Προς το περιεχόμενο

Behind the scenes at STAX & FAME Recording Studios (1969)


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

του Ρ.ΜΑΝΘΟΥΛΗ

 

"Le Blues De Memphis" - Behind the scenes at STAX & FAME Recording Studios (1969)

 

 

Τηλεοπτικό μικρό φιλμάκι του Ροβήρου Μανθούλη (Μπλουζ Με Σφιγμένα Δόντια, Ψηλά Τα Χέρια Χίτλερ) από τα τέλη των 60S. Ξεκινά στα Muscle Shoals με τον Brook Benton και τους μουσικούς του FAME studios στο “She Know What To Do For Me” (1969, Cotillion 45-44031) και συνεχίζεται στο Memphis με τους MG’s να δοκιμάζουν το “Time Is Tight” και αργότερα τον Isaac Hayes να δείχνει στους Ben Cauley (μοναδικό επιζώντα των πρώτων Bar Kays), Wayne Jackson, Andrew Love (Mar Keys, Memphis Horns) τη γραμμή των πνευστών για το “So I Can Love You” των Emotions.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κυκλοφορήσει και βιβλίου του Ρ. Μανθούλη με τον ίδιο τίτλο, που ουσιαστικά περγράφει τις εμπειρίες από τα γυρίσματα. Προσωπικό αγαπημένο από όσα αποσπάσματα έχω βρει στο youtube (δυστυχως δεν εχω βρει ολόκληρη την ταινία πουθενά) είναι αυτό με Furry Lewis και Bukka White. Ότι πιο πηγαίο έχω δει ποτέ μου. Ανατριχιαστικό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου