Προς το περιεχόμενο

Maroon 5's James Valentine rig


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ ωραίο video  :).

Έχει στυλ το παιδί , τι να λέμε τώρα  ;D.

Εμένα μου άρεσε πάντα ο ήχος του και το παίξιμο του.

Περισσότερο από όλα μου άρεσε στην αρχή η απάντηση για την ταινία στα πετάλια  ;D.

 

Όταν είδα τους Matchless τον συμπάθησα και μετά όταν είδα το Royer τον συμπάθησα περισσότερο  :P.

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Superfunk ανεβασε το βιντεο γιατι ο αλλος παιζει με Tele...για κανεναν αλλο λογο  ;D

\

 

 

Παίζει μόνο εγώ να έκατσα να το δω δηλαδή  :P..

Κρίμα γιατί μου άρεσε  ;D.

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τα rig rundown είναι από τα ωραιότερα κιθαρο-βιντεάκια που μπορεί κανείς να βρει στο net. Έχει ενδιαφέρον -εκτός από το τεχνικό κομμάτι- πόσο διαφορετικές νοοτροπίες συναντάς.

 

Όλοι οι καλοί κιθαρίστες έχουν πολύ συγκεκριμένη άποψη για τον ήχο τους, διαφορετική μεταξύ τους, αλλά συγκεκριμένη.

 

Ο Valentine ας πούμε είπε ότι δεν θέλει degradation από τα καλώδια ενώ ο Cline στο δικό του rundown έλεγε ακριβώς το αντίθετο (degradation is my sound). Και οι δύο νοοτροπίες είναι έγκυρες, η καθεμία για το δικό της λόγο.

 

Υ.Γ.: Passive και Blue, τα παραπάνω ποστ σας έχει πλάκα να διαβαστούν σαν διάλογος  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα, που δεν με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα τα πεταλάκια, μου αρέσει να παρακολουθώ τους συγκεκριμένους καλλιτέχνες να μιλάνε για αυτά.

Γιατί μιλάνε, όπως είπε και ο sfaku, με συγκεκριμένη και αποκρυσταλλωμένη άποψη για τον ήχο που βγάζουν ζωντανά πάνω στη σκηνή μπροστά σε χιλιάδες, για δικές τους original συνθέσεις.

Ενδιαφέρων pedalboard πάντως.

 

Μπορεί να πετάω και μπαρούφα αλλά όταν έπαιξε το zakk wah, είδα κάτι που έμοιαζε με attenuator με διακριτές αντιστάσεις σε κάθε step.

Λάθος μου;

 

Πάντα μου άρεσαν (πολύ) οι Matchless.

 

Τα παπούτσια μοιάζουν με αυτά των οδηγών αυτοκινήτου. Είναι καλά για πετάλια.  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα μου άρεσαν (πολύ) οι Matchless.

+1, και φοβερός ήχος γενικά από τον Valentine. Ιδιαίτερα μου άρεσε η σκέψη του blend μεταξύ 'βρώμικου' και 'καθαρού' ενισχυτή (όχι ότι θα το έκανα προσωπικά εαν δεν κουβαλούσε άλλος τον εξοπλισμό :) ).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου