Προς το περιεχόμενο

Ψάχνοντας nearfield monitors


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@amerithanos

 

Άκουσα συγκεκριμένα τα Adam Α7X και τα Dynaudio BM5A!

 

Αρχικά να πω ότι ο χώρος που τα άκουσα παρα όλο που έχει γίνει κάποια μελέτη και κάποια ακουστική διαμορφωση έχει αρκετά θεματάκια!

 

Η ακρόαση όπως και στα περισσότερα monitor έγινε με κομμάτια αναφοράς από ΤOOL, ISIS και NEUROSIS!Δεν είναι και ότι καλύτερο για να τσεκάρεις monitor αλλά είναι συγκροτήματα που έχω λιώσει και ξέρω καλά κάποια κομμάτια τους!

 

Στο ψητό τώρα...Ακουγοντας για πρώτη φορά τα Dynaudio μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα όπως είχε γίνει πάνω κάτω και με τα Focal!Νομίζω ότι το βασικότερο όπλο(αν μπορώ να το πω έτσι) των Dynaudio είναι η μεσαία τους περιοχη...Αναλυτική φουλ(άκουγα τα πάντα ακόμα και σε σημεία με distortion και συνδυασμούς εφφε που κάνουν τα συγκροτήματα παραπάνω) και καθόλου κουραστική!Τα πρίμα δυστυχώς δεν με εντυπωσίασαν...Περίμενα να είναι πιο αναλυτικά αλλά γενικώς ήταν κάπως "άδεια"!Σίγουρα πάντως δεν ξύριζαν καθόλου και σε καμία περίπτωση δεν με κούρασαν!Στα χαμηλά τώρα δεν μπορώ να πω ότι έφταναν και τόσο χαμηλά(απ ότι λέγαμε και με τον φίλο μου πρέπει να φτάνουν μέχρι τα 80Hz περίπου), παρ όλα αυτά άκουγες καθαρά τις γραμμές του μπάσσου για παράδειγμα ακόμα και όταν επαναλαμβανόταν το χαος με παραμορφώσεις και εφφέ που ανέφερα πιο πάνω!

 

Στα Adam τώρα, θα μπορούσα να πω ότι βρήκα χαρακτηριστικά που έλλειπαν από τα Dynaudio, ενώ έχαναν σε σημεία που υπερέχουν τα Dynaudio!Και τι εννοώ;Τα πρίμα τους ήταν ότι καλύτερο έχω ακούσει μέχρι στιγμής σε ηχείο(που δεν είναι και πάρα πολλά)!Ξεκούραστα, φυσικά, πιο γεμάτα και αναλυτικά...Τα μεσαία τους απ την άλλη σε σχέση με τα Dynaudio υστερούσαν σε ανάλυση και απ ότι μου φάνηκε γενικώς δεν έδιναν και την πιο αληθοφανή εικόνα, σε ξεγελούσαν εύκολα!Τα μπάσσα τους τώρα, παρ ότι έφταναν πιο χαμηλά, δεν θα έλεγα ότι με εντυπωσίασαν ιδιαίτερα..Λιγότερο αναλυτικά σε σχέση με τα Dynaudio, λιγότερο σφιχτά!

 

Αυτά τα λίγα!Να πω ότι γενικώς δεν έχω και καμια τρελή εμπειρία από ηχεία...Πέραν αυτής της περιόδου δεν έχω ξανασχοληθεί τόσο σοβαρά!Και φυσικά 3-4 κομμάτια δεν είναι και το καλύτερο σημείο αναφοράς για την περιγραφή ενός ηχείου(νομίζω ότι αν δεν περάσεις λίγο καιρό μαζί τους, δεν βγάζεις και τα καλύτερα συμπεράσματα), οπότε δείτε το κατα βάση σαν ένα light review!

Ότι έγραψα πιο πάνω είναι τελείως υποκειμενικό οπότε πριν παει κανείς να κάνει καμια αγορά διαβάζοντας δικό μου post, καλό θα ήταν να παει να δοκιμάσει με τα αυτάκια του! ;)

Επίσης, να πω ότι η τοποθέτησή τους σε άλλο χώρο μπορεί να αναδείξει πολυ καλύτερα κάποια χαρακτηριστικά τους!

Και τέλος να σημειώσω ότι μιλάμε και για ηχεία που μπορείς να ακούσεις άνετα την μουσική σου σε καθημερινή βάση χωρίς να σε κουράσουν...Ίσως(τουλάχιστον εγώ κάπως έτσι το έχω στο μυαλό μου) κάπως έτσι ακούσεις και με διαφορετικό αυτί τη μουσική σου!

 

Ελπίζω να βοήθησα ως ένα βαθμό!

Και υπενθυμίζω όποιος έχει τα Mackie HR624 και θέλει να βοηθήσει να ρίξω και σε αυτά μια άκρόαση, ας μου στείλει ένα πμ!

Θα εκτιμούσα φυσικά και αν έγραφε κάποιος και κανένα review έστω όπως το δικό μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα πρίμα δυστυχώς δεν με εντυπωσίασαν...Περίμενα να είναι πιο αναλυτικά αλλά γενικώς ήταν κάπως "άδεια"

 

με τους διακοπτες ΠΙΣΩ απο το ηχειο "επαιξες"?κανουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mερικες παρατηρησεις:

 

Θα πρεπει πρωτα να αποφασισεις σε τι τιμη θα κινηθεις, 300 ή 800 ευρω; Αν κινηθεις στη δευτερη κατηγορια καλο ειναι να σκεφτεις καποια πραγματα για το μελλον γιατι το ποσο ειναι σημαντικο και ειναι ηχεια που θα σου μεινουν. Δηλαδη αν στο μελλον προκειται να μετακομισεις ή να κανεις καποια διαριθμηση στο χωρο ωστε τα ηχεια να ερθουν πιο μπροστα στο χωρο.

 

Ηχεια με τεσσαρι woofer θα αγοραζα αν ακουγα αποκλειστικα μικρες ορχηστες με φυσικα οργανα. Ακομα και σε αυτη τη περιπτωση θα το σκεφτομουν να δωσω 800+ ευρω για τοσο μικρα ηχεια. Η φινετσα υπαρχει αλλα τα δυναμικα οχι. Για ακροαση αρκετων (και σκληρων) ειδων μουσικης το 5.5 woofer θα ηταν το κατωτερο οριο που θα εβαζα. Επισης, αν δε μπορεις να κρατησεις μια αποσταση απο τον πισω τοιχο καλο ειναι να ξεχασεις ηχεια με το bass reflex στο πισω μερος. Θα προτεινα τουλαχιστον 50cm αποσταση απο τον πισω τοιχο ακομα και σε ηχεια που εχουν το bass reflex μπροστα, θα βοηθησει αρκετα τη στεροφωνικη εικονα. Την ιδια αποσταση προτεινω και απο τους πλαινους τοιχους.

 

Αν ακους και αλλα ειδη μουσικης συνιστω να κανεις ακροασεις και με αυτα. Δηλαδη κομματια με πολυ καλη παραγωγη τα οποια μπορουν να αναδειξουν φωνη (γυναικεια/αντρικη), φυσικα οργανα, μεγαλη ορχηστρα, στεροφωνια/εικονα. Καλο ειναι αυτα τα κομματια να γνωριζεις πως ακουγονται στα ακουστικα σου, ακομα ομως και στη περιπτωση που τα εχει το μαγαζι δε χανεις τιποτα να ακουσεις. Αν συνηθιζεις να ακους σε μεγαλη ενταση καλο ειναι τα ηχεια να εχουν δυνατους ενισχυτες. Τα 50 watt εκαστος που εχουν συνηθως για woofer/tweeter δεν ειναι ιδανικη περιπτωση.

 

Προτεινω αν κινηθεις στη κατηγορια των 800 ευρω και εχεις τη δυνατοτητα να περιμενεις να μαζεψεις λιγα παραπανω. Υπαρχουν αρκετες επιλογες, δυστυχως οχι πολλες με bass reflex μπροστα. Τελος οταν καταληξεις τσεκαρε τιμες online απο ελληνικα και ευρωπαικα μαγαζια γιατι δυστυχως ακομα οι διαφορες ειναι μεγαλες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk η αλήθεια είναι ότι δεν έπαιξα καθόλου με τους διακόπτες και πιο συγκεκριμένα με το HF filter!Θα το τσεκάρω ξανά πάντως!

 

Σε ευχαριστώ για την παρατήρηση!

 

Κώστα σε ευχαριστώ κι εσένα για την απάντηση...Όλα όσα μου είπες είναι πράγματα που έχω σκεφτεί και με έχουν προβληματίσει!Άλλωστε όπως είπα δεν πρόκειται να κάνω κάποια βιαστική επιλογή(έχω κάνει αρκετές στο παρελθόν που τώρα έχω μετανιώσει και προσπαθώ να τις διορθώσω, αλλά δυστυχως το αντιλαμβάνεσαι όσο μεγαλώνεις και ανοίγουν και τα αυτιά/μυαλό) οπότε ακόμα το ψάχνω και θα το ψάχνω για κάμποσο καιρό ακόμα!

 

Τώρα για τον χώρο που θα βρίσκομαι, επειδή μένω με ενοίκιο δεν ξέρω ποτέ τι μπορεί να μου ξημερώσει :D φαντάζομαι καταλαβαίνεις τι εννοώ!Δυστυχώς προς το παρόν δεν έχω τη δυνατότητα να έχω έναν διαμορφωμένο χώρο!Στο μέλλον δεν ξέρεις τι μπορεί να προκύψει!

 

Απο κει και πέρα το ότι έβαλα ένα μεγάλο έυρος τιμών είναι ξεκάθαρα για να δω πως είναι τα μόνιτορς κάθε κατηγορίας!

Για τα 4αρια συμφωνώ ως ένα βαθμό αλλά επειδή γενικώς το πόσο χαμηλά θα φτάσει ένα μόνιτορ δεν εξαρτάται μόνο από το woofer του, είπα να δοκιμάσω δύο 4αρια, τα οποία έχουν καλό όνομα στην πιάτσα(τουλάχιστον απ όσα έχω διαβάσει απο δω κι απο κει) μπας και ακούσουν κάτι καλό τα αυτιά μας ακόμα και σε αυτό το μέγεθος!

Γενικώς πάντως για 5-6ιντσα κοιτάζω κατα βάση!

 

Για το bass reflex το έχω στο νου μου μια χαρά...τα dynaudio το έχουν στο πίσω μέρος και με μία απόσταση μισού μέτρου περίπου από τον τοίχο(ίσως και λίγο παραπάνω) ανταποκρίνονταν απροβλημάτιστα!

 

Ναι, κι εγώ ο ίδιος θα ήθελα να τα ξαναδοκιμάσω με κάποια άλλη μουσική σαν σημείο αναφοράς!Όπως είπα και στο προηγούμενο ποστ οι μουσικές που διάλεξα δεν είναι και ότι καλύτερο για A/B test σε μόνιτορ απλώς επειδή προέκυψε και τελευταία στιγμή αυτή η ακρόαση, πήρα γρήγορα γρήγορα κάτι που ξερω καλά...Γενικώς ακροάσεις τουλάχιστον στα Dynaudio και στα Adam σκοπεύω να ξανακάνω με κάποια άλλα μουσικά κομμάτια αναφοράς!

 

Για να τελειώνω κι εγώ με την πολυλογία μου, κάπου εκεί σκοπεύω να δώσω εκτός κι αν κάτσουν κι άλλα χρήματα(που δεν το βλέπω) οπότε ίσως πάμε και σε κάτι καλύτερο!

 

Σε ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk η αλήθεια είναι ότι δεν έπαιξα καθόλου με τους διακόπτες και πιο συγκεκριμένα με το HF filter!Θα το τσεκάρω ξανά πάντως!

 

Σε ευχαριστώ για την παρατήρηση!

 

Να'σαι καλα,προσωπικα τα χρησιμοποιω εδω και πολλα χρονια στο μη διαμορφωμενο home studio μου και ειμαι υπερ-ευχαριστημενος (οπως και ολοι οσοι τους εχω μιξαρει δουλειες τους ;))

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Superfunk :

 

με τους διακοπτες ΠΙΣΩ απο το ηχειο "επαιξες"?κανουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα.

 

Σωστότατος Superfunk!!!

Στα Adam Audio GmbH υπάρχουν 3 trimmers για τις αντίστοιχες φασματικές περιοχές των μπάσων, μεσαίων, πρίμων που αποδίδουν δυναμική αυξομείωση  από -4 dB έως + 4  dB σε κάθε μια περιοχή.  Αντίστοιχα στα  Dynaudio BM5A MKII υπάρχει το αντίστοιχο  σύστημα αναλογικών φίλτρων με τους 3 διακόπτες (ένας ανά την αντίστοιχη συχνοτική φασματική περιοχή των μπάσων, μεσαίων πρίμων) που αποδίδουν αυξομείωση των τι’ αυτών περιοχών όταν αυτό είναι το αιτούμενο προς εξισορρόπηση των ατασθαλιών του χώρου…

 

@ Neurotic :

 

Έχω τα Adam Audio GmbH Α8Χ και είναι ικανοποιημένος με αυτά για την μουσική που εγώ παίζω, γραφώ, mix-άρω και ακούω!...

 

Η περιγραφή που έκανες για Adam Audio GmbH Α7Χ δεν ήταν λάθος, αλλά τα Adam Audio GmbH χρειάζονται πολύ καλό placement μέσα στο χώρο, καλούς αποσβεστήρες, ψηλές και στιβαρές βάσεις για να λειτουργήσουν σωστά.

 

Τα πρίμα (λόγω των ribbon!...) είναι όπως –ακριβώς- τα περιέγραψες!...

 

Τα μεσαία τους δεν υστερούν σε ανάλυση, κάθε άλλο, είναι αναλυτικά!…

 

Αλλά όπως προείπα χρειάζονται σαν monitors να τοποθετηθούν σωστά στον σωστό χώρο, καλούς αποσβεστήρες, ψηλές και στιβαρές βάσεις...

 

Τα χαμηλά τους είναι πολύ «βαθειά», αλλά είναι ήπια, μαλακά, θελγικά  και εν μέρη –ίσως για κάποια είδη μουσικής- «πλαδαρά»…

 

Αυτό η’ το δέχεσαι  εξ’ αρχής σαν –a priori- κατασκευαστική επιλογή της Adam Audio GmbH η’ το απορρίπτεις και κοιτάζεις τότε τα Mackie HR824  που με το σφικτό και δυναμικό μπάσο τους, είναι το αντίπαλον δέος προς αυτά σε αυτόν –ακριβώς- τον τομέα.

 

Ευελπιστώ ότι με αυτές πληροφορίες να σου πρόσφερα μια συμπληρωματική βοήθεια στην αναζήτηση σου.

 

Καλή επιλογή σε όποιο monitor επιλέξεις για τις ανάγκες σου και να τα χαρείς!...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μεσαία τους δεν υστερούν σε ανάλυση, κάθε άλλο, είναι αναλυτικά!…

Για να μην παρεξηγηθώ...Το είπα συγκριτικά με τα Dynaudio! :) Τα Dynaudio ήταν πολύ πιο αναλυτικά στη μεσαία περιοχή σε σχέση με τα Adam!

 

Αλλά όπως προείπα χρειάζονται σαν monitors να τοποθετηθούν σωστά στον σωστό χώρο, καλούς αποσβεστήρες, ψηλές και στιβαρές βάσεις...

Αυτό το πιστεύω κι εγώ...Γι αυτό άλλωστε είπα στο τέλος του "review" ότι σε άλλο χώρο μπορεί να αναδεικνύονταν πολύ καλύτερα τα χαρακτηριστικά τους!

 

Τα χαμηλά τους είναι πολύ «βαθειά», αλλά είναι ήπια, μαλακά, θελγικά  και εν μέρη –ίσως για κάποια είδη μουσικής- «πλαδαρά»…

Επειδή δεν μπορώ να αντιληφθώ πλήρως την έννοια κάποιων χαρακτηρισμών...Διαφωνείς σε αυτό που έγραψα για τα χαμηλά των Α7;Όντως κάπως έτσι τα αντιλήφθηκα κι εγώ...Απλώς για να καταλάβω λίγο πως το εννοείς και πως τελικά το εξέφρασα κι εγώ ο ίδιος!

 

Για τα Mackie HR624 έχεις κάποια γνώμη;Τα έχεις ακούσει;Γενικώς δεν ξέρω κατα πόσο είναι σοφό το να κινηθώ για τόσο μεγάλο ηχείο(ΗR824) για χώρο που δεν παίζει να ξεπερνάει τα 9-10 τετραγωνικά!Και μιλάμε και για κύβο...Φοβάμαι ότι θα είναι ασυμάζευτα τα χαμηλά ακόμα και αν γίνει κάποια προσπάθεια ακουστικης διαμόρφωσης!

 

Επίσης αν γνωρίζεις η νέα έκδοση των hr624/hr824 mkII της Mackie τι λέει τελικά;Σε σχέση πάντα με τα προηγούμενα μοντέλα!Είναι όντως πιο βελτιωμένη;

 

Σε ευχαριστώ κι εσένα για την βοήθεια!

Να είσαι καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Γενικώς δεν ξέρω κατα πόσο είναι σοφό το να κινηθώ για τόσο μεγάλο ηχείο(ΗR824) για χώρο που δεν παίζει να ξεπερνάει τα 9-10 τετραγωνικά!Και μιλάμε και για κύβο...Φοβάμαι ότι θα είναι ασυμάζευτα τα χαμηλά ακόμα και αν γίνει κάποια προσπάθεια ακουστικης διαμόρφωσης!

 

να πάρω το θάρρος να απαντήσω κι εγώ (παρότι δεν ρωτήθηκα) μια και τα γνωρίζω πολύ καλά και τα θεωρώ "καλούπι που έσπασε" χωρίς να έχω βρει τόσα χρόνια άλλο ηχείο τόσο "ηχητικά ερωτεύσιμο"...

 

δυστυχώς έχεις δίκιο... σε τόσο μικρό χώρο δύσκολα θα βγει η "χοντρή" να τραγουδήσει όπως λένε και τα αμερικανάκια... ειδικά αν συνυπολογίσουμε ότι για να απολαύσεις τα προτερήματα του θέλεις εντάσεις πάνω από 75-80 db στη θέση ακρόασης... και η όποια room coρrection προσπάθεια είτε φυσική είτε μέσω των φίλτρων του θα έχει αμφίβολα αποτελέσματα... αυτό τουλάχιστον καταθέτει η πολύχρονη μου εμπειρία μαζί τους...

 

τώρα για τα 624, και δω δυστυχώς χωρίς να είναι κακά και μόνο που σε αυτά έχει χαθεί η "παροιμιώδης" συχνοτική ισορροπία των 824 για μένα είναι αποτρεπτικός  παράγοντας για την απόκτησή τους... ειδικά χαμηλομεσαία υπάρχει ένα ελαφρύ "θόλωμα" που εμένα όμως με ενόχλησε πολύ...και μια και τα έχω συγκρίνει άμεσα και με τα dynaudio BM5A σε καλό χώρο, προσωπικά θα προτιμούσα χωρίς ενδοιασμό τα δεύτερα... (αν και η περιγραφή που έκανες στα ψηλά τους με εκπλήσσει... μάλλον ο ιδιοκτήτης τους είχε "επέμβει"  δημιουργικά ;D)...

 

τα καινούργια 624 δεν τα έχω ακούσει...από  τα νέα 824 σε μια περιστασιακή επαφή που είχα μαζί τους (χωρίς όμως τα reference cd μου μαζί) η εντύπωση που απεκόμισα είναι ότι εξακολουθούν να είναι 824 αλλά κάτι πλέον λείπει από την hi end "αρχοντιά" των παλιών...μάλλον κλείνουν σε πιο σύγχρονο ελαφρά χρωματισμένο μεσαιουψηλά ήχο που κερδίζει πιο εύκολα τον χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις  μέσο ακροατή...  επιφυλάσσομαι όμως γιατί δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη από αυτά...

 

 

 

 

 

ΥΓ. μακάρι ο ήχος να περιγραφόταν εύκολα από όλους μας, χωρίς τον κίνδυνο να προσεγγίζουν την "γραφικότητα" οι περιγραφές μας ...

ΥΓ2. φίλε Κώστα, παραπάνω μια χαρά τα λες επί το πλείστον αλλά προσωπικά θα προτιμούσα να αποφεύγονται οι "τιμές"... είτε 50 είτε 60 είτε χ cm...  κάθε χώρος και κάθε ηχείο έχουν μοναδικά χαρακτηριστικά και η "ιδανική" τους συνύπαρξη επιτυγχάνεται με "πειραματισμό"... συνήθως μάλιστα και χρονοβόρο...

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Neurotic :

 

Για να μην παρεξηγηθώ...Το είπα συγκριτικά με τα Dynaudio! :) Τα Dynaudio ήταν πολύ πιο αναλυτικά στη μεσαία περιοχή σε σχέση με τα Adam!

 

Κανένας φόβος παρεξηγήσεως!...

 

Εγώ είχα συγκρίνει τα Adam Audio GmbH Α8Χ με τα Mackie HR824 ΜΚΙΙ…

(παράληψη μου να μη γράψω ότι αναφερόμουν για την ΜΚII version των Mackie HR824, αλλά υπέθεσα ότι  λόγω της κατάργησης της παλαιάς version εδώ και πολλά χρόνια αυτό θα ήταν αυτονόητο…)

   

Αυτό το πιστεύω κι εγώ...Γι αυτό άλλωστε είπα στο τέλος του "review" ότι σε άλλο χώρο μπορεί να αναδεικνύονταν πολύ καλύτερα τα χαρακτηριστικά τους!

 

Η σωστή τοποθέτηση των monitors στον σωστό χώρο, με καλούς αποσβεστήρες, ψηλές και στιβαρές βάσεις βοηθάνε όλα τα monitors να αποδώσουν σωστότερα και όχι μόνο τα Adam Audio GmbH Α7Χ…

 

Απλά όπως διαπίστωσα με τα Adam Audio GmbH Α8Χ και τα Adam Audio GmbH σαν monitors είναι απαιτητικά σε αυτόν τον τομέα…

 

Επειδή δεν μπορώ να αντιληφθώ πλήρως την έννοια κάποιων χαρακτηρισμών...Διαφωνείς σε αυτό που έγραψα για τα χαμηλά των Α7;Όντως κάπως έτσι τα αντιλήφθηκα κι εγώ...Απλώς για να καταλάβω λίγο πως το εννοείς και πως τελικά το εξέφρασα κι εγώ ο ίδιος!

 

Όχι, δεν διαφωνώ με αυτά που έγραψες για τα Adam Audio GmbH Α7Χ…

 

Αντιθέτως, ταυτίζω και εγώ ότι παρόμοια συμπεριφορά έχουν και τα Adam Audio GmbH Α8Χ σαν συμπεριφορά ως προς τα χαμηλά τους.

   

Για τα Mackie HR624 έχεις κάποια γνώμη;Τα έχεις ακούσει;Γενικώς δεν ξέρω κατα πόσο είναι σοφό το να κινηθώ για τόσο μεγάλο ηχείο(ΗR824) για χώρο που δεν παίζει να ξεπερνάει τα 9-10 τετραγωνικά!Και μιλάμε και για κύβο...Φοβάμαι ότι θα είναι ασυμάζευτα τα χαμηλά ακόμα και αν γίνει κάποια προσπάθεια ακουστικης διαμόρφωσης!

 

Τα Mackie HR624 τα είχα ακούσει παλαιότερα στον Διαμαντόπουλο (που είχε τότε την αντιπροσωπία της Mackie…) έχουν αρκετά από τα χαρακτηριστικά των μεγάλων Mackie HR824 στις μεσαίες και τις πρίμες, αλλά δεν είχαν αυτά τα μεγάλα και εμφατικά μπάσα των μεγάλων Mackie HR824

 

Όσο για το αν θα είναι σοφό η’ όχι να κινηθείς προς το Mackie HR824 ΜΚΙΙ σύμφωνα με τις παρούσες συνθήκες επί του παρόντος ενοικιαζομένου χώρου σου, δεν είναι πρέπον να εκφέρω γνώμη…

 

Αλλά θα σου υπενθυμίσω ότι ενοικιαζόμενα σπίτια θα αλλάξεις ουκ ολίγα, monitors όμως δεν μπορείς να αγοράζεις με κάθε αλλαγή ενοικιαζόμενου χώρου…

 

Οπότε, θεωρώ ως πιο σωστό και πρέπον να προσπαθήσεις να τα τεστάρεις -και αυτά- σε ένα παραπλήσιας διάστασης χώρο με τον δικό σου.

 

Αν δεν αντιμετωπίσεις σοβαρά προβλήματα με τα Mackie HR824 ΜΚΙΙ στον παραπλήσιο χώρο, δεν θα αντιμετωπίσεις αντίστοιχα και στον δικό σου…

                     

Επίσης αν γνωρίζεις η νέα έκδοση των hr624/hr824 mkII της Mackie τι λέει τελικά;Σε σχέση πάντα με τα προηγούμενα μοντέλα!Είναι όντως πιο βελτιωμένη;

 

Ναι, όπως καταλαβαίνεις γνωρίζω και τις δυο εκδόσεις…

 

Η νεώτερη έκδοση Mackie HR624 ΜΚΙΙ είναι πιο βελτιωμένη στην δυνατότητα να τοποθετηθούν τα monitors όχι μόνο κάθετα, αλλά και οριζόντια ως προς το decktop της κονσολας ηχου.

 

Έχουν επίσης καλύτερη σκεδασμένη και υλοποιημένη μπάφλα που βοηθάει την ομαλότερη διασπορά του ήχου….

         

Σε ευχαριστώ κι εσένα για την βοήθεια!

Να είσαι καλά!

 

Παρακαλώ, δεν ήταν τίποτα σπουδαίο ώστε να αξίζει ευχαριστίες…

Να είσαι καλά και εσύ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω εαν έχει κάποια σημασία, πιθανότατα δεν έχει καμία αλλά 2 απ τους πιο γνωστούς παραγωγούς house μουσικής στον κόσμο στα προσωπικά τους studio χρησιμοποιούν :

 

O Redone τα Adam a7

 

Και ο Steve Aoki τα Dynaudio BM5A

 

Γενικά πάντως έχω παρατηρήσει πως πολλοί παραγωγοί του συγκεκριμένου είδους εμπιστεύονται Adam monitors για τα studio τους, όπως ο David Guetta πχ που έχει στο studio του τα a77x.Τώρα γιατί φαίνεται να τα προτιμούν δεν ξέρω, εκτός κι αν είναι κανένα διαφημιστικό τρικ,όλα παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου