Προς το περιεχόμενο

Κλεοπάτρα project


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 328
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ωραίος ο παίχτης   ;)

 

θέλω να ρωτήσω με τ μύτη έκοψες τ σώμα περιμετρικά  με τ ρούτερ ?

 

 

Καλημέρα !

έχω 4-5 που έχουν ball bearing (σαν ρουλεμάν είναι) στο πάνω ή στο κάτω μερος τους , ανάλογα πού έχεις το template. Καθεμιά έχει διαφορετικό πάχος και ύψος οπότε κάποιες τις χρησιμοποιώ για 'να φύγουν τα χοντρά' και μετά προχωράω σε πιο λεπτή για τις λεπτομέρειες. Έχω και μία για το τέλος πιο μακριά και λεπτή (1") για να δίνει ένα πιο ομοιόμορφο κόψιμο (γλιτώνεις γυαλλόχαρτο).

Συνήθως πάντα (όπως και σ 'αυτή την περίπτωση) ξύνεις μέχρι εκεί που φτάνει η μύτη

 

DSC00363.jpg

 

(1" δεν είναι αρκετή) και μετά το γυρνάς ανάποδα με μύτη που έχει το ρουλεμάν στην κάτω τη μεριά και ξύνεις πάλι. Καλό είναι στο σημείο του cutaway να φας αρκετά με τη σέγα (και γενικότερα άσε λίγη δουλειά στο router και ποτέ μη το ζορίζεις και πρόσεχε τα χέρια τα μάτια σου και την αναπνοή σου με ανάλογη προστασία) γιατί με τον τρόπο που βλέπεις πάνω το router 'πεταξε' ξύλο στη γωνία και μου την έσπασε χοντρά!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχωράμε ΑΡΓΑ ΑΡΓΑ προς το νεκ πόκετ!

 

1.Σχεδιάζουμε

 

DSC00431.jpg

 

2.Τρυπάμε για να φυγει η φύρα και να γλιτώσουμε από ζόρισμα του router.

 

DSC00432.jpg

 

 

 

Έπεται συνέχεια με τη γωνία χμμμμμ

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοκληρώθηκε και το νεκ πόκετ....

 

Βάζουμε το template σε γωνία και ρουτάρουμε!! (ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ!! Δε ζοριζουμε το router)

 

DSC00434.jpg

 

 

DSC00435.jpg

 

 

DSC00436.jpg

 

 

DSC00437.jpg

 

 

DSC00438.jpg

 

 

DSC00439.jpg

 

 

DSC00440.jpg

 

 

DSC00441.jpg

 

 

DSC00442.jpg

 

 

 

Πάμε τώρα για μαγνήτες και μόλις τους σκάψω και τρυπήσω για τη γέφυρα δίνω το σώμα στον κουμπάρο για στοκάρισμα, τρίψιμο και λαδάκι και πιάνω το μανίκι ...

Μετά από τη σπέσιαλ που ήταν one-piece μου φαίνεται πιο εύκολη αυτή... θα δείξει...

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από τη σπέσιαλ που ήταν one-piece μου φαίνεται πιο εύκολη αυτή... θα δείξει...

αλλο ειναι να εχει 2 πραγματα ταυτοχρονα στο μυαλο σου και αλλο να εχεις μονο 1 την καθε φορα  ;)

 

τι χρωμα θα γινει ?

 

παντως αν και εκνευριζομαι να βλεπω ανθρωπους να κανουν πραγματα με το αριστερο (ΝΑΙ ειμαι κομπλεξικος ;D ) αυτη θα χαρω να την δω στα χερια του κουμπαρου σου !!! ;)

 

προχωρας παντως εντυπωσιακα γρηγορα για γιατρο ανθρωπο  ;D ;D

 

Υ.Γ. το jigg με το γλωσσιδιο τα σπαει  ;D ;D ;D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλο ειναι να εχει 2 πραγματα ταυτοχρονα στο μυαλο σου και αλλο να εχεις μονο 1 την καθε φορα  ;)

 

τι χρωμα θα γινει ?

 

παντως αν και εκνευριζομαι να βλεπω ανθρωπους να κανουν πραγματα με το αριστερο (ΝΑΙ ειμαι κομπλεξικος ;D ) αυτη θα χαρω να την δω στα χερια του κουμπαρου σου !!! ;)

 

προχωρας παντως εντυπωσιακα γρηγορα για γιατρο ανθρωπο  ;D ;D

 

Υ.Γ. το jigg με το γλωσσιδιο τα σπαει  ;D ;D ;D

 

Χρώμα??? Τίποτα!! (Να 'χουμε πάλι τα ίδια??  :o :o :o Δεν ξαναβάφω φέτος με βερνίκια!)

--Άντε μπορεί όταν καλοκαιριάσει. --

Τα νερά του σώματος μας άρεσαν πολύ και λέμε να περάσουμε ξυλοστοκο νερού για grain filler, τρίψιμο και μετά λαδάκι ... και θα βγει όμορφη το δοκιμάσαμε ήδη σε σκραπ και το αποτέλεσμα είναι... τρισδιάστατο!

 

Ε , ΩΡΛ θα γίνω οπότε βρίσκονται στο εργαστήρι γλωσσοπίεστρα, βαμβάκι, ανατομική λαβίδα και βελονοκάτοχο ,νυστέρια βελόνες κλπ κλπ

ειδικά τα γλωσσοπίεστρα τελευταία όλο και περισσότερες χρήσεις βρίσκουν!  ;D ;D ;D

(γίνονται εκπληκτικές λίμες με τη μία ακμή να τρίβει και την άλλη να μη τρίβει θα το δείξω κάποια στιγμή, μπορείς να κάνεις crowning file χωρίς έξοδα!!)

Να προσθέσω ότι έβαλα και στο άλλο άκρο της κιθάρας τη γέφυρα τυλιγμένη με διπλή χαρτοταινία κυρίως για στήριξη αλλά και για απόδειξη ότι η γωνία είναι σωστή! (δεν το έδειξα στη φωτό. Τα γλωσσοπίεστρα από μόνα τους δε θα ήταν σταθερά)

Επίσης το ^αμάτο με το 2-piece σώμα και τα templates είναι ότι έχεις πάντα μπροστά σου τη μέση γραμμή!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω doctor το πας πολυ γρήγορα και με με τα ενναλακτικά βαψίματα,λεω να παω και γω προς τα κει σιγα σιγα, τη βλεπω σε κανα μηνα έτοιμη :D

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα νερά του σώματος μας άρεσαν πολύ και λέμε να περάσουμε ξυλοστοκο νερού για grain filler, τρίψιμο και μετά λαδάκι ... και θα βγει όμορφη το δοκιμάσαμε ήδη σε σκραπ και το αποτέλεσμα είναι... τρισδιάστατο!

 

Ημαρτον μη το κανεις, σαν σερβαντα θα ναι...που λεει και ο SF  ;D

 

 

Φτιαξε κατι τετοιο να γινει θεα.

 

11510_Gibson_Les_Paul_Special_Limited_Humbucker_Pelham_Blue_125610380_1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημαρτον μη το κανεις, σαν σερβαντα θα ναι...που λεει και ο SF  ;D

 

 

Φτιαξε κατι τετοιο να γινει θεα.

 

11510_Gibson_Les_Paul_Special_Limited_Humbucker_Pelham_Blue_125610380_1.jpg

 

Μιλάμε για φωτογραφία από το μέλλον! Έτσι περίπου τη φαντάζομαι (πλην του διακόπτη) και το πικγκαρντ ΑΚΡΙΒΩΣ έτσι!!! Αλλά το χρώμα ...σόρρυ μ' αρέσει το μαονάκι σκέτο ,το πολύ να βάλω καμιά αναλίνη να 'σπάσει' (πχ κόκκινο α-λα SG και να φαίνονται τα νερά)  αλλά δεν ξαναβάφω με σπρεϋ για φέτος , ακόμα ξεβάφω με διαβρωτικό το πάτωμα του κοινόχρηστου γκαράζ.... και είχα βάλει και εφημερίδες από κάτω....

Σερβάντα σερβάντα γιβσονοειδές είναι δεν πειράζει , στις ΦΕΝΤΕΡοειδείς όμως ειμαι 200% μαζί σου!! (Άντε με εξαίρεση το sunburst που είναι μισό-μισό...)

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίες δουλίτσες γιατρέ  :D θαυμάζω το μεράκι και την υπομονή σου .

 

κάτι μου λέει όμως ότι χρειάζεσαι ή καινούρια ή τρόχισμα στα βίντια σου  ;)

δε δικαιολογείται να ζορίζεται το ρούτερ να ανοίξει ένα neck pocket . :-\

 

κιπ απ δε γκουντ γουόρκ  :)

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου