ να μην σχολιάσω ορισμένα πράγματα:

 

Original είναι ένα όργανο που δεν έχει αλλαχτεί ούτε βίδα. Και αυτό είναι το όργανο που κρατάει την τιμή του. Φυσικά δεν υπαινίσσομαι ότι τα όργανα δεν είναι γνήσια Fender, όμως είναι πασιφανές ότι έχει υπάρξει επέμβαση.  

 

Από την στιγμή που έχουν πέσει από... σκαρπέλo, αλλαγές μαγνητών, καβαλάρηδων, knobs, switch, refinish, και ότι άλλο μπορεί να φανταστεί κανείς... guess what... το original είναι ευφημισμός. Δεν είναι πλέον «μαμά» το όργανο.

 

Δεν σας κρύβω ότι δεν θα άνοιγα αυτό το thread αν οι πωλητές αυτού του είδους των οργάνων, τα πουλούσαν σε τιμές που αποτύπωναν την κατάσταση τους.

 

Όμως Ψ χιλιάδες ευρώ για «original»...

 

Και επειδή εύλογα θα μου πείτε, εσένα τι σε κόφτει; Ελεύθερη αγορά είναι, ο καθένας ζητάει ότι θέλει και αυτός που αγοράζει οφείλει να το ψάξει...

 

Απαντώ εκ των προτέρων ότι δεν απευθύνομαι στους πρεσβύτερους και γνώστες της αγορά και των vintage οργάνων. Όμως τα νεαρότερα μέλη του forum θα μπορούσαν πολύ εύκολα να την πατήσουν, υποκύπτοντας στην γοητεία του original.

 

Επανάληψη μήτηρ πάσης μαθήσεως: Original vintage όργανο είναι αυτό που δεν έχει αλλαχτεί ΟΥΤΕ βίδα. Εμπεδώστε και προσοχή στις αγορές σας.      

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Επανάληψη μήτηρ πάσης μαθήσεως: Original vintage όργανο είναι αυτό που δεν έχει αλλαχτεί ΟΥΤΕ βίδα. Εμπεδώστε και προσοχή στις αγορές σας.      

 

Ναι άλλο original και άλλο authentic.  

Και η Αγγλική γλώσσα είναι πλουσιοτάτη, δεν είναι μόνο η Ελληνική!

Original= αρχέτυπος

Authentic= αυθεντικός

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν πουλάει πλήκτρο και το έχει κάνει service που είναι το κακό?

 

μήπως είναι περιοριστικός ο όρος για κιθάρες μόνο?

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εάν πουλάει πλήκτρο και το έχει κάνει service που είναι το κακό?

 

μήπως είναι περιοριστικός ο όρος για κιθάρες μόνο?

 

Και για τα πλήκτρα το ίδιο ισχύει ........και για τα αμάξια και για όλα!

Πρέπει να έχει τα original parts.

Τo Service είναι άλλο πράγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εάν πουλάει πλήκτρο και το έχει κάνει service που είναι το κακό?

 

μήπως είναι περιοριστικός ο όρος για κιθάρες μόνο?

 

Μην το μπλέκεις. Μιλάμε για 70ς όργανα και μοιραία αναφερόμαστε σε vintage αγορά. Εκεί δεν υπάρχουν παρανοήσεις όταν γίνεται χρήση του όρου «original»- διότι αυτό πληρώνεις: Ένα όργανο από τα τότε στην αρχική του κατάσταση.  

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να το κάνω εγώ το vintage πλήκτρο από το '73 που δεν παίζουν τα μισά εάν δεν το έχει κάνει service?

 

ερμηνευτικά τους καταλαβαίνω τους όρους οκ.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τι να το κάνω εγώ το vintage πλήκτρο από το '73 που δεν παίζουν τα μισά εάν δεν το έχει κάνει service?

 

Δεν υπάρχει τρόπος να επισκευαστεί, χωρίς να αντικατασταθεί με καινούργιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τι να το κάνω εγώ το vintage πλήκτρο από το '73 που δεν παίζουν τα μισά εάν δεν το έχει κάνει service?

 

ερμηνευτικά τους καταλαβαίνω τους όρους οκ.

 

Τότε το playability του οργάνου θα καθορίσει την τιμή του. Όμως στην περίπτωση μας - έγχορδα- η τιμή καθορίζεται από την «γνησιότητα» των μερών που συναποτελούν το όργανο.

 

ΠΧ: Το Precision του ΄79 που έχω, δεν θα το πουλούσα (χτύπα ξύλο  :D) ποτέ ως original καθώς έχει αλλαγμένο μαγνήτη- έτσι το αγόρασα και το απέκτησα σε τιμή που αποτύπωνε αυτό το «ζήτημα».

 

Το θέμα μας εδώ είναι η «δυσαρμονία» μεταξύ των τιμών και των οργάνων - που έχουν υποστεί τροποποιήσεις, άρα απεμπολούν αυτόματα τις τιμές των original.     

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

What about the refret παίδες; Το θεωρείτε ως επέμβαση που αποτελεί παράγοντα μείωσης της αυθεντικότητας (και συνεπώς της αξίας) ενός vintage οργάνου;

 

 

 

Α ναι... εγώ θεωρώ λογικό ότι μια κιθάρα 30-40 ετών θα πρέπει κάποια στιγμή να περάσει τη διαδικασία του refret για να παραμείνει κιθάρα. Ακόμα λογικότερο μάλιστα αν μιλάμε για μια καλή κιθάρα που παίζεται συχνά.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

What about the refret παίδες; Το θεωρείτε ως επέμβαση που αποτελεί παράγοντα μείωσης της αυθεντικότητας (και συνεπώς της αξίας) ενός vintage οργάνου;

 

 

 

Α ναι... εγώ θεωρώ λογικό ότι μια κιθάρα 30-40 ετών θα πρέπει κάποια στιγμή να περάσει τη διαδικασία του refret για να παραμείνει κιθάρα. Ακόμα λογικότερο μάλιστα αν μιλάμε για μια καλή κιθάρα που παίζεται συχνά.

 

Μην μπερδεύουμε την αλλαγή αναλώσιμων π.χ. χορδές στην κιθάρα ή φίλτρο λαδιού στο αμάξι.

Δεν είναι αλλαγή που αλλοιώνει το originality!

@Alchemist  καλή ερώτηση!

Νομίζω ότι και τα τάστα εμπίπτουν στα «αναλώσιμα».

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου