Προς το περιεχόμενο

Ήχος RHCP-John Frusciante


siemen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Κατά την προσωπική μου άποψη και σύμφωνα με αυτό που μου λένε... τα αυτάκια μου, μάλλον δεν τον έκλεινε ποτέ. Μην σκεφτείς nashville-style-chicken-pickin' καταστάσεις, σε πιο... ήπιες ρυθμίσεις, αλλά μάλλον... παντού.

 

Άκου εδώ τις εισαγωγές:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ο άνθρωπος χρησιμοποιούσε μονούς μαγνήτες σε ενισχυτές με ατελείωτο headroom. Σκέψου το...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο το λινκ. δεν πολυεπιασα τον λογο για τον οποιο το εβαλες.ελπιζω οχι για το σχολιο που γραφει στην εναρξη του .δε θα ηταν πολυ εξυπνο  εκ μερους σου .κατα τ'αλλα μια χαρα τα λεει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε σε αμφισβητω .η αληθεια ειναι οτι δεν εχω μεγαλη εμπειρια απο κομπρεσσορες επειδη δεν μου αρεσει το αποτελεσμα τους στον ηχο .ωστοσο θα θελα αν μπορεις να με κατατοπισεις λιγο .ας πουμε στην συνεχεια του βιντεο που παρεθεσες και σε αυτο που σου ξαναβαζω απο κατω ,στο 3:38 αρχιζει και παιζει μια γεφυρα μεταξυ των δυο κομματιων .εδω ακους τον  κομπρεσσορα?

επισης μου κανει εντυπωση που σε καμια φωτο απο τα καιρους live rig του ,δεν υπαρχει πουθενα κομπρεσσορας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως compressor pedal δεν βλεπω πουθενα στο live set up του

 

http://www.jftab.com/htm/john-frusciante-gear-effects.html

 

http://www.pedalboardsofthestars.com/rigs-gear-by-artist/john-frusciante-pedalboard-red-hot-chili-peppers/

 

τωρα στο στουντιο προφανως και μπορει να εχει χρησιμοποιησει.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με SF. Απ οσα εχω διαβασει δεν εχω δει ποτε compressor σε live setup του παρα μονο σε studio

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε σε αμφισβητω .η αληθεια ειναι οτι δεν εχω μεγαλη εμπειρια απο κομπρεσσορες επειδη δεν μου αρεσει το αποτελεσμα τους στον ηχο .ωστοσο θα θελα αν μπορεις να με κατατοπισεις λιγο .ας πουμε στην συνεχεια του βιντεο που παρεθεσες και σε αυτο που σου ξαναβαζω απο κατω ,στο 3:38 αρχιζει και παιζει μια γεφυρα μεταξυ των δυο κομματιων .εδω ακους τον  κομπρεσσορα?

.......................................

επισης μου κανει εντυπωση που σε καμια φωτο απο τα καιρους live rig του ,δεν υπαρχει πουθενα κομπρεσσορας

 

 

 

Τα αυτιά μου μου λένε φίλε μου πως σε όλες τις διάσημες εισαγωγές (και σε πάρα πολλά solo του) υπάρχει οπωσδήποτε κομπρέσσορας.Σίγουρα στις studio εκδοχές τους αλλά και στο intro & solo του Scar Tissue που βάλαμε πιο πάνω, το sustain της Strat του είναι εμφανώς... βοηθημένο.

 

Είναι παρεξηγημένο εφφέ το κομπρεσσοράκι. Η μεγαλύτερη παρεξήγηση γίνεται όταν χρησιμοποιείται με κιθάρες που... δεν το χρειάζονται (δυνατούς μαγνήτες). Με vintage output μαγνήτες, ναι, ακόμα και διπλούς και για συγκεκριμένα είδη μουσικής,μπορούν να προσθέσουν εκείνο το έξτρα που χρειάζεται για να "δέσει το γλυκό".

 

Με έκανες να ψάξω και το internet για αναφορές και βρήκα... 1, η οποία όντως δεν ξεχωρίζει αν πρόκειται για studio / live χρήση, αλλά, πάλι, δεν κρίνω με το internet αλλά με τα αυτιά μου:

 

 

http://plannedbanter.com/2013/03/22/top-10-john-frusciante-pedals/

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αλλά και στο intro & solo του Scar Tissue που βάλαμε πιο πάνω, το sustain της Strat του είναι εμφανώς... βοηθημένο.

 

 

μηπως αυτο που ακους ειναι το mxr micro amp?

αυτο που βρηκες ,στο παρεθεσα και πιο πριν εγω σε βιντεο ,προκειται για στουντιο παραγωγη και προκειται για το "Mellowship Slinky In B-Major" απο το BSSM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως αυτο που ακους ειναι το mxr micro amp?

 

 

Τα λεφτά μου θα τα πόνταρα στο "κομπρέσσορας". Μόνο ο John και ο τεχνικός του ξέρουν σίγουρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου