Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή Drum Room


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@LK τον εστειλες τον beero05 κανονικα ....αντε να ησυχασει τωρα.Γι'αυτο τα φτιαχνω μονος μου και κοιμαμαι ησυχος .Πχ εχθες το βραδυ ''κοπανουσα'' μεχρι τις 12 τα μεσανυκτα και στο σπιτι δεν νοιωθανε τιποτα (κραδασμους και θορυβους )και μιλαμε για χοντρο κοπανημα οχι αστεια .Αλλα και προβες που κανουμε δεν μου εχουν διαμαρτυρηθει οι γειτονες ακομα και με ανοιχτη την πορτα του ''studio''(o Θεος να το κανει στουντιο??)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@LK τον εστειλες τον beero05 κανονικα ....αντε να ησυχασει τωρα.

 

Όχι ρε συ, μια χαρά ήσυχος να είναι.

Σπάνια "στραβώνουν"  αυτές οι περιπτώσεις (νομικά, διότι κατασκευαστικά δεν έχω ιδέα ;D), και υπάρχει και καλή "άμυνα" (αν κάτι δεν πάει καλά) , όπως είπα προηγουμένως.

Από την άλλη , επειδή και άλλα παιδιά εδώ μέσα μπορεί να αναθέσουν με σύμβαση έργου την οποιαδήποτε κατασκευή σε κάποιον εργολάβο, είπα να επισημάνω αυτή τη λεπτομέρεια.  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι εσυ καλα εκανες αλλα επειδη γνωριζω τον beero προσωπικα ειναι γενικα ευαισθητος σε κατι τετοια .Παντως εγω θα παω να δω απο κοντα τι τρεχει και να τον βοηθησω αν δεν ευωδοθουν τα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο, σε όλο το κόστος της κατασκευής συμπεριλαμβάνονται τα πάντα και υπευθυνος και υπόλογος είναι ο εργολάβος-κατασκευαστης πες τον όπως θες.

 

Μόλις γύρισα από το δικηγόρο. Οι ασφαλιστικές υποχρεώσεις του ιδιοκτήτη δεν έχουν να κάνουν με τέτοιες κατασκευές εκτός και αν πρόκειται για τοιχοποιία, κατασκευή από τουβλα μπετά και οικοδομή κλπ. Στην περιπτωση της κατασκευής με γυψοσανίδα κάτι τέτοιο δεν ισχυει.

 

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αν θυμάμαι καλά έλεγες να στηρίξεις την τοιχοποιεία στο πάτωμα. Είδες τί έπαθα, μην το κάνεις λοιπόν...

 

Θα σου πρότεινα να κάνεις την κατασκευή που έκανε ο fleamail και είναι σχεδιο του νικόδημου που κάθε άλλο παρα ανίδεος είναι.

 

Το framing πρέπει να γίνει στην υπάρχον πάτωμα με αντικραδάσμικά τακάκια στο σκελετό.

 

Αν θες να στηρίξεις τοιχοποιία σε πάτωμα τότε θα πρεπει να κάνεις ένα πολύ βαρυ πλωτό πάτωμα με ακριβα αντικραδασμικά εφεδρανα τα οποία λειτουργούν αφού δεχθουν το ανάλογο βάρος.

 

Είναι μια κατασκευή που θέλει πολυ προσοχη στου υπολογισμούς και δεν αξίζει τον κόπο.

 

Δες το θέμα The Green Room και θα καταλάβεις. Η κατασκευή είναι πολύ πιο απλή απόσο νομίζουμε με την προυπόθεση να ξέρεις ή να έχεις κάποιον που να ξερει να δουλευει με γυψοσανίδα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι παιχνιδακι.

 

Επειδή εγω εμπλεξα που εμπλεξα, μιας και δεν εχεις κάνει τοιχοποία ακόμα διέλυσέ το και ξανακάντο. Αυτό που πας να κάνεις είναι σαν αυτό που έκανα οπότε είναι τεσταρισμένο το ότι η κατασκευή σου θα φέρει το εντελως αντίθετο αποτέλεσμα από το επιθυμητο.

 

Την βρεγμενη αμμο ειλικρινά δε καταλαβαίνω γιατί την έβαλες. Δηλαδη αφού περιμένεις να στεγνώσει γιατί δεν πήρες κατευθείαν στεγνή άμμο?

 

Επίσης το δωμάτιό σου δεν θα έχει καμία πλωτότητα. Και τα βάρη όπως τα έχεις υπολογίσει είναι λάθος. Και είναι λάθος γιατί πρέπει να κάνεις συγκεκριμένες πράξεις με συγκεκριμένους τύπους και να έχεις γνώσει πάνω σε αυτό να εχεις ρίξει πολύ διάβασμα ώστε να υπολογίσεις αν το δωμάτιο θα πλέει.

 

Είναι το εξης απλο που εχω αναφερει πιο πριν, για το κάθε μηχανοκίνητο υπάρχουν οι ανάλογες αναρτήσεις

 

Εσύ λοιπόν ξέρεις πιο είναι το πεδίο φόρτισης του πετροβάμβακα στο πάτωμα ο οποίος είναι αυτός που θα λειτουργήσει σαν αναρτηση για να απορροφηθουν οι κραδασμοι κ ο δομικος θορυβος που προκαλείται από όργανα σαν το μπασσο και τα ντρας? Μάλλον όχι γιατί δεν δίνονται αυτά τα χαρακτηριστικά από τον κατασκευαστή του πετροβάμβακα.

 

Είναι όμως μια δοκιμασμένη λύση εφόσον ΔΕΝ στηρίξεις επάνω την τοιχοποιία. Αν την στηρίξεις ο πετροβάμβακας θα υπερφορτιστεί χωρια που έχει και το βάρος της άμμου και των ξύλων από πάνω και θα δημιουργηθεί μια κοιλότητα η οποία θα λειτουργήσει σαν ενισχυτής χαμηλών.

 

Πιστεψέ με ΔΕΝ το θέλεις...δεν θες να ερθεις στη θέση μου Αυτές τις μέρες είμαι αρκετα χάλια έχω πολυ ανησυχία και πάρα πολλα νευρα όσο και να προσπαθω να το πάρω στην πλάκα δεν γίνεται γιατί έχω δωσει ήδη λεφτά.

 

Καντο μονος σου αλλά καντο σωστά βασει ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΩΝ, απλών σχετικά κατασκευών.

 

Καλη τυχη κ σε σενα...

 

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο, σε όλο το κόστος της κατασκευής συμπεριλαμβάνονται τα πάντα και υπευθυνος και υπόλογος είναι ο εργολάβος-κατασκευαστης πες τον όπως θες.

 

Μόλις γύρισα από το δικηγόρο. Οι ασφαλιστικές υποχρεώσεις του ιδιοκτήτη δεν έχουν να κάνουν με τέτοιες κατασκευές εκτός και αν πρόκειται για τοιχοποιία, κατασκευή από τουβλα μπετά και οικοδομή κλπ. Στην περιπτωση της κατασκευής με γυψοσανίδα κάτι τέτοιο δεν ισχυει.

 

 

 

Θα σου πώ ακριβώς τι ισχύει (γι' αυτές τις κατασκευές).

Υπάρχει το αρθ. 38 παρ 1 του ΚΑ ΙΚΑ, όπως τροποποιήθηκε με την αριθ. Φ21/478/18-3-97

Υπουργική Απόφαση (Εγκ. ΙΚΑ 16/1997, 52/2002 και ΓΕ Ε41/179/15-7-2003)

που αφορά τα λεγόμενα : «εστεγασμένα επαγγέλματα» ήτοι κατασκευή ξύλινων πατωμάτων, βιομηχανικών δαπέδων, τοιχοποιίας με γυψωσανίδες και μαρμαρικές εργασίες.

 

Για να μην υπέχει ευθύνη ο εργοδότης (ιδιώτης) απέναντι στο  Ι.Κ.Α,  θα πρέπει ο εργολάβος («εστεγασμένων επαγγέλματων») με την ιδιότητά του αυτή 1) να υπάγεται σε άλλο φορέα κύριας ασφάλισης (συνήθως Τ.Ε.Β.Ε. ή ΟΟΑΕ) και  2) να έχει ασφαλισμένους ο ίδιος ήδη στο Ι.Κ.Α. τους εργάτες που χρησιμοποιεί.  

Και εγώ ρωτάω, 1) αν δεν είναι ασφαλισμένος σε άλλο ασφαλιστικό φορέα ο εργολάβος και είναι ασφαλισμένος με  άλλη ειδικότητα οικοδομής στο Ι.Κ.Α και κάνει και εργασίες με γυψωσανίδες ή 2) αν δεν έχει ασφαλίσει τους εργάτες που χρησιμοποιεί στο Ι.Κ.Α, τότε τι γίνεται;

Αλλά μάλλον ξεφεύγουμε πολυυυυυυ από το θέμα.

Το σταματάω εδώ  ;D  

Τελικά είχε δίκαιο ο Περικλής. Με αφορμή το Post σου , είπα να συνεισφέρω κάτι, και μάλλον σε άγχωσα , αντί να βοηθήσω.

Πες ότι δεν το ανέφερα καν, πίσω στις εργασίες λοιπόν!  ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά είχε δίκαιο ο Περικλής. Με αφορμή το Post σου , είπα να συνεισφέρω κάτι, και μάλλον σε άγχωσα , αντί να βοηθήσω.

Πες ότι δεν το ανέφερα καν, πίσω στις εργασίες λοιπόν!  ;D ;D

 

Όχι μαν, δεν αγχώθηκα καθόλου μη σε νοιάζει...και καλά έκανες που το ανέφερες όλα κομπλέ

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδη ο beeros ειναι παιδι διαμαντι γι'αυτο την πατησε (προς το παρον βεβαια!!).Μονο τετοια παιδια ειναι με νευρα μεν αλλα καλοψυχα παντα.Εμενα μου εχουν τυχει κατα την διαρκεια της κατασκευης του σπιτιου μου αρκετα επεισοδια με κακοτεχνιες φθανοντας στο σημειο να σε βγαζουν τυφλο οι μαστοραντζες (γι'αυτο καθονται τωρα οι περισσοτεροι ΘΕΙΑ ΔΙΚΗ!!).

Ειμαι φανατικος υποστηρικτης του DIY οπου οτι κανεις εχεις αποκλειστικα την ευθυνη και την δυνατοτητα να διορθωσεις τα λαθη σου σχεδον ανεξοδα και με ηρεμια.Αυτα βεβαια εφ'οσον μπορεις.Το κακο με τον beero ειναι οτι ενω ειναι πολυ καλο παιδι ειναι και ευκολοπιστος .

Σπυρο αν δεν τα καταφερετε την δευτερη φορα ασε να το κανουμε παρεα (αμισθι δεν θελω λεφτα ) .ΑΥΤΑ και υπομονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο beeros ειναι παιδι διαμαντι

 

νασαι καλα

 

Το κακο με τον beero ειναι οτι ενω ειναι πολυ καλο παιδι ειναι και ευκολοπιστος.

 

Ορθόν, μη ξεχνας και κάτι σημαντικό ο μαστορας ήταν ΣΥΣΤΗΜΕΝΟΣ. Και φυσικά αυριο θα πάω να του πω τί μαλακα μου έστειλε για τους εξής λόγους...

 

1) Μου υπόσχεται ο μαστορας εξαρχης για το αποτέλεσμα κ την ποιοτητα κατασκευης, (Την κατασκευή την είδατε όλοι...δείτε τις αναρτήσεις οροφής του fleamail δείτε και τις δικές μου)

2) Γίνεται τσεκ όπου οι δονήσεις περνάγαν στον 1ο όροφο. Πριν κάνω την κατασκευη δεν με ακουγανε καν. Το λέω στο μαστορα του τα λέει και ενας νεος επαγγελματιας ιδιοκτητης στουντιο με πτυχίο ακουστικής ότι δηλ η κατασκευή είναι λάθος και επιμενει ότι θα διορθωθει η μεταφορα χτυπογενων θορυβων με την τοποθετηση θυρων (αλουμινιου τριπλεξ laminated)...

3) Του ζητάω ιδιωτικό συμφωνητικό για την επιτυχια του αποτελεσματος συμφωνει. Με παίρνει πριν μιση ωρα μου λέει "δινω εγγυηση μονο αν βαλεις ξυλινες πορτες που εχουν 1500 η μια"

 

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι φανερο οτι παει να βγαλει τη ζημια του απο τις πορτες μην το κανεις αυτο που λεει.ΣΤΕΙΛΤΟΝ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥΡΘΕ .η ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ Η ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου