Προς το περιεχόμενο

Περι «original» οργάνων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και επειδή εύλογα θα μου πείτε, εσένα τι σε κόφτει; Ελεύθερη αγορά είναι, ο καθένας ζητάει ότι θέλει και αυτός που αγοράζει οφείλει να το ψάξει...

 

Σύμφωνοι ο καθένας να ζητάει όσα θέλει. Αλλο αυτό και άλλο να πλασαρει πειραγμένο όργανο σαν original ομως έτσι? Αυτό αλλιώς το λένε εκεί είναι που θέλει προσοχη. Στην τιμή το ψάχνει ο καθένας οσο θέλει και οσο ξέρει. Τι σου πουλάνε ομως είναι το θέμα και κατα πόσο λέει την αληθεια ο πωλητης. Και μην ακούσω καμια δικαιολογία, σε τέτοια όργανα δεν έχει δεν ξερω δε θυμαμαι κτλ. Ξερουν πολύ καλά αν ειναι μαμίσιο ή όχι.

 

Για τα τάστα η γνώμη μου είναι οτι θα πρέπει οπωσδήποτε να αναφέρεται αν έχουν αλλαχτεί μιας και είναι εργασία επάνω στο όργανο, δεν είναι απλά αναλώσιμα. Εφοσον ομως έχει γινει σωστά δεν υπαρχει θεμα μείωσης τιμης για όργανα που προορίζονται να παιχτουν ίσα ίσα καλύτερα είναι. Αν όμως είναι καθαρά για συλλεκτικούς λόγους είναι θέμα του αγοραστή να θα ζητήσει μείωση τιμής ή όχι. Σε κάθε περίπτωση όμως ο πωλητής οφείλει να τον ενημερώσει. Εννοείται πως τα τάστα θα είναι ίδιου τύπου με τα original αλλιώς έχει αλλάξει όλο το spec και το feel ενός οργανου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  Για αλλαγές σε μαγνήτες, γέφυρες κλειδιά δεν το συζητάμε, ακόμα και αν είναι ''καλύτερα''. Καλα για refinish, εκεί και άμα δεν το συζητάμε, υποτίθεται ότι αυτός είναι ένας από τους λόγους που την παίρνεις, για την αίσθηση του παλαιού στο χέρι.

 

  Όσον αφορά το refret, εκεί δεν θα είχα κανένα απολύτως πρόβλημα, το θεωρώ κάτι το αναλώσιμο και αναγκαίο κακό σε όλες τις κιθάρες....να είχα μια vintage Gibson και να μην μπορούσα να κάνω ένα σήκωμα? Ή να μου χαλάει το sustain? Να την στολίσω θέλω ή να την παίξω? Ή θα πω στο κοινό ''αγνοήστε το γεγονός ότι μου σβήνουν οι νότες και τα bend και τα τριξίματα είναι σαν να κάνεις σεξ σε κρεβάτι του...1821, είναι όλα original !!!''  ;D ;D  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την κιθάρα την αγοράζουμε για να παίξουμε ή για να την βάλουμε στη βιτρίνα;  Οι συλλέκτες θέλουν αυτό που λέει ο Τέρυ, ούτε μια βίδα να έχει γυρίσει, όχι ν' αλλαχτεί. Συνήθως αυτού του είδους οι κιθάρες βρίσκονται σε συλλογές ανθρώπων (όχι απαραίτητα μουσικών) που μπορεί να τις έχουν αγοράσει δίκην επένδυσης και πιθανόν να ευελπιστούν με τη πάροδο του χρόνου να πολλαπλασιάσουν το αρχικά επενδεδυμένο ποσό.

Από την άλλη εγώ που είμαι φίλα προσκείμενος στη strat, δεν μπορώ να μην περάσω τον bridge μαγνήτη στο tone knob. Έχω χαλάσει την originality σ' όλες μου τις κιθάρες, ε και λοιπόν;

Φυσικά και δεν θέλω ''(αντι)αισθητικές'' παρεμβάσεις, αλλά προτιμώ να έχουν τάστα και όχι να είναι flat (φυσικά και έχω αλλάξει), να έχουν κλειδιά που δουλεύουν (φυσικά και έχω αλλάξει), saddles που ανεβοκατεβαίνουν (φυσικά και έχω αλλάξει), μαγνήτες που δεν σφυρίζουν (φυσικά και έχω αλλάξει), χορδές που δεν είναι 3ετίας (φυσικά και έχω αλλάξει), κλπ. :D

Επίσης και στο αυτοκίνητό μου δεν έχω τα οriginal λάστιχα, έχει χάσει την αξία του; ???

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Την κιθάρα την αγοράζουμε για να παίξουμε ή για να την βάλουμε στη βιτρίνα;  Οι συλλέκτες θέλουν αυτό που λέει ο Τέρυ, ούτε μια βίδα να έχει γυρίσει, όχι ν' αλλαχτεί. Συνήθως αυτού του είδους οι κιθάρες βρίσκονται σε συλλογές ανθρώπων (όχι απαραίτητα μουσικών) που μπορεί να τις έχουν αγοράσει δίκην επένδυσης και πιθανόν να ευελπιστούν με τη πάροδο του χρόνου να πολλαπλασιάσουν το αρχικά επενδεδυμένο ποσό.

Από την άλλη εγώ που είμαι φίλα προσκείμενος στη strat, δεν μπορώ να μην περάσω τον bridge μαγνήτη στο tone knob. Έχω χαλάσει την originality σ' όλες μου τις κιθάρες, ε και λοιπόν;

Φυσικά και δεν θέλω ''(αντι)αισθητικές'' παρεμβάσεις, αλλά προτιμώ να έχουν τάστα και όχι να είναι flat (φυσικά και έχω αλλάξει), να έχουν κλειδιά που δουλεύουν (φυσικά και έχω αλλάξει), saddles που ανεβοκατεβαίνουν (φυσικά και έχω αλλάξει), μαγνήτες που δεν σφυρίζουν (φυσικά και έχω αλλάξει), χορδές που δεν είναι 3ετίας (φυσικά και έχω αλλάξει), κλπ. :D

Επίσης και στο αυτοκίνητό μου δεν έχω τα οriginal λάστιχα, έχει χάσει την αξία του; ???

 

Νέστορα!!!!

Πρώτη φορά σε βλέπω να γράφεις τρεις ολόκληρες παραγράφους! :P

Είσαι καλά;  ;D

Σιγά τ' αμάξι! :P ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέστορα!!!!

Πρώτη φορά σε βλέπω να γράφεις τρεις ολόκληρες παραγράφους! :P

Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν, ουκ εν τω πολλώ το ευ, κλπ ξέρεις εσύ. ;D

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Την κιθάρα την αγοράζουμε για να παίξουμε ή για να την βάλουμε στη βιτρίνα;  Οι συλλέκτες θέλουν αυτό που λέει ο Τέρυ, ούτε μια βίδα να έχει γυρίσει, όχι ν' αλλαχτεί. Συνήθως αυτού του είδους οι κιθάρες βρίσκονται σε συλλογές ανθρώπων (όχι απαραίτητα μουσικών) που μπορεί να τις έχουν αγοράσει δίκην επένδυσης και πιθανόν να ευελπιστούν με τη πάροδο του χρόνου να πολλαπλασιάσουν το αρχικά επενδεδυμένο ποσό.

Από την άλλη εγώ που είμαι φίλα προσκείμενος στη strat, δεν μπορώ να μην περάσω τον bridge μαγνήτη στο tone knob. Έχω χαλάσει την originality σ' όλες μου τις κιθάρες, ε και λοιπόν;

Φυσικά και δεν θέλω ''(αντι)αισθητικές'' παρεμβάσεις, αλλά προτιμώ να έχουν τάστα και όχι να είναι flat (φυσικά και έχω αλλάξει), να έχουν κλειδιά που δουλεύουν (φυσικά και έχω αλλάξει), saddles που ανεβοκατεβαίνουν (φυσικά και έχω αλλάξει), μαγνήτες που δεν σφυρίζουν (φυσικά και έχω αλλάξει), χορδές που δεν είναι 3ετίας (φυσικά και έχω αλλάξει), κλπ. :D

Επίσης και στο αυτοκίνητό μου δεν έχω τα οriginal λάστιχα, έχει χάσει την αξία του; ???

 

Μην ταράζεσαι αγαπητέ, εσύ παίζεις με τις κιθάρες σου  ;).

Στο μόνο που διαφωνώ με όσα καταθέτεις, είναι το ζήτημα των μαγνητών. Εκεί θα εξαντλούσα όλα τα περιθώρια και μετά θα προχωρούσα σε αλλαγή. Κατ'ουσίαν μόνον αν πέθαινε ο μαγνήτης θα τον άλλαζα, σφυρίγματα και παρεμφερή διορθώνονται.

Συνυπογράφοντας το ποστ του Νέστορα λοιπόν, θα πω το εξής:

Τα "απείραχτα" vintage όργανα αφορούν σχεδόν αποκλειστικά τους συλλέκτες.

Τα "πειραγμένα" τους παίκτες  ;D...

Τώρα, το πόσο "πειραγμένα", το καθορίζουν οι ανάγκες και η αισθητική του καθενός.

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα "απείραχτα" vintage όργανα αφορούν σχεδόν αποκλειστικά τους συλλέκτες.

Τα "πειραγμένα" τους παίκτες  ;D...

Τώρα, το πόσο "πειραγμένα", το καθορίζουν οι ανάγκες και η αισθητική του καθενός.

 

Συμφωνώ απόλυτα αν συμπληρώσουμε τι καθορίζεται έτσι... και την τιμή!

Γι' αυτό άλλα δίνει ένας συλλέκτης (συλλέκτης δεν γίνεται ο οποιοσδήποτε) και άλλα ένας παίκτης, άρα και άλλες οι τιμές (προσφορά- ζήτηση). Γι' αυτό τα όργανα χωρίζονται σε συλλεκτικά και μη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μόνο που διαφωνώ με όσα καταθέτεις, είναι το ζήτημα των μαγνητών. Εκεί θα εξαντλούσα όλα τα περιθώρια και μετά θα προχωρούσα σε αλλαγή. Κατ'ουσίαν μόνον αν πέθαινε ο μαγνήτης θα τον άλλαζα, σφυρίγματα και παρεμφερή διορθώνονται.

Ήθελα Texas Special σε μία. ;)

Στη Les Paul μου του '78 ο neck σφύριζε σαν ... και ο bridge ήταν S.D., την κράτησα χρόνια έτσι, κάποια στιγμή μπούχτησα γιατί δεν μπορούσα να παίζω μόνο με τον bridge (είμαι και φασαριόζος), και τους άλλαξα. Έχασα σε originality (κατά το 1/2) κέρδισα ένα live όργανο.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλαμε για την τιμη που κραταει ενα οργανο στην αγορα "vintage" οργανων,ναι, η αλλαγη ταστων,η βαφη,οι επεμβασεις στα ηλεκτρικα κλπ ριχνουν την τιμη του.

Αλλο θεμα το αν εγινε καλυτερο-ομορφοτερο-ευηχοτερο κλπ το οργανο,η τιμη επεσε ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά τα λέτε παιδιά. Άλλο ο συλλέκτης, άλλο ο παίκτης.

 

Τώρα, στο παράδειγμα που έφερε ο Νέστωρ, ΟΚ, θα μπορούσε κάποιος να κρατάει ό,τι αλλάζει/βγάζει από την κιθάρα (μαγνήτες, ηλεκτρικά, γέφυρα, κλειδιά) για να μπορεί να το επανατοποθετήσει σε περίπτωση πώλησης. Φυσικά, δομικές ή αισθητικές αλλαγές (βάψιμο, λόγου χάριν), δεν είναι αναστρέψιμες. Και σίγουρα μια player's κιθάρα δεν γίνεται να μείνει με τα ίδια τάστα 40 χρόνια. Εκεί δεν είναι 100% original, αλλά "restored"

 

Μιας και αναφέρθηκε το παράδειγμα με τα αυτοκίνητα, υπάρχουν μερικά παλιά αυτοκίνητα που όντως τους αλλάζεις τον αδόξαστο αν τους βάλεις "πιο χοντρά λάστιχα". Σίγουρα το απόλυτο σε τιμή θα πιάσει κάτι που δεν έχει πειραχτεί τρίχα πάνω του. Αυτό για τα αυτοκίνητα σημαίνει "closet classic". Δηλ. κάποιος το αγόρασε και το έβαλε ΑΜΕΣΩΣ σε ελεγχόμενο περιβάλλον. Διαφορετικά, αξιολογούνται με βάση τα original ανταλλακτικά, μερικά από τα οποία κατασκευάζονται από τρίτες εταιρείες (ως "replica" ανταλλακτικού, αν γίνεται κατανοητό). Και πάλι, δεν τα αγοράζεις για να πας στη δουλειά σου, αλλά για να τα καμαρώνεις και να πηγαίνεις μερικές φορές το χρόνο σε ειδικά events. Αυτά με τα αυτοκίνητα, βρείτε εσείς τα κοινά με τις κιθάρες.  ;D

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου