Προς το περιεχόμενο

Πως γίνεται η δεύτερη -τρίτη φωνή ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προτείνω να μελετήσεις τα βασικά της θεωρίας της μουσικής

μα καλά..θέλετε να αυτοκτονήσει ο Άρης... :P :P ;D ;D

Άρη καλό μου παιδί, άκου και την εύκολη λύση. Παίρνεις τη φωνή που θέλεις (σε Wav), και τη βάζεις στο Melodyne... από εκεί και πέρα, όλα είναι απλά για να κάνεις (σωστά) και 2 και 3 φωνές. Δές τα tutorials του Melodyne ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όταν γίνεται μια οκταβα πιο μπαση λοιπόν δεν έχει έκρηξη γιατί όσο πιο δύνατα και εκρηκτικα μιλάμε τραγουδάμε φωνάζουμε τόσο πιο πρίμα γίνεται η φωνή μας.

Ενστικτωδώς και όταν είσαι νεαρός και απαίδευτος, ναι, έτσι γίνεται.

 

Μάλλον με θέματα αρμονίας 2 φωνών και άνω δεν έχεις καταπιαστεί.

Ορατόρια, χορωδίες, όπερες..είναι μερικά είδη της μουσικής τέχνης που συναντάς την εναρμόνιση των φωνών.

Σωστά. Όπως επίσης

Doo-Wop, Gospel, Vocal Groups, Soul (με έμφαση στη Motown που αν και δεν είναι η αγαπημένη μου, έχει κορυφαία φωνητικά).

 

Εάν είχες καταγωγεί από Ήπειρο ΔΕΝ θα τα ρώταγες αυτά. Η Ηπειρώτικες πολυφωνίες είναι εκπληκτικές και πάντα συγκινητικές. Και μέσα στη πεντατονία.  ;)

 

Καλά, Βαλκανική μουσική δεν έχεις ακούσει; Kate Bush; .....Κάτι βρε παιδάκι μου .....

 

H οκτάβα είναι κλασσική αλλά ενίοτε βαρετή και όχι πάντα ενδεδειγμένη λύση. Οι τρίτες, πέμπτες είναι στο παιχνίδι. Το θέμα είναι πάντα στα ακούσματα και στο αυτί.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν είχες καταγωγεί από Ήπειρο ΔΕΝ θα τα ρώταγες αυτά. Η Ηπειρώτικες πολυφωνίες είναι εκπληκτικές και πάντα συγκινητικές. Και μέσα στη πεντατονία.  ;)

 

+1. Κάθε φορά που ακούω ηπειρώτικη πολυφωνία μου σηκώνεται η τρίχα (και ας μην έχω καταγωγή από 'κεί).

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενστικτωδώς και όταν είσαι νεαρός και απαίδευτος, ναι, έτσι γίνεται.

 

Αντιθετα αν εχεις ασχοληθει δυο χρονια με τα φωνητικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, μη βασανίζεσαι. Η τεχνολογία φροντίζει!

Σωστός ο Λάκης...και άσε τους άλλους να τρώνε τα νειάτα τους στο διάβασμα και στα ωδεία!!! ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, μη βασανίζεσαι. Η τεχνολογία φροντίζει!

Και με το VE20 της Boss που χω γίνεται αλλά δεν είναι το ίδιο. Με την καμμία.

Από προσωπική εμπειρία θεωρώ ότι:

α) Θέλει προσεκτικό προγραμματισμό

β) Θέλει να χεις το νου σου στην ενεργοποίηση/απενεργοποίηση

γ) Είναι οπτικό καραξενερουά στο live να ακούς φωνές και να μην βλέπεις ανθρώπους.

 

Αμα το μάθεις όμως, είναι βολικό (αν όχι ιδανικό) για σολο καταστάσεις.

Και χωρίς τα backing vocals, είναι ωραίο εργαλείο για τη φωνή γενικώς.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σωστός ο Λάκης...και άσε τους άλλους να τρώνε τα νειάτα τους στο διάβασμα και στα ωδεία!!! ;D ;D

 

Εμείς οι δύο ξέρουμε καλά ότι ο χρόνος είναι χρήμα!  ;D ;D ;D

 

γ) Είναι οπτικό καραξενερουά στο live να ακούς φωνές και να μην βλέπεις ανθρώπους.

 

Θα φροντίσει και γι’ αυτό η τεχνολογία.

Στη δεύτερη έκδοση θα το πατάς και θα σχηματίζονται με ολόγραμμα καλλίγραμμες δεσποινίδες!

Στην τρίτη έκδοση, θα μπορείς να πας μαζί τους και για ποτό μετά το gig!  ;D

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική μου άποψη, ψάξε και διάβασε την βασική αρμονία, ειδικά η τρίφωνη (συγχορδίες που αποτελούντε από τρεις νότες) είναι πολύ απλή.

Ένα παράδειγμα: Αν παίζεις μια συνχορδία Am στην κιθάρα και ο τραγουδιστής σου τραγουδάει πάνω στην τονική A, εάν θες να κάνεις διφωνία με τρίτη εσύ θα πρέπει να τραγουδίσεις C. Αν ξέρεις που είναι οι νότες πάνω στην κιθάρα ή το πιάνο η διαδηκασία είναι πολύ απλή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου