Προς το περιεχόμενο

Ήχος RHCP-John Frusciante


siemen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε μου για αρχη ο JVM 410 ειναι παρα πολυ κομπρεσαρισμενος σε αντιθεση με τον ηχο του fruciante που ειναι αρκετα δυναμικος.

 

Το καθαρο του 410 μενει καθαρο μεχρι και σε πολυ μεγαλες εντασεις ενω αν επιλεξεις καποιο cruch καναλι δεν εχει τη δυναμικοτητα που θα σου χρωματισει το παιξιμο.

 

Δοκιμασε να κανεις τα -feedback mod, plexi cap mod και compression mod στον ενισχυτη σου. (υπαρχουν στο jvm forum και εινια υποθεση 20-30 λεπτων.)

 

Θα εκπλαγεις με το απολτελεσμα! Πραγματικα θα μεταμορφωθει ο ενισχυτης και θα αποκτισει τη δυναμικοτητα και το σπασιμο του fruciante  ;)

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Φιλε μου για αρχη ο JVM 410 ειναι παρα πολυ κομπρεσαρισμενος σε αντιθεση με τον ηχο του fruciante που ειναι αρκετα δυναμικος.

 

Το καθαρο του 410 μενει καθαρο μεχρι και σε πολυ μεγαλες εντασεις ενω αν επιλεξεις καποιο cruch καναλι δεν εχει τη δυναμικοτητα που θα σου χρωματισει το παιξιμο.

 

Δοκιμασε να κανεις τα -feedback mod, plexi cap mod και compression mod στον ενισχυτη σου. (υπαρχουν στο jvm forum και εινια υποθεση 20-30 λεπτων.)

 

Θα εκπλαγεις με το απολτελεσμα! Πραγματικα θα μεταμορφωθει ο ενισχυτης και θα αποκτισει τη δυναμικοτητα και το σπασιμο του fruciante  ;)

 

 

Ένα κλασικό παράδειγμα πως τα αυτιά μας και ο εγκέφαλός μας "ακούν" και ερμηνεύουν με διαφορετικό τρόπο τα ερεθίσματα που λαμβάνουν. Ακόμα και πως δίνουμε διαφορετική ερμηνεία στις λέξεις.

 

Εγώ τον ήχο του Frusciante τον βρίσκω αρκετά κομπρεσσαρισμένο και όχι δυναμικό (όχι στα επίπεδα του Knopffler, σίγουρα, αλλά πάλι... αρκετά).

 

Δεν το λέω σαν αρνητικό το πρώτο, το εντοπίζω σαν γεγονός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι εντυπωσιακό ότι δεν έχει μνημονευθεί αυτή η επική εμφάνιση

 

 

και πέρα από την πλάκα - Boss Chorus άπλετο & Ibanez WH10 για την έξτρα αγάπη που μας έχει δώσει αυτό το αγόρι..

 

cheerz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο κολλημενος θα σου απαντησει οτι σε αυτην την εμφανιση ,ο frusciante ειχα πλεον ξεπερασει τα ορια των αντοχων του(ειχε σταματησει εδω και καιρο να αγαπαει αυτο που εκανε/αν στους/οι red hot και μετα απο καποιους μηνες ,εν μεσω περιοδειας στην αυστραλια νομιζω ,τους παρατησε .Στην συγκεκριμενη εμφανιση ο kiedis ειχε τρομερο προβλημα με την τονικοτητα του κομματιου ,που ετσι κι αλλιως το φοβοταν λογω των πιο αρμονικων απαιτησεων του ,κι ο frusciante εκανε τα δικα του με πληρη απαθεια πλεον .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Τον ηχο fru τον κυνηγαω καιρο. Εχω παρει τα Ibanez wh-10 και Boss ds-2 αλλα μπορω να πω οτι ο ηχος ειναι περισσοτερο στα δακτυλα.  Στο λινκ απο κατω χρησιμοποιω ομως τα βασικα για να πλησιασω το ηχοχρωμα:

 

-Marshall Vintage modern 100watt , low dynamic range, master volume full, και τσιμπημενες εντασεις σε detail και body

-Highway strat (single coils)

-Ds-2 στα βρωμικα (turbo mod)

-No compression (σε δυνατη ενταση δεν νομιζω οτι το χρειαστηκα ποτε..)

-Boss gt-8 - bypass mod στις προενισχύσεις/καμπινες (τοτε δεν ειχα το Ibanez wha και χρησιμοποιούσα της Boss)

 

Ακόμη με τετοιου τυπου ενισχυτές είναι εύκολο να αποκτησεις το γρέζι στις νοτες ανεβάζοντας λιγο το gain. Για περισσότερο γρεζι χρησιμοποιούσα απο το gt-8 το natural overdrive με λιγο gain και tone και bottom τερμα χαμηλα (-50) κατι που μου εδινε transparent overdrive πχ στο give it away

 

Για πειτε εντυπώσεις..

 

https://www.youtube.com/user/mastixas/videos

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα και το παιξιμο κ ο ηχος μ'επεισαν (ο τραγουδιστης θελει λιγη δουλιτσα). Νομιζω οτι ο "ηχος" του Frusciante ειναι, οπως προειπε καποιος, ο τροπος που παιζει. Στακάτο παιξιμο με δυνατές/απότομες πενιές στο δεξί και mute συνεχεια στο αριστερο ειναι βασικα συστατικά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ήχος της Strat είναι καλός αλλά πονάνε ακόμα τα μάτια μου.

Ο τραγουδιστής λέει RHCP με αναλόγιο;

RHCP ΜΕ ΑΝΑΛΟΓΙΟ!!!!;;;;;;;;;;;;;

ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα παιδια εχετε δικιο ολοι! Το παιδι μας βοηθησε και παιξαμε σε ενα event εθελοντικα! Οντως απο κουνημα τιποτα! Και  η εξεδρα κουνουσε γιατι ηταν απο ...ΠΑΛΕΤΕΣ! Ο ήχος με νοιαζει να μου πειτε  ;D 

 

*δεν ειχε ξανακουσει peppers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mastixas μια χαρά είναι ο ήχος σου. Εμένα προσωπικά μου άρεσε αρκετά και μακάρι να μπορούσα να τον πλησιάσω.

Να ρωτήσω κάτι και συγνώμη για το highjack. Θυμάμαι είχες ανοίξει ένα θέμα για mods στο ibanez wh10v2 και είχες ποστάρει το σχεδιάγραμμα για μετατροπή σε tbp το οποίο είχες κάνει με επιτυχία. Είχες αναφέρει όμως ότι είχες θέμα με το boost που σου δίνει το συγκεκριμένο πετάλι όταν είναι ανοικτό. Επειδή ακούγοντας τα κλιπς σου δεν άκουσα κανένα boost όταν το ενεργοποιούσες και ο ήχος ήταν πολύ ομαλός, τελικά πως κατάφερες να το τιθασεύσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου