Προς το περιεχόμενο

Πως γίνεται η δεύτερη -τρίτη φωνή ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους... Θα ήθελα να μου πείτε πως κάνουμε δεύτερες φωνές. Μέχρι προτείνως πίστευα ότι η δεύτερη τραγουδάει + η - μια οκταβα . Όταν το τραγούδι όμως είναι δυναμικό μέταλ στυλ τότε η πρώτη φωνή έχει ήδη αρκετή έκρηξη και πρίμα. Οπότε η δεύτερη δεν μπορεί να γίνει ακόμα πιο πρίμα. Όταν γίνεται μια οκταβα πιο μπαση λοιπόν δεν έχει έκρηξη γιατί όσο πιο δύνατα και εκρηκτικα μιλάμε τραγουδάμε φωνάζουμε τόσο πιο πρίμα γίνεται η φωνή μας. Τουλάχιστον έτσι πάει σε εμένα. Οπότε ήθελα να ρωτήσω πως αλλιώς γίνεται η δεύτερη , τρίτη φωνή κτλ. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

όσο πιο δύνατα και εκρηκτικα μιλάμε τραγουδάμε φωνάζουμε τόσο πιο πρίμα γίνεται η φωνή μας. Τουλάχιστον έτσι πάει σε εμένα.

Κοίταξέ το αυτό .... δε μου φαίνεται και πολύ λογικό  ::) Άν τσακωθείς στα φανάρια και πάρεις ανάποδες δλδ σπάνε τα παμπρίζ απ'τις συχνότητες που εκπέμπεις ?  ;D ;D

 

Οι δεύτερες και τρίτες φωνές είναι θέμα αρμονίας του κάθε κομματιού . Μπορεί να είναι οκτάβες όπως λες , μπορεί μια τρίτη πάνω , μπορεί μια πέμπτη κάτω , μπορεί και συμφωνία .

Μπορεί οι φωνές να δημιουργούν και παράλληλες μελωδίες ή φούγκες .  Ανάλογα το ύφος που θέλεις να δώσεις . Δεν υπάρχει κάποιος κανόνας  :)

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί και απλά ένας τόνος πάνω....

 

 

Υπάρχουν πολλοί πιο γνώστες να απαντήσουν, αλλά πιστεύω πως το παραπάνω δεν παίζει, ή έστω παίζει σπανιόΤΑΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξέ το αυτό .... δε μου φαίνεται και πολύ λογικό  ::) Άν τσακωθείς στα φανάρια και πάρεις ανάποδες δλδ σπάνε τα παμπρίζ απ'τις συχνότητες που εκπέμπεις ?  ;D ;D

 

Οι δεύτερες και τρίτες φωνές είναι θέμα αρμονίας του κάθε κομματιού . Μπορεί να είναι οκτάβες όπως λες , μπορεί μια τρίτη πάνω , μπορεί μια πέμπτη κάτω , μπορεί και συμφωνία .

Μπορεί οι φωνές να δημιουργούν και παράλληλες μελωδίες ή φούγκες .  Ανάλογα το ύφος που θέλεις να δώσεις . Δεν υπάρχει κάποιος κανόνας  :)

αυτό με την τρίτη πάνω και την πέμπτη κάτω δεν το κατάλαβα. Δηλαδή μπορεί το τραγούδι να ξεκινάει από μι και η δεύτερη να νάκι από σι ;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό με την τρίτη πάνω και την πέμπτη κάτω δεν το κατάλαβα. Δηλαδή μπορεί το τραγούδι να ξεκινάει από μι και η δεύτερη να νάκι από σι ;

 

Δεν εχει τυχει να ακουσεις μια δισολια π.χ. των maiden; Φαντασου χοντρα-χοντρα ενα αντιστοιχο πραμα με φωνες. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα όταν παίζω δυσολιες απλά παίζω το ίδιο πατερν σε διαφορετική οκταβα. Δεν μου έχει τύχει να παρατηρήσω δυσολια σου να ξεκινάνε από διαφορετικές νότες. Θα το τσεκαρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον με θέματα αρμονίας 2 φωνών και άνω δεν έχεις καταπιαστεί.

Ορατόρια, χορωδίες, όπερες..είναι μερικά είδη της μουσικής τέχνης που συναντάς την εναρμόνιση των φωνών.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό με την τρίτη πάνω και την πέμπτη κάτω δεν το κατάλαβα. Δηλαδή μπορεί το τραγούδι να ξεκινάει από μι και η δεύτερη να νάκι από σι ;

Αν το κομμάτι είναι σε τόνο Ντο και εσύ θέλεις να κάνεις τη δεύτερη φωνή μια 3η πάνω, το μελωδικό line της δεύτερης φωνής θα είναι σε τόνο Μι.

 

Προτείνω να μελετήσεις τα βασικά της θεωρίας της μουσικής (αν δεν το έχεις κάνει μέχρι τώρα βέβαια), θα σε βοηθήσει πολύ και όχι μόνο στο θέμα των δεύτερων φωνών.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άκουσε πολλές φορές το ρεφρέν ώσπου να μπορείς να τραγουδήσεις και τις δύο φωνές

 

Easy Lover - Phil Collins and Philip Bailey - Official Music Video 1984

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου