Προς το περιεχόμενο

Κλεοπάτρα project


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ ωραίες δουλίτσες γιατρέ  :D θαυμάζω το μεράκι και την υπομονή σου .

 

κάτι μου λέει όμως ότι χρειάζεσαι ή καινούρια ή τρόχισμα στα βίντια σου  ;)

δε δικαιολογείται να ζορίζεται το ρούτερ να ανοίξει ένα neck pocket . :-\

 

κιπ απ δε γκουντ γουόρκ   :)

 

Να 'σαι καλά παίχτη ,ερασιτεχνικά ασχολουμαι (όπως φαίνεται άλλωστε)-είναι μικρόβιο!!

 

Φαίνεται ζορισμένο στις φωτόζ?  ??? ???  Το ότι 'δεν ζορίζουμε το ρούτερ' το έγραψα κυρίως για προφύλλαξη , γιατί όποτε το ζόρισα (προσπαθώντας από τεμπελιά να φάω κάποιο μεγάλο κομμάτι μου έφυγε και έκανα ζημιά) οπότε θέλει προσοχή και εμπειρία (προσέχουμε και τα χέρια μας...)

 

μάλλον εγώ ζορίστηκα γιατί δεν έχω ξαναανοίξει νεκ πόκετ (στις άλλες κιθάρες που έκανα οι τρεις είναι one piece και η goldie neck through οπότε είχα αρκετό άγχος) Τα μπιτς είναι καινούρια... απλά ίσως ο αντάπτορας δεν είναι σωστός γιατί έχω shaft 8mm και χρησιμοποιώ router bits 1/4" με reducer sleeve από τεφλόν... χαλαρώνει ειδικά στα μακριά μαχαίρια και μου σπάει τα νεύρα... θα τα φτιάξω πού θα πάει... ψάχνω για collet που να ταιριάζει...

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 328
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Τεφλόν? που το βρήκες? μαλλον  customιά μου φαίνεται..

 

Το μπράτσο θα είναι bold on? γιατι βλέπω το σκάψιμο και δεν έχεις κανει διπλή πατούρα για κολλητό μπράτσο..

 

Μπορείς να  βάψεις μονο το πάνω μέρος της κιθάρας σου με χρώμα και όλο το άλλο να είναι στο φυσικό του μαονιού που είναι πανέμορφο, έτσι έχω κάνει παλιότερα μια λες πώλ που έχω φωτο στο αβαταρ, το πανω όμως ειναι κελεμπέκι.

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεφλόν? που το βρήκες? μαλλον  customιά μου φαίνεται..

 

Το μπράτσο θα είναι bold on? γιατι βλέπω το σκάψιμο και δεν έχεις κανει διπλή πατούρα για κολλητό μπράτσο..

 

Μπορείς να  βάψεις μονο το πάνω μέρος της κιθάρας σου με χρώμα και όλο το άλλο να είναι στο φυσικό του μαονιού που είναι πανέμορφο, έτσι έχω κάνει παλιότερα μια λες πώλ που έχω φωτο στο αβαταρ, το πανω όμως ειναι κελεμπέκι.

To teflon το είχαν τα bits για να κρατάει τα ρουλεμάν και όλως τυχαίως ταίριαζαν και στο collet των 8mm αλλά κοντεύω να τα καταστρέψω από τη χρήση...

 

το μπράτσο θα είναι set neck  στο στυλ της κλασσικής les paul special , είναι ακριβώς όπως το έχω σε template...

 

Aν είχε maple top θα το έκανα και εγώ εννοείται αλλά όπως έχει τώρα ίσως κόκκινη αναλίνη ή σκέτο λάδι....

 

Ωραία η κιθάρα στο avatar!!! Σωστός!!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To teflon το είχαν τα bits για να κρατάει τα ρουλεμάν και όλως τυχαίως ταίριαζαν και στο collet των 8mm αλλά κοντεύω να τα καταστρέψω από τη χρήση...

δεν ξερω τι ακριβως ειναι τα bits που καταστρεφουν το τεφλον ,αλλα μπορω να βρω τεφλον και να στο κανω σε τορνο οπως πρεπει (αν εχω ενα δειγμα εστω του κατεστραμενου)

αν χρειαστεις ακομα και για nut ,στειλε μου ενα μυν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Aν είχε maple top θα το έκανα και εγώ εννοείται αλλά όπως έχει τώρα ίσως κόκκινη αναλίνη ή σκέτο λάδι....

 

Να βρεις οπωσδηποτε μεταλικό collet γιατι αν φαγωθεί ανομοιόμορφα και δεν ειναι κεντραρισμένο το κοπτικό, αυξάνονται οι κραδασμοί  και κινδυνεύει να σου φύγει ολο το ρουτερ απ το χέρι ή να χαλάσεις το ρουλεμάν του άξονα ;D

 

Φαντάζομαι οτι δεν θελεις να ξεφύγεις απο τη les paul  special αλλα θα μπορούσες να βάλεις ενα λεπτο φύλλο καπλαμά maple με ωραία σχέδια  :D

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βρεις οπωσδηποτε μεταλικό collet γιατι αν φαγωθεί ανομοιόμορφα και δεν ειναι κεντραρισμένο το κοπτικό, αυξάνονται οι κραδασμοί  και κινδυνεύει να σου φύγει ολο το ρουτερ απ το χέρι ή να χαλάσεις το ρουλεμάν του άξονα ;D

 

Φαντάζομαι οτι δεν θελεις να ξεφύγεις απο τη les paul  special αλλα θα μπορούσες να βάλεις ενα λεπτο φύλλο καπλαμά maple με ωραία σχέδια  :D

Ωχ λες? Προχτές με κανονικό μαχαίρι 8 mm μου έκανε κάτι κόλπα- κάτι τριξίματα κλπ και χωρίς να τρώει ξύλο... μετά από 10 δευτερόλεπτα συνήλθε....

Μεταλλικό θα βάλω ,τέλος! (πού μπορώ να βρω στη Θεσσαλονίκη??)

 

Καλή ιδέα αλλά αν το κάνω αυτό πρέπει να κάνω έξτρα δουλειά και τώρα μάλλον προτιμώ να τελειώσω το σώμα μέχρι αύριο ,οπότε ... (Άσε που δεν έχω πρόχειρο καπλαμά και πού να τρέχω τώρα...) I  'll keep it simple.  thanks ομως για τις συμβουλές!  :)  Πάω να ρουτάρω μαγνήτες τώρα με τα 8mm μαχαίρια....  :o :o

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταλλικό θα βάλω ,τέλος! (πού μπορώ να βρω στη Θεσσαλονίκη??)

τι μαρκα ειναι το ρουτερ σου?

o ζαφειρακης (Γιαννιτσων και Μαζαρακη) ,ο Παναγιωτιδης στη Μοναστηριου (μετα το φαναρι του Κορδελιου),γενικως Μοναστηριου-Γιαννιτσων εχει τετοια μαγαζια ,αλλα θελει ψαξιμο ,μπες- βγες- ρωτα.

αν θες μπορω αυριο που θα παω στη δουλεια να το ψαξω (μερικα τηλ.θα κανω στους προμηθευτες που συνεργαζεται η εταιρια μου),αν μπορεις να μου στειλεις τη σελιδα που εχει το manual του εργαλειου ,που σου δειχνει τα εξαρτηματα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ Αργύρη  για την απάντηση. Κάτι άσχετο ,πήγα στα τοπικά μαγαζιά για να πάρω μύτες για ρουτερ και ζήτησα μια μύτη να έχει τ ρουλεμάν από πάνω και μου είπαν πώς δεν έχει ! και πώς δεν το έχει ξανά ακούσει  :o ,

ακόμα, δεν μπορώ να βρω πουθενά παστραγκουλο !!!! όταν τούς τ είπα με κοίταζαν λες και ζήταγα πυρηνικό αντιδραστήρα !!!! λολ έτσι ,

από πού τ έχεις αγοράσει εσύ ?

 

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι άσχετο ,πήγα στα τοπικά μαγαζιά για να πάρω μύτες για ρουτερ και ζήτησα μια μύτη να έχει τ ρουλεμάν από πάνω και μου είπαν πώς δεν έχει ! και δεν το έχει ξανά ακούσει    ,
αυτο ειναι το πιο σπαστικο πραγμα στον κοσμο,επειδη αυτοι δεν το ξερουν ,λενε `η θεωρουν οτι δεν εχει "δεν υπαρχει ρε φιλε τετοιο πραμα" και κοιταν λες και εισαι εξωγηινος! >:(

εχω παει σε προμηθευτη της bosch για γυαλοχαρτο τριβειου φ125 σε grid 800 και ανω,και μου ελεγε με επιμονη οτι δεν βγαινει σε τοσο ψιλο και δεν θα βρω.και τελικα βρηκα σε μαγαζι (σαν σουπερ μαρκετ για εργαλεια) και μετα απο μια ημερα με πηραν τηλ και ειχαν βρει μεχρι και 2000grid!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ειναι το πιο σπαστικο πραγμα στον κοσμο,επειδη αυτοι δεν το ξερουν ,λενε `η θεωρουν οτι δεν εχει "δεν υπαρχει ρε φιλε τετοιο πραμα" και κοιταν λες και εισαι εξωγηινος! >:(

εχω παει σε προμηθευτη της bosch για γυαλοχαρτο τριβειου φ125 σε grid 800 και ανω,και μου ελεγε με επιμονη οτι δεν βγαινει σε τοσο ψιλο και δεν θα βρω.και τελικα βρηκα σε μαγαζι (σαν σουπερ μαρκετ για εργαλεια) και μετα απο μια ημερα με πηραν τηλ και ειχαν βρει μεχρι και 2000grid!!

 

άστα να πάνε και σε εμένα μου είπαν πώς δεν ΥΠΑΡΧΕΙ   είναι το μεγαλύτερο σπάσιμο, άσχετα που σου κοπανάνε και τ τιμές!!

 

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου