Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή Drum Room


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάλεσα ένα καλό φίλο που έχει σπουδάσει το αντικείμενο να εξηγήσει στο μάστορα τί εχει συμβεί. Ο υπεργολάβος επέμενε στο ότι το πρόβλημα θα λυθεί...

 

Δεν είχα επιλογή και έπρεπε να τον πιάσω απταρχ***** προκειμένου να εξασφαλιστω για την τσεπη μου. Του είπα τα εξής:

 

αν θες να συνεχίσεις την κατασκευή και εφόσον είσαι πεπεισμένος ότι θα γίνει όπως που είπες (24 ωρες το 24ωρο κοπάνημα ακόμα και με μπάντα) θα την κάνεις με δικά σου έξοδα

 

η κατασκευη θα γίνει αφού υπογράψουμε συμφωνητικό με το ιστορικό της κατασκευής και για το τί δεσμέυεσαι ως προς το αποτέλεσμα από εδώ και πέρα.

 

οι υπογραφές θα πεσουνε στο αστ. τμήμα της περιοχής μου προκειμένου να επικυρωθεί το γνήσιο της υπογραφής και των 2.

 

Αν δεν πετυχεις αυτα που δηλώνεις ρητά και εγγράφως μου επιστρέφεις την προκαταβολή και η αποσυναρμολόγηση της κατασκευής και τα έξοδά της κλπ βαρύνουν εσένα.

 

Συμφώνησε οπότε βλέπουμε...

 

Είναι απίστευτο το πόσο αφελής ήμουν....

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα κουραγια φιλε μου ελπιζω να δεις φως μιας και θα μπει συμφωνητικο.

 

αχρείαστο να είναι...νασαι καλα!

 

για να είμαι ειλικρινής πιστεύω ότι δεν θα πετύχει η κατασκευή, δεν το λέω εγω το λέει τελικά η φυσική...παντως του πρότεινα σαν εναλλακτικη να τα ξηλωσει οπως είναι κ να παει σπιτι του, αυτός βεβαια οχι αδικα μου είπε ότι είναι αδικο να τον κρίνω πριν τελειωσει η κατασκευη οπότε το κρίμα στο λαιμο του...

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλα αν το συνεργείο που έβαλες δεν έχει την τεχνογνωσία και επιπλέον δεν υπάρχει κάποια μελέτη δεν νομίζω να έχει πολύ μεγάλη αξία το συμφωνητικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλα αν το συνεργείο που έβαλες δεν έχει την τεχνογνωσία και επιπλέον δεν υπάρχει κάποια μελέτη δεν νομίζω να έχει πολύ μεγάλη αξία το συμφωνητικό.

 

Επίσημα δεν την έχει, είναι συστημένος όμως και μπορώ ανα πάσα ώρα και στιγμή να δω τις δουλειές του, δε θα κάθομαι όμως να κάνω το χωροφύλακα. Πιο πολύ με ενοχλεί που η προφορικη συμφωνία φαίνεται να μην τηρείται και πιο πολύ με ενοχλεί που επιμένει να χρησιμοποιεί τον ονομα αυτου που μου τον σύστησε ως υπόδειγμα δουλειάς.

Όπως είπα ήθελα να τον τεντώσω λίγο με το να του βάλω ρητρα να συνεχίσει την κατασκευή με δικά του έξοδα και κατόπιν συμφωνητικού αλλά αυτός επιμένει είναι σίγουρος για τον εαυτό του την ομάδα του και για το αποτέλεσμα.

 

Τα ιδιωτικά συμφωνητικά είναι λίγο περίεργη ιστορία. Ακόμα πιο περίεργη ιστορία θα είναι το δικαστικό κομμάτι εάν φτάσουμε στα άκρα.

 

Αναφέρεται όμως το εξής:

 

4. Ο υπεργολάβος ενημερώνει δια του παρόντος τον εντολέα στα παρακάτω

σημεία:

 

α) Ο υπεργολάβος δηλώνει ρητώς ότι διαθέτει την απαραίτητη εμπειρία και ικανότητα για την διεκπεραίωση των συμφωνηθείσων εργασιών και ότι θα χρησιμοποιήσει εργατικό προσωπικό που επίσης θα διαθέτει ανάλογη εμπειρία και ικανότητα. Ρητά συμφωνείται ότι ο υπεργολάβος θα είναι ο αποκλειστικός εργοδότης των προσώπων που τυχόν θα χρησιμοποιήσει για την εκτέλεση των ανωτέρω εργασιών και συνεπώς αυτός και μόνο βαρύνεται για την επιλογή τους, την ποιότητα της εργασίας τους, καθώς και την πληρωμή των μισθών τους και των ασφαλιστικών εισφορών τους, ποσά που περιλαμβάνονται στις ανωτέρω συμφωνηθείσες αμοιβές. Επίσης ο υπεργολάβος εγγυάται για την φερεγγυότητα και την αξιοπιστία των εξωτερικών συνεργατών και συγκεκριμένα για το συνεργείο των ηχομονωτικών θυρών, τον ηλεκτρολόγο για την ηλεκτρολογική εγκατάσταση και τον ψυκτικό για την εγκατάσταση του συστήματος εξαερισμού.

β) Το ηχομονωμένο δωμάτιο (Home Studio) θα επισκευαστεί και μόλις ολοκληρωθεί θα προσφέρει την απαραίτητη ηχομόνωση ώστε να μην ενοχλούνται οι ιδιοκτήτες, κάτοικοι και ένοικοι της πολυκατοικίας από αερόφερτο και χτυπογενή θόρυβο (βόμβοι-δονήσεις) ακόμη και τις ώρες κοινής ησυχίας.

γ) Σε περίπτωση που δεν επιτευχθεί η απαραίτητη ηχομόνωση και οι ιδιοκτήτες, κάτοικοι και ένοικοι της πολυκατοικίας ενοχλούνται από αερόφερτο ή χτυπογενή θόρυβο η κατασκευή θα διαλυθεί και θα επιβαρυνθεί αποκλειστικά και μόνο ο υπεργολάβος επιστρέφοντας στον εντολέα το ποσό που έχει προκαταβάλλει.

 

Ευχομαι να μη φτάσουμε στα άκρα και να γίνει η δουλειά και των 2 μας ωστε να είμαστε και οι 2 ευχαριστημένοι. Αμφιβάλλω όμως και πολλοί περισσότερο αμφιβάλλουν οι νόμοι της φύσης. Είδομεν

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα τις φωτογραφίες και τα σχόλιά σου και πραγματικά τα πράγματα είναι απογοητευτικα.    Φοβάμαι μήπως κάνω κανένα λάθος και πάθω κι εγώ κάτι παρόμοιο στο υπό κατασκευή "κοτέτσι" μου:

 

( https://sites.google.com/site/kotetsistudio/photo-construction ).

 

Απ΄ότι διακρίνω, στην πράξη δεν υπάρχει καμία πλωτότητα της κατασκευής μιας και φαίνεται ότι υπάρχουν παντού ηχογέφυρες. Αλήθεια! στη φωτό με τα καδρονάκια του πατώματος στη γωνία γιατί υπάρχει αυτή η λαμαρίνα;γιατί τα καδρονάκια και η λαμαρίνα ακουμπάνε στο μπετό; Νομίζω ότι είναι σαν να προσπαθείς να ηχομονώσεις ένα περιστρεφόμενο κρουστικό τρυπάνι τυλιγμένο γύρω-γύρω με πανάκριβα υλικά, έχοντας όμως τη μύτη του να μεταφέρει κραδασμούς πάνω στο μπετόν!

Εύχομαι να ξεμπλέξεις χωρίς επιπρόσθετο κόστος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα τις φωτογραφίες και τα σχόλιά σου και πραγματικά τα πράγματα είναι απογοητευτικα.    Φοβάμαι μήπως κάνω κανένα λάθος και πάθω κι εγώ κάτι παρόμοιο στο υπό κατασκευή "κοτέτσι" μου:

 

( https://sites.google.com/site/kotetsistudio/photo-construction ).

 

Απ΄ότι διακρίνω, στην πράξη δεν υπάρχει καμία πλωτότητα της κατασκευής μιας και φαίνεται ότι υπάρχουν παντού ηχογέφυρες. Αλήθεια! στη φωτό με τα καδρονάκια του πατώματος στη γωνία γιατί υπάρχει αυτή η λαμαρίνα;γιατί τα καδρονάκια και η λαμαρίνα ακουμπάνε στο μπετό; Νομίζω ότι είναι σαν να προσπαθείς να ηχομονώσεις ένα περιστρεφόμενο κρουστικό τρυπάνι τυλιγμένο γύρω-γύρω με πανάκριβα υλικά, έχοντας όμως τη μύτη του να μεταφέρει κραδασμούς πάνω στο μπετόν!

Εύχομαι να ξεμπλέξεις χωρίς επιπρόσθετο κόστος

 

 

Η λαμαρίνα είναι για να δεθουν τα καδρόνια. Τα καδρονια δεν ακουμπάνε στο μπετό. Αν διαβασεις προδεκτικά πιο πάνω εχω γραψει με πολύ απλα λόγια τί εχει συμβει.

 

Τσέκαρε και εδω..

 

http://www.johnlsayers.com/phpBB2/viewtopic.php?t=17363#p120993

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

και των ασφαλιστικών εισφορών τους, ποσά που περιλαμβάνονται στις ανωτέρω συμφωνηθείσες αμοιβές.

 

Sorry για το off topic (με έπιασε επαγγελματική διαστροφή  :P)  , αλλά αν δεν καταβάλει τις ασφαλιστικές εισφορές (ο εργολάβος), εσύ είσαι υπόλογος (ως εργοδότης) και μόνον εναντίον σου θα στραφεί το Ι.Κ.Α .

Με αυτόν ούτε θα ασχοληθεί.

Φυσικά , μετά του τραβάς μια μήνυση για υπεξαίρεση (χώρια οι αγωγές) .  ;D

Η αλήθεια βέβαια είναι ότι δεν υπάρχει καλλίτερος τρόπος να διασφαλιστείς, αν του δώσεις τις ασφαλιστικές εισφορές στο χέρι.

Εκτός αν τις αφαιρούσες από την συμφωνηθείσα αμοιβή και τις κατέβαλλες προσωπικά εσύ στον ασφαλιστικό φορέα.

Κατά τα άλλα μακάρι να παν όλα καλά , και να ολοκληρωθεί η κατασκευή γιατί και ωραία θα είναι και πάρα πολύ χρήσιμη!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου