Προς το περιεχόμενο

Αταστο μπασο συμβουλες


conkal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και οι flatwound χορδές...

Βάζουμε flat χορδές αν θέλουμε τον συγκεκριμένο ξύλινο-μουντό ήχο..Πλέον τα άταστα μπάσα έχουν βερνίκια στις ταστιέρες που δεν επιτρέπουν την φθορά απο τις round χορδές...

 

Αν σ'αρέσει ένας μαγνήτης σε ενταστο μπάσο θα σ'αρέσει και σε άταστο... Αυτό που διαφοροποιεί τον ήχο σε 2 ίδια όργανα, ένα άταστο κι ένα ενταστο είναι

γ) αυτό το φυσικό "reverb"/"chorus" λόγω του ότι δεν έχεις σταθερό πάτημα

δ) ο "τρομπονάτος"/ξύλινος ήχος του άταστου

 

γ)Αυτο που περιγράφεις είναι μια τεχνική στο άταστο μπάσο που ελέγχεται με το βιμπράρισμα της χορδής..αν θες μπορείς άνετα να το αποφύγεις...αυτο συνδέεται άμεσα με τον τρομπονάτο ήχο που περιγράφεις που κ αυτό μπορείς η να το εχεις η να μην το έχεις...

Γενικα το αταστο δεν εχει καποια διαφορά απο το ενταστο μπάσο απλα ο μπασίστας εχει περισσοτερα εκφραστικά μεσα στη διαθεση του...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βάζουμε flat χορδές αν θέλουμε τον συγκεκριμένο ξύλινο-μουντό ήχο..Πλέον τα άταστα μπάσα έχουν βερνίκια στις ταστιέρες που δεν επιτρέπουν την φθορά απο τις round χορδές...

 

γ)Αυτο που περιγράφεις είναι μια τεχνική στο άταστο μπάσο που ελέγχεται με το βιμπράρισμα της χορδής..αν θες μπορείς άνετα να το αποφύγεις...αυτο συνδέεται άμεσα με τον τρομπονάτο ήχο που περιγράφεις που κ αυτό μπορείς η να το εχεις η να μην το έχεις...

Γενικα το αταστο δεν εχει καποια διαφορά απο το ενταστο μπάσο απλα ο μπασίστας εχει περισσοτερα εκφραστικά μεσα στη διαθεση του...

Η αλήθεια είναι πως δεν μπορούσα να το περιγράψω καλύτερα γραπτώς... Μπορείς να το έχεις εύκολα μπορείς να μην το έχεις δύσκολα... Ειδικά για κάποιον που δεν παίζει καιρό με άταστο τον πρώτο καιρό (και ειδικά στις μελωδικές γραμμές μετά το 12ο "τάστο" και χωρίς γραμμές στην ταστιέρα) είναι πολύ δύσκολο να έχει τόσο εξασκημένο αυτί και χέρι ώστε να παίζει με ελάχιστες διαφοροποιήσεις από το ένταστο... Δυστυχώς δεν μπορώ να το περιγράψω επαρκώς οπότε φτάνουμε (όπως πάντα) στο πρέπει να δοκιμάσεις για να ξέρεις!!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το Ibanez σου αρεσει ειναι ευκαιρια να ξαναρχισεις να το χρησιμοποιεις. Αν δεν σου αρεσει αντι να πληρωσεις για να το τροποποιησεις καλυτερα πουλησε/ανταλλαξε το με κατι αλλο.

 

Επειδη προσφατα αγορασα ενα Westone Thunder I-A το προτεινω ανεπιφυλακτα. Δεν ειναι κατι που μπορεις να βρεις ευκολα αλλα στην Αγγλια υπαρχουν αρκετα και αλλαζουν χερια συχνα, ενα πουληθηκε πριν λιγες μερες http://www.ebay.co.uk/itm/Westone-Frettless-Bass-Guitar-/180802008998?pt=UK_Musical_Instruments_Guitars_CV&hash=item2a18a3b7a6

 

Ειναι απο τα οργανα που ευτυχως πωλουνται σε πολυ χαμηλες τιμες αλλα η κατασκευαστικη & ηχητικη ποιοτητα τους ειναι πολυ υψηλοτερου επιπεδου αν τα βρεις σε καλη κατασταση. Για το δικο μου γουστο δε χρειαζεται να αλλαχθει τιποτα, οπως ειναι stock δινει αρκετες επιλογες με active/passive & parallel/series switches.

 

"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πλέον τα άταστα μπάσα έχουν βερνίκια στις ταστιέρες που δεν επιτρέπουν την φθορά απο τις round χορδές...

 

 

 

Ε και ναι και όχι... Στα φτηνά μοντέλα αυτό πολύ φοβάμαι ότι δεν παίζει- και έχω ιδίαν πείρα  :)

 

Πάντως αν ο φίλος μας γουστάρει το Ibanez του, ας μην το κάνει άταστο. Πάντα υπάρχει ο «κίνδυνος» να μην τα «βρει» μαζί του και να μετανιώσει που έβγαλε τα τάστα.

 

Η ενδεδειγμένη οδός είναι ένα starter όργανο για να δει κάποιος αν τελικά θα μπορέσει να βγάλει άκρη με το άταστο- διότι όπως έχω πει και στο παρελθόν, πολλοί το πεθύμησαν, αλλά λίγοι κόλλησαν μαζί του  ;D 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζουμε flat χορδές αν θέλουμε τον συγκεκριμένο ξύλινο-μουντό ήχο..Πλέον τα άταστα μπάσα έχουν βερνίκια στις ταστιέρες που δεν επιτρέπουν την φθορά απο τις round χορδές...

ωπ.. δεν το γνώριζα αυτό!

σε ευχαριστώ για την ενημέρωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ... πιστεύω πως καλύτερα να πάρεις ένα φτηνό άταστο με αυτά τα χρήματα (ενα cort για παράδειγμα) παρά να πειράξεις το ένταστό σου.

Το πιθανότερο είναι να έχεις ένα μετριότατο αποτέλεσμα και μετά να μην μπορείς να το πουλήσεις ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ, κανείς δεν εμπιστεύεται ένα μονταρισμένοπ μπάσο, εκτός αν το δίνεις τσάμπα.

 

Επίσης, οι φλατ χορδές έχουν πολύ μουντό ήχο, καμία σχέση με αυτή τη μεσαία συχνότητα που θέλουμε συνήθως από ένα άταστο.

 

Καλύτερα να κρατήσεις το ιμπανεζάκι σου και να πάρεις ένα φτηνό άταστο. Ή να το πουλήσεις ως ένταστο και να πάρεις ένα φτηνό άταστο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό το price range και με αυτή τη μάρκα (λόγω χαμηλής μεταπωλητικής αξίας) το Ibanez θα πιάσει αν το πουλήσεις ένταστο γύρω στα 200 - 250 ευρώ max...

Αν του κάνεις τη μόντα επειδή η τιμή είναι έτσι κι αλλιώς ΧΩΜΑ δεν θα κατέβει άλλο...

Τα παραπάνω είναι προσωπική εκτίμηση μην τα πάρεις ως αντικειμενική... Απλά ψάχτο και σκέψου το!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να κρατήσεις το ιμπανεζάκι σου και να πάρεις ένα φτηνό άταστο. Ή να το πουλήσεις ως ένταστο και να πάρεις ένα φτηνό άταστο...

 

+1

 

για αυτον τον λόγο

 

Η ενδεδειγμένη οδός είναι ένα starter όργανο για να δει κάποιος αν τελικά θα μπορέσει να βγάλει άκρη με το άταστο- διότι όπως έχω πει και στο παρελθόν, πολλοί το πεθύμησαν, αλλά λίγοι κόλλησαν μαζί του   ;D 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ ολους για τις απαντησεις σας...

Συζητώντας το και λίγο με την κοπελια μου που ειναι αρχαρια στο μπασο, το σκεφτηκαμε ως εξης  μαλλον θα της δωσω το μπασακι μου, θα με βοηθησει να παρω ενα μετριο αταστο (οχι της φασης 200 ευρω φασης αλλα πιο πανω σε λεφτα) και θα το παρω κατα το καλοκαιρι. Η αληθεια ειναι οτι το ibanez αν και starter οργανο φοβαμαι να το τροποποιησω μονος μου , ποσο μαλλον να δωσω την 200αρα που ακουσα οτι θελει η τροποποιηση.

 

Οταν ερθει η ωρα που θα εχω το εκριβες μπατζετ, θα δωσετε καμια βοηθεια για την επιλογή του, ετσι ?;-)

Warwick Corvette $$ 5-str ||  Powered by EBS Reidmar || Tο συγκρότημά μου : https://115db.bandcamp.com/releases ||  https://www.facebook.com/115db.band/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ ολους για τις απαντησεις σας...

Συζητώντας το και λίγο με την κοπελια μου που ειναι αρχαρια στο μπασο, το σκεφτηκαμε ως εξης  μαλλον θα της δωσω το μπασακι μου, θα με βοηθησει να παρω ενα μετριο αταστο (οχι της φασης 200 ευρω φασης αλλα πιο πανω σε λεφτα)

 

Οταν ερθει η ωρα που θα εχω το εκριβες μπατζετ, θα δωσετε καμια βοηθεια για την επιλογή του, ετσι ?;-)

θα το σκεφτουμε  :P

αμα κανονισεις κονε με και με καμια φιλη της  ;D ;D

 

(πλακα κανω οφ κορς)

η σκεψη σου παντως ειναι οτι καλυτερο

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου