Προς το περιεχόμενο

Αταστο μπασο συμβουλες


conkal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΥΓ: Σύντομα θα δούμε τον Conkal να μας ρωτάει για coating ταστιέρας για να βάλει επάνω round  ;D ;D ;D γιατί με τις flat είναι πολλά τα λεφτά... Άρη  ;D

 

Τις flat ομως τις πληρωνεις μια φορα και καθαρισες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα 70 (και αν) που ζητάει δεν είναι πολλά για αυτές τις χορδές για πεντάχορδο σε σχέση με τις τιμές εξωτερικού. Τις αντίστοιχες 4άρες τις είχα πάρει μισή τιμή αν θυμάμαι καλά πριν από μερικούς μήνες.

Ο Νάκας φέρνει τις Chrome και ένα τηλέφωνο δεν βλάπτει.

 

Τις flat ομως τις πληρωνεις μια φορα και καθαρισες.

Σωστά. Από πολλές απόψεις...... ;)

Ο παρΤέρης όμως τις χαστουκίζει πολύ και οι flat δεν είναι κυρίες που το ανέχονται κάτι τέτοιο....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο παρΤέρης όμως τις χαστουκίζει πολύ και οι flat δεν είναι κυρίες που το ανέχονται κάτι τέτοιο....

 

Με τις 40αρες Chrome παντως το Precision μου βγαζει εναν αξιοπρεπη slap ηχο (εικαζω πως αν ημουν και λιγοτερο ατσουμπαλος θα ακουγοταν ακομα καλυτερα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το κοιταξω το μαγαζακι στην στοα και βλεπουμε !

 

Ο νακας δεν φερνει τις 5-αρες μονο τις 4-αρες chrome, το ρωτησα.

 

Το προβλημα μου ειναι οτι εχουν σκασει τρελα εξοδα τον τελευταιο καιρο και υπολογιζα οτι καποιες φλατ θα τις ειχα πανω, οποτε θα τις αγοραζα πιο μετα.

 

Και οι round που παρνω για το αλλο μπασο μου ειναι ακριβες αλλα οχι και 70 ευρω ρε σεις . Μαλλον θα επιβιωσω με τις Elixir μεχρι το πασχα και τοτε θα παρω τις φλατ 50-60-70 ευρω να τελειωνω , ελεγα μηπως υπηρχε κανα "εξυπνο" μαγαζακι και την εβγαζα φτηνοτερα γιατι μου λειπουν , δεν ειναι θεμα τσιγκουνιας

 

Για να υπερασπισω το μαγαζακι στην πανεπιστημιου , και ο τομαν την ιδια τιμη εχει στις thomastik και μαλιστα +20ευρω μεταφορικα

 

Αυτο ειναι το φτηνοτερο που βρηκα ... αλλα και παλι http://www.lordofthestrings.com/lots/mcsmambo.p

Warwick Corvette $$ 5-str ||  Powered by EBS Reidmar || Tο συγκρότημά μου : https://115db.bandcamp.com/releases ||  https://www.facebook.com/115db.band/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαξε τις χορδες που θες πρωτα ebay.com και αν δε βρεις στο google. Αγορασε απο αμερικη σε μαγαζι που στελνει ελλαδα με USPS. Διαλεξε το συνδιασμο φθηνοτερης τιμης + ταχυδρομικων. Για το ιδιο πακετο χορδες εχω δει στο ebay τη τιμη να "παιζει" μερικα δολαρια και ταχυδρομικα με USPS για ελλαδα απο $6 - $20. Θα δωσεις λιγοτερα χρηματα απο οπουδηποτε στην ευρωπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις 40αρες Chrome παντως το Precision μου βγαζει εναν αξιοπρεπη slap ηχο (εικαζω πως αν ημουν και λιγοτερο ατσουμπαλος θα ακουγοταν ακομα καλυτερα).

Ναι το ξέρω. Δεν διαφωνώ. Αλλά ούτε είναι ο φυσικός τους "χώρος", ούτε τον αποδέχονται οι connoisseur του slap. Από την άλλη εμένα δεν με χαλάει. Ούτως ή άλλως, δυστυχώς από slap......... :-[

 

Ψαξε τις χορδες που θες πρωτα ebay.com και αν δε βρεις στο google. Αγορασε απο αμερικη σε μαγαζι που στελνει ελλαδα με USPS. Διαλεξε το συνδιασμο φθηνοτερης τιμης + ταχυδρομικων. Για το ιδιο πακετο χορδες εχω δει στο ebay τη τιμη να "παιζει" μερικα δολαρια και ταχυδρομικα με USPS για ελλαδα απο $6 - $20. Θα δωσεις λιγοτερα χρηματα απο οπουδηποτε στην ευρωπη.

Εγώ το συγκεκριμένο πακέτο (JF345) δεν το έχω δει τόσο φθηνότερα που λες αλλά δεν επιμένω.

ΑΝ είναι πάντως για λίγα ευρώ διαφορά, προσωπικά, δεδομένων και των συνθηκών, ούτε που θα το σκεφτόμουνα να πάρω από αλλού.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και καποιες La bellas που δεν τις ηξερα

 

Από τις πρώτες  που φορέθηκαν στo ηλεκτρικό μπάσο

 

Ήχος  αναφοράς

 

Τις φοράω (ξανά)  στο jazz   και είναι super  …αν και  ψήνομαι για  Thomastik   flats...  βέβαια με ξενίζει λιγο,  το .070 της  Α σε σχέση με το .100 της Ε ,και πολύ η τιμή τους  ,αλλά και το γεγονός  οτι  γενικά είναι low tension σε σχέση με άλλες flat  και round

 

Ας μας πει ο ειδικός    ;D

 

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(τελείως)Offtopic:

Το p bass (τελικά) βγάζει αξιοπρεπέστατο slap! Στο pop έχει ένα θεματάκι (δεν έχει τόσο τουάνγκ όσο μ'αρέσει) αλλά γενικά νομίζω πως αφού βγάζεις slap σε Hum, βγάζεις και σε P!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις πρώτες  που φορέθηκαν στo ηλεκτρικό μπάσο

 

Ήχος  αναφοράς

 

Τις φοράω (ξανά)  στο jazz   και είναι super  …αν και  ψήνομαι για  Thomastik   flats...  βέβαια με ξενίζει λιγο,  το .070 της  Α σε σχέση με το .100 της Ε ,και πολύ η τιμή τους  ,αλλά και το γεγονός  οτι  γενικά είναι low tension σε σχέση με άλλες flat  και round

 

Ας μας πει ο ειδικός    ;D

Τι να πει κι αυτός.....

Οι δυο παλάμες του είναι μία δική σου  ;D Τι να συγκρίνει..........

Πάντως όντως ξενίζει (αλλά συνηθίζεται) το low tension. To "σκαλοπάτι" των 30 είναι όντως λίγο κάπως αλλά δουλεύει. Το οποίο όμως tension, είναι πιο ευγενικό σε δύστροπα μπρατσάκια.  ;)

Οι Chromes από την άλλη είναι τσίτα και πιο πρίμες. Τις έχω στο short και ταιριάζουν άψογα.

Οι Labella χρησιμοποιήθηκαν από θρύλους (με προεξέχοντα τον Dunn) και οι περισσότεροι έχουν να πουν καλά λόγια. Εμένα μου φάνηκαν μουντές. Και ενώ από μόνες τους είναι πολύ ενδιαφέρουσες, όταν παίζει το γκρουπ, δεν κάνουν καλό blend.

 

Μην ξεχνάμε ότι είναι και ανάλογα στο όργανο. Οι groundwound που είχα στο G&L ακούστηκαν πολύ καλύτερες στο JB και οι JF344 ακούστηκαν καλύτερες  (νομίζω, δεν θυμάμαι καλά) στο G&L από ότι στο Aerodyne Precision στο οποίο μου άρεσαν πολύ οι Thomastik Superalloys (ειδικά τώρα που έχουν στρώσει).

Να θυμίσω βέβαια ότι δεν μπορώ να παίξω slap. Όχι ότι μπορώ τα άλλα στυλ αλλά εκεί δεν.........

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οποίο όμως tension, είναι πιο ευγενικό σε δύστροπα μπρατσάκια.  ;)

 

Ναι! γιατι οποιος έχει καεί στον χυλό  ;D

 

Και ενώ από μόνες τους είναι πολύ ενδιαφέρουσες, όταν παίζει το γκρουπ, δεν κάνουν καλό blend.

 

Όντως,  εν το μεταξύ στις chromes συμβαίνει ακριβός το αντίθετο

 

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου