Προς το περιεχόμενο

Ψάχνοντας nearfield monitors


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και αρκετό καιρό ψάχνω ένα σετάκι monitors γιατί μόνο με τα ακουστικά, παρ' όλο που μου επιτρέπουν να κάνω αρκετά πραγματάκια, νομίζω ότι θα διαλύσω τα αυτιά μου!Πριν ξεκινήσω να πω ότι το μπάτζετ το οποίο μπορώ να διαθέσω για ένα ζευγάρι monitors είναι γύρω στα 800!

 

Δυστυχώς λόγο επαρχίας δεν έχω καταφέρει να δοκιμάσω πολλά πραγματάκια...Αυτά που πέρασαν από τα αυτιά μου είναι τα εξής:

 

ESI near05

KRK RP5

Yamaha NS05

M-Audio BX5 Deluxe2

Focal CMS50

 

Τα 4 πρώτα κυμαίνονται στην ίδια τιμή, δηλαδή γύρω στα 300!Και στη συνέχεια τα Focal τα οποία όχι απλά ξεφεύγουν σε τιμή αλλά και σε ποιότητα!

 

Παρ' όλα αυτά έχω τους εξής προβληματισμούς...Από τη στιγμή που τα ηχεία θα μπουν σε μη διαμορφωμένο χώρο και εφ όσον, τουλάχιστον μέχρι στιγμής και μάλλον για πολύ ακόμα, ότι δουλειές κάνω είναι σε προσωπικό επίπεδο και μεταξύ φίλων, αξίζει να δώσω τόσα χρήματα για ένα ζευγάρι ηχεία;

 

Ένας ακόμη προβληματισμός είναι κατα πόσο ένα καλό και ποιοτικό ζευγάρι ηχεία μπορει να αντικαταστήσει την ανύπαρκτη διαμόρφωση ενός χώρου!

 

Να σημειώσω ότι ο χώρος που θα τοποθετηθούν είναι γύρω στα 9 τετραγωνικά με 2,60 μέτρα ύψος!

 

Γενικά δεν σκεφτόμουν καν όλα αυτά και κοίταζα να βολευτώ με κάποια από τις φθηνές σειρές που κυκλοφορούν αλλά μετά την ακρόαση των Focal απογοητεύτηκα πολύ με τα υπόλοιπα που είχα ακούσει μέχρι εκείνη τη στιγμή(καλώς ή κακώς)!

 

Επειδή σε μία εβδομάδα θα βρεθώ στην πρωτεύουσα για να κάνω μία βόλτα και διάφορες δοκιμές θα ήθελα να μου πει όποιος γνωρίζει που μπορώ να βρω αλλά και να ακούσω σαν άνθρωπος κάποιο απ τα παρακάτω monitors:

 

Focal CMS40

Genelec 6010

Genelec 8020

Mackie MR5 mkII

Mackie HR624

JBL LSR 2325

 

Όπως καταλάβατε υπάρχει χάσμα και ποιοτικά και σε χαρακτηριστικά και στην τιμή μεταξύ των μοντέλων που παρέθεσα...Όμως θα ήθελα να δοκιμάσω ότι μπορώ στο μπάτζετ που σκέφτομαι να διαθέσω!

 

Πέρα από αυτό θα ήθελα όποιος μπορεί να μου πει κάποια γνώμη για να σχηματίσω μία πρώτη εικόνα, πέρα από τα τεχνικά χαρακτηριστικά που έχω ήδη διαβάσει, για κάποιο από τα παραπάνω!

 

Για παράδειγμα τα δύο "μικρά", δηλαδή τα 4ιντσα Focal και Genelec είναι όντως τόσο καλά όσο ακούγεται;Με 4 ίντσες πόσο χαμηλά μπορούν να φτάσουν;

 

Επίσης το ότι τα περισσότερα από αυτά είναι rear ported σε συνδυασμό με το ότι θα μπουν κοντά σε τοίχο πόσο πιθανό είναι να έχω θέματα στον ήχο;Για παράδειγμα η Genelec σε διάφορα σχεδιαγράμματα, τουλάχιστον για τα ηχεία παραγωγής της, αναφέρει ότι ένα με 2μέτρα maximum από τον τοίχο είναι μία καλή απόσταση, όπως επίσης και τα 5cm!Απο εκεί και πέρα έχω ακούσει ότι καλό είναι τα monitors να βρίσκονται στο 1/3 της απόστασης μεταξύ της μπροστα και πίσω επιφάνειας τους!

 

Αυτά και ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εμένα με βρίσκεις σε μια κατεύθυνση προς Genelec & Focal...Τώρα όσον αφορά που μπορείς να τα βρεις δεν γνωρίζω ποιοι είναι οι αντιπρόσωποι τους στην Αθήνα,αλλά σου δίνω λινκς απο 2-3 μεγάλα καταστήματα...

 

 

http://www.elina.gr/0000000000/index.html

 

http://www.athensproaudio.gr/

 

http://www.musicorama.gr/eshop/

 

http://www.gpanagopoulos.com/eshop/

 

Καλό & χαρούμενο ψάξιμο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με βρίσκεις σε μια κατεύθυνση προς Genelec & Focal...

 

Ακόμα και με τις 4 ίντσες;

 

Βασικά γνωρίζω τα περισσότερα καταστήματα που προμηθεύονται εξοπλισμό για studio απλώς θα με ενδιέφερε να επισκεφτώ ένα κατάστημα που θα τα έχει τουλάχιστον για δοκιμή και να μου επιτρέψουν να τα δοκιμάσω έστω και για λίγο για να παρω μία εικόνα!

 

Και το λεω αυτό γιατί εδώ που είμαι όταν πήγα να δοκιμάσω ένα ζευγάρι μου έδωσαν να δοκιμάσω ΜΟΝΟ το ένα ηχείο, με MP3 ως πηγή συνδέοντας το με συνδυασμό 3 καλωδίων γιατί δεν υπήρχε καλώδιο από mini jack σε rca!

 

Καλό & χαρούμενο ψάξιμο :)

 

Σε ευχαριστώ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχε υπόψιν σου και τα Dynaudio που είναι παρα πολύ καλα μονιτορ και σχετικά μεσα στο budget σου (+130 ευρώ πάνω)

 

http://www.dv247.com/studio-equipment/dynaudio-bm-5a-mkii-monitor--72905

 

Για πιο φθηνά τσέκαρε και τα πολύ καλά ADAM

 

http://www.thomann.de/gr/adam_a5x.htm

 

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Loki σε ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις!

 

Τα Dynaudio είναι στη λίστα μου για δοκιμές αλλά δεν τα ανέφερα μιας και τα έχει φίλος που εργάζεται σαν ηχολήπτης οπότε με την πρώτη ευκαιρία θα τα τσεκάρω!

 

Τα Adam τώρα να σου πω την αλήθεια μου δεν τα είχα προσέξει ιδιαίτερα...Αλλα μιας και είναι στο μπατζετ μου αν καταφέρω να τα βρω κάπου να τα δοκιμάσω...Γιατί όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση...τα μεγαλης διαμετρου ηχεια δεν ταιριαζουν σε μικρο χωρο 3x4 ας πουμε....Επομενως για εναν τετοιο χωρο κανουν πιο πολυ παραδειγμα τα adam a5x παρα τα a7x/a8x,αν ομως εχεις ηδη τα a5x και τα βαλεις σε εναν μεγαλο χωρο με ενα αντιστοιχο sub,θα ειναι προτιμοτερο να βαλεις εναντι αυτων τα a8x ή δεν έχει σημασια;Ρωταω μηπως παιζουν καποιο ρολο τα spl που δινει το καθε ηχειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση...τα μεγαλης διαμετρου ηχεια δεν ταιριαζουν σε μικρο χωρο 3x4 ας πουμε....Επομενως για εναν τετοιο χωρο κανουν πιο πολυ παραδειγμα τα adam a5x παρα τα a7x/a8x,αν ομως εχεις ηδη τα a5x και τα βαλεις σε εναν μεγαλο χωρο με ενα αντιστοιχο sub,θα ειναι προτιμοτερο να βαλεις εναντι αυτων τα a8x ή δεν έχει σημασια;Ρωταω μηπως παιζουν καποιο ρολο τα spl που δινει το καθε ηχειο

Γεια χαρά Στάθη...Το ερώτημά σου είναι ένα θέμα που έχει απασχολήσει αρκετό κόσμο και μάλιστα υπάρχουν αρκετές απόψεις!

 

Εγώ χωρίς να έχω δοκιμάσει τον συνδυασμό main+sub αλλά με βάση ότι έχω διαβάσει, είμαι της άποψης ότι ένα sub όχι μόνο δεν θα βοηθησει αλλά ίσα ίσα μπορεί να σε μπερδέψει και να "κρύψει" πράγματα κυρίως στην χαμηλομεσαία περιοχή!Και αυτό κυρίως επειδή το ταίριασμα δεν έιναι πάντα εύκολη υπόθεση κυρίως στις φθηνές κατηγορίες καθώς επίσης δεν είναι εύκολη και η τοποθέτηση των subs μέσα στον χώρο!

 

Όπως θα είδες τα ηχεία που έχω αναφέρει πιο πάνω είναι όλα από 4 μέχρι 5 ίντσες εκτός των Mackie HR624 που είναι 6 ίντσα!Απλώς να σημειώσω ότι το πόσο χαμηλά θα φθάνει ένα ηχείο δεν εξαρτάται μόνο από τη διάμετρο του woofer αλλά παίζουν και άλλα πράγματα ρόλο όπως για παράδειγμα τα λίτρα της καμπίνας, το bass reflex, κλπ.

 

Άρα για μένα είναι πιο θεμιτό να μάθεις να δουλεύεις με τα ηχεία σου μαθαίνοντας ταυτόχρονα και τον χώρο σου παρά να κατευθυνθείς σε λύσεις τύπου subwoofer και να μπερδευτείς περισσότερο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως,ευχαριστω.Απο οσο καταλαβαινω ειναι κατι που πρεπει να συζητηθει αρκετα για να βγει ενα συμπερασμα,επομενως καλυτερα να μην σας αναγκασω να ξεφυγει το θεμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Απο τη μέρα που ξεκίνησα το θέμα είμαι γενικώς στο ψάξιμο και στην ακρόαση ηχείων...

 

Πέρα από τα 5 πρώτα που άκουσα, μπήκαν στο παιχνίδι του ψαξίματος τα δύο που μου πρότεινε ο Loki(Dynaudio και Adam), tα οποία κατάφερα να τα ακούσω, χωρίς να τρέξω μέχρι την Αθήνα!

 

Ο λόγος που ανοίγω το θέμα είναι μπας και βρίσκεται κανένας Πατρινός που να έχει τα Mackie HR624 είτε τα mkII είτε την προηγούμενη έκδοση και να ψήνεται να τους ρίξω μια ακρόαση!Αν ενδιαφέρεται κάποιος να βοηθήσει ας ρίξει ένα πμ!

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από τα 5 πρώτα που άκουσα, μπήκαν στο παιχνίδι του ψαξίματος τα δύο που μου πρότεινε ο Loki(Dynaudio και Adam), tα οποία κατάφερα να τα ακούσω, χωρίς να τρέξω μέχρι την Αθήνα!

Αδερφέ για δώσε καμιά πληροφορία πως σου φάνηκαν τα dynaudio και τα adam?Ποια σου άρεσαν περισσότερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου