Προς το περιεχόμενο

Κλεοπάτρα project


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

άστα να πάνε και σε εμένα μου είπαν πώς δεν ΥΠΑΡΧΕΙ   είναι το μεγαλύτερο σπάσιμο, άσχετα που σου κοπανάνε και τ τιμές!!

 

προσφορα και ζητηση - "σπανιοτητα" και προσφορα

 

ετσι πανε αυτα  ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 328
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

προσφορα και ζητηση - "σπανιοτητα" και προσφορα

 

ετσι πανε αυτα  ;)

 

 

αυτά τα εργαλεία απο που μπορώ να τ βρω απο Ελλάδα?

να τ μαζεύω σιγά σιγά? ξέρετε κανένα σαιτ, στείλτε κανα λινκ

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://shop.jvl-europe.com/ για φρεζες, καλες και σε λογικες τιμες.

 

παστραγκουλο απο ebay ή απ εξω οπου βρεις.

 

Καλημέρες!!!!

 

Παστράγκουλο ή spokeshave....

 

stanley από τα καλύτερα

 

http://www.ebay.com/itm/Stanley-151-Spokeshave-Flat-1-12-151-STA112151-/110801508630?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item19cc48d916

 

Aυτός δε στέλνει μάλλον ψάξε spokeshave στο www.ebay.co.uk να το πάρεις από Αγγλία.

 

 

Droneblack σ' ευχαριστώ μαν είσαι πρώτος!!!

 

Το έλυσα τελικά , αλλά δυστυχως στο τέλος της σημερινής ενασχόλησης!!

(Δεν πειράζει ήταν μεγάλο βήμα- τώρα έχω καινούρια ΣΤΑΘΕΡΑ κοφτερά bits - λέει!)

 

(Χρησιμοποίησα ένα collet που είχα πάρει 6 μήνες πριν αλλά ήταν ψηλό και δεν το χρησιμποποιούσα----απλά έβαλα μικρότερο ελατήριο--''άργησες αλλά τα κατάφερες"!!)

 

DSC00455.jpg

 

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη μου λες τετοια ντλεπομαι  :-[

Το έλυσα τελικά , αλλά δυστυχως στο τέλος της σημερινής ενασχόλησης!!

(Δεν πειράζει ήταν μεγάλο βήμα- τώρα έχω καινούρια ΣΤΑΘΕΡΑ κοφτερά bits - λέει!)

 

(Χρησιμοποίησα ένα collet που είχα πάρει 6 μήνες πριν αλλά ήταν ψηλό και δεν το χρησιμποποιούσα----απλά έβαλα μικρότερο ελατήριο--''άργησες αλλά τα κατάφερες"!!)

πολυμηχανος ο Ελληνας αγορι μου!!!καλα σκαψιματα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πρωί πλακώθηκα κανα διωράκι και νομίζω το σώμα είναι έτοιμο!

(χρειάζεται το edge contour  που έπρεπε να είχε γίνει πριν από το neck pocket.... τέλος πάντων μικρό το κακό)

 

 

Σκάψιμο κοιλοτήτων για μαγνήτες...

 

DSC00443.jpg

 

DSC00444.jpg

 

DSC00445.jpg

 

DSC00446.jpg

 

DSC00447.jpg

 

DSC00449.jpg

 

Σημάδεψα τη γέφυρα από το template και δοκιμάζω αν κάθεται καλά ...

Μέτρησα και την γκιμπσονοκλίμακα ,όλα φαίνονται οκ προς το παρόν στις 24.75"

 

DSC00450.jpg

 

Έγινε και η πατούρα για το πίσω άνοιγμα...

 

DSC00448.jpg

 

Ωρα να αυτοσχεδιάσω!!!  Κανάλι με μεγάλη αρίδα όπως μου έμαθε η σπέσιαλ!! Βγήκα στο κοντρόλ κάβιτυ (εδώ χρησιμποίησα ωτασπίδες γιατί το ξύλο είναι αρκετά σκληρό και το τρυπάνι αυτό ούρλιαζε! Με τα άλλα το δράπανο δεν έχει ξανακάνει τέτοιο ήχο -kalo gia metal?)

 

DSC00451.jpg

 

DSC00452.jpg

 

Τρυπώντας από τον bridge  μαγνήτητη βρήκα εύκολα το κανάλι που τρύπησα πριν...

 

DSC00453.jpg

 

Επικοινωνούν οι δυο κοιλότητες μια χαρά.

 

DSC00454.jpg

 

Στο σημείο αυτό έφαγα τη φλασιά να φτιάξω το ρούτερ με ειδικό πλέον collet για τα 1/4" bits..... Aν το έκανα το πρωί θα είχα γλιτώσει αρκετό εκνευρισμό και κάποιους τραυματισμούς στα templates...

 

DSC00455.jpg

 

Άρχισε να δείχνει κιθάρα!!

 

DSC00456.jpg

 

Μέτρησα το πάχος από τα studs της γέφυρας , είναι 11 mm, οπότε κάνοντας δοκιμαστική τρύπα σε σκραπ μαόνι μαρκάρω το ύψος που πρέπει να τρυπήσω με ταινία και με προσοχή και όσο πιο ίσια γίνεται κάνω τις τρύπες για τα studs

 

DSC00457.jpg

 

 

DSC00458.jpg

 

Από τα studs (το πλησιέστερο στην κοιλότητα των ποτενσιομέτρων) και με λεπτό τρπυπανάκι βρήκα δίοδο στο control για να γειώσει η γέφυρα και οι χορδές)

 

Το σώμα είναι σχεδόν έτοιμο. θα τρίψω καλά το γύρω γύρω με 220 grit γυαλλόχαρτο και

μετά θα κάνω το edge contour. Έπειτα αναλαμβάνει ο κουμπάρος στοκάρισμα βάψιμο ('ισως κόκκινο) και λαδάκι και εγώ πάω προς μανίκι μεριά...

 

DSC00459.jpg

 

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίος ο παίχτης, έπεσε πολύ ξυλοφάγωμα σήμερα τ ευχαριστήθηκες φαντάζομαι !!!

ο πάγκος σου φωσφορίζει λίγο, αν δεν κάνω λάθος είναι από  τ βάψιμο της special ε ?

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω?δεν μπορουν οι τρυπες (π.χ για τα studs) να γινουν με το ρουτερ ,για σταθεροτητα και ακριβεια?με το καταλληλο τρυπανι βεβαια ,δεν λεω να το κανεις με φρεζα.

εκτος αυτου παιζη και  εργαλειο (νομιζω 25 ευρω) που ειναι βαση για τρυπανι ,πως ειναι του ρουτερ ε περιπου κατι τετοιο(αλλα μαλλον θα το γνωριζεις αυτο).

για τα 11mm του stud τι τρυπανι εβαλες? 10,5mm?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίος ο παίχτης, έπεσε πολύ ξυλοφάγωμα σήμερα τ ευχαριστήθηκες φαντάζομαι !!!

ο πάγκος σου φωσφορίζει λίγο, αν δεν κάνω λάθος είναι από  τ βάψιμο της special ε ?

 

Άστα να πάνε!! Είχα τόσο βιασύνη να την τελειώσω που ούτε τα στοιχειώδη μέτρα δεν πήρα όταν έβαφα...και τελικά έχασα και τρελό χρόνο! Εδώ το spray δεν είχα δει ότι γράφει fluorescent!! Και μπορείς να βρεις τον πάγκο σε σκοτεινή αποθήκη πλέον   :-X :-X :-X

 

να ρωτησω?δεν μπορουν οι τρυπες (π.χ για τα studs) να γινουν με το ρουτερ ,για σταθεροτητα και ακριβεια?με το καταλληλο τρυπανι βεβαια ,δεν λεω να το κανεις με φρεζα.

εκτος αυτου παιζη και  εργαλειο (νομιζω 25 ευρω) που ειναι βαση για τρυπανι ,πως ειναι του ρουτερ ε περιπου κατι τετοιο(αλλα μαλλον θα το γνωριζεις αυτο).

για τα 11mm του stud τι τρυπανι εβαλες? 10,5mm?

 

με ρούτερ θα τις έκανα αν είχε αρκετό χώρο το template αλλά είχε δυο τρυπούλες για το classic tuneomatic που μπαίνει σε δυο βιδούλες. Η γέφυρα που είχα από άλλο πρότζεκτ είναι μια  tone pros με big studs οπότε πήρα το σημείο του κέντρου με ακρίβεια και τρύπησα με ειδική αρίδα για ξύλα που έχει αγκαθάκι μπροστα και είναι αρκετά σταθερή θα έλεγα και κόβει καλώς. Πλάκα πλάκα  πριν ανοίξω σκεφτόμουν και γω αυτό το εργαλείο που λες για τρυπάνια το έχει ένας γείτονας αλλά επειδή παίζουν κάποια θέματα υγείας δεν ήθελα να τον ενοχλήσω στη φάση που είναι τώρα. Όταν όμως τον είχα δει που το είχε σκέφτηκα ότι πρέπει να το πάρω κι εγώ. Πρόσεξα πολύ ,αλλά πιστεύω ότι σίγουρα χρειάζεται. (πχ ο vagabond έχει εκείνο τον πάγκο που τραβάς έναν λεβιέ και κόβει ολόισια (&αμάτο και για τις τρύπες στα κλειδιά του headstock!!)

 

Απλά με το  plunge router δεν ήμουν σίγουρος ότι θα κεντράρω σωστά... με το τρυπάνι το είχα καλύτερα...

 

Επίσης άνοιξα τρύπα 11 mm γιατί αν δεις το stud έχει ένα λείο σημείο με 11mm πάχος και ένα 'σαγρέ' με 11.κάτι. οπότε σφίγγει μια χαρά! (αν ήταν αλλιώς θα έψαχνα να κάνω κατά τι μικρότερη τρύπα.)

 

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου