Προς το περιεχόμενο

Πέφτει ο ήχος όταν..ανοίγω η κλείνω το φως!!


amerithanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατι "μπρικια" τα Line Interactive?? Ειναι τα πιο διαδεδομενα UPS και πολυ αξιοπιστα.

 

Δεν θα συμφωνησω με τα "μπρικια",αλλα σε τετοια προβληματα καλυτερα ειναι τα online

http://www.computeractive.gr/default.php?pid=6&art_id=2621

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Λοιπον,εχουμε και λεμε :P

Πάνω στο UPS έχεις συνδεδεμένα και τα δύο; PC & κάρτα;

Με ανοικτό το PC και την κάρτα, χωρίς να έχεις κάτι συνδεδεμένο στην κάρτα το κάνει;

Έχεις συνδεδεμένες και άλλες USB συσκευές στο PC;

Η καρτα τροφοδοτειτε απ το usb οπως λεει και ο φιλος ο georgekz750.Πανω στο ups εχω μονο το pc + εναν εξωτερικο σκληρο δισκο.

Στο pc εκτος απ την καρτα ηχου εχω ενα σκληρο και 2 midi keyboard.

Ναι ειχα βγαλει ολες τις συσκευες και ειχα αφησει μονο την καρτα και συνεχιζε να το κανει.

Το τροφοδοτικο του pc ειναι σιγουρα ΟΚ?

Το τροφοδοτικο οχι δεν παρουσιαζει καποιο προβλημα.

παραδοξο 2#-το προβλημα συμβαινη οταν ανοιγοκλεινη τους διακοπτες του και ο τυπος απο το επανω διαμερισμα(?)

Φανταζεσαι σκηνικο?εσυ εξω απ την πορτα του τυπου να ωρύεσαι..Ρε λαλάκα μην παιζεις με τους διακοπτες ενοχλεις ;D ;D ;D

Είσαι σίγουρος οτί ήταν ηλεκτρολόγος;  Γιατί μου ακούγεται απίστευτο σοβαρός ηλεκτρολόγος να σου λέει οτί δεν ξέρει...Tο καλύτερο που έχεις να κάνεις,είναι να φέρεις κάναν ηλεκτρολόγο της προκοπής..

Για να πω την αληθεια εφερνε λιγο στον τσακωνα απ τη γνωστη ταινια που εκανε τον ηλεκτρολογο.. :P

Παντως αυτος το προβλημα το εντόπισε στην πριζα και με παροτρυνε να δοκιμασω αλλες πριζες..

Ωραία, γιατί δεν παίρνεις τώρα και ένα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ UPS;

Τώρα θα μου πεις είναι πολλά τα λεφτά Άρη   

Το καταλαβαίνω, αλλά με Line Interactive μπρίκια μην περιμένεις και προκοπή

Απαντας μονος σου ;)

Απ την αλλη δεν ειμαι και σιγουρος οτι ετσι θα λυθει το προβλημα στανταρ..Παντως ειναι το μοναδικο που μου απεμεινε να δοκιμασω πλεον..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά αν και δεν είμαι ηλεκτολόγος,το συγκεκριμένο πρόβλημα που λέτε έχει να κάνει με την γείωση του σπιτιού που μένετε,για αυτούς που μένουν σε πολυκατοικία είναι πολύπλοκο το ζήτημα γιατί μπορεί να έχει να κάνει με την γείωση ολόκληρης της πολυκατοικίας,και δέυτερον έχει να κάνει με την κατανομή του ρέυματος από τον πίνακα του σπιτιού μας(γι΄αυτό και έχουμε ''τσακ'' όταν ανάβει το φως  στο σαλόνι πχ ενώ εμείς είμαστε στην άλλη άκρη του σπιτιού) αλλά σε συνάρτηση πάντα με την γείωση!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον το πρόβλημα σου, δεν το έχω ξανακούσει.

Μετά όμως απ'όσα διάβασα νομίζω ότι είναι συνδυαστικό το πρόβλημα, δηλαδή:

Το line interactive όντως δεν είναι ότι καλύτερο, αλλά κάτι πρέπει να παίζει και με το τροφοδοτικό ή το motherboard και να το εξηγήσω.

Αν φταίει το τροφοδοτικό, το LI UPS δεν βοηθάει και οι μικρές αυξομειώσεις δεν ανορθώνονται σωστά απ'το τροφοδοτικό όπως θα έπρεπε.

 

Αν φταίει το motherboard, θα το καταλάβουμε αν μας πεις τι φως έχεις (led, φθορίου, θερμική λάμπα, σποτ κλπ) στον χώρο και σε τι απόσταση είναι απ'το tower του υπολογιστή. Αυτό στο λέω διότι σε προβληματικά M/B που έχω δει μπορεί να παίζουν ρόλο τα Η/Μ πεδία που δημιουργούνται στο χώρο κυρίως από φώτα και αυτά σε ένα προβληματικό M/B έχουν ως αποτέλεσμα διάφορα "τρελά" κόλπα. 

 

Επίσης θα σου πω να κάνεις μία προσπάθεια να δεις αν φταίει η γραμμή σου (κάτι που θα έπρεπε να έχει κάνει ο ηλεκτρολόγος που λες ότι έφερες).

 

1. Κατέβασε την ασφάλεια που τροφοδοτεί την πρίζα του Η/Υ.

2. Πάρε μία μπαλαντέζα αρκετά μακριά, ώστε να φτάνει σε μία πρίζα που να έχει ρεύμα (δηλαδή εκτός αυτών που δεν δουλεύουν αφού κατέβασες την ασφάλεια.)

3. Χρησιμοποίησε εκεί τον Η/Υ για λίγο και μετά δοκίμασε να παίξεις με τους διακόπτες στα φώτα εκεί που είναι συνδεδεμένος ο Η/Υ. Κάνει το ίδιο?

4. Δοκίμασε να πάρεις ρεύμα απ'όσες περισσότερες γραμμές μπορείς (πέραν απ'αυτής του χώρου του PC) και να δεις που δουλεύει καλύτερα.   

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3. Χρησιμοποίησε εκεί τον Η/Υ για λίγο και μετά δοκίμασε να παίξεις με τους διακόπτες στα φώτα εκεί που είναι συνδεδεμένος ο Η/Υ. Κάνει το ίδιο?

 

Δεδομένου ότι εκείνο το κύκλωμα μετά την αφαίρεση της ασφάλειας είναι ανοικτό, δεν θα παίξει κανένα ρόλο το παίξιμο με τους διακόπτες του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεδομένου ότι εκείνο το κύκλωμα μετά την αφαίρεση της ασφάλειας είναι ανοικτό, δεν θα παίξει κανένα ρόλο το παίξιμο με τους διακόπτες του...

Εννοώ τους διακόπτες του χώρου απ'όπου παίρνει ρεύμα και όχι από εκεί που είναι ήδη κατεβασμένο.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά κάτι συμβαίνει με τις τάσεις...Το φως είναι συνδεδεμένο στο ίδιο πολύπριζο με τον υπολογιστή?Μήπως έχεις την κάρτα ήχου σε USB Hub?ΑΝ ναι τότε,άλλαξε την και βαλε την σε μια απο τις πίσω θύρες του pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας σας ευχαριστω ολους για τις αμεσες απαντησεις :)

Τωρα..

Αν φταίει το τροφοδοτικό, το LI UPS δεν βοηθάει και οι μικρές αυξομειώσεις δεν ανορθώνονται σωστά απ'το τροφοδοτικό όπως θα έπρεπε.

Αν εφταιγε το τροφοδοτικο δεν θα εβγαζε κι αλλου ειδους προβληματα?περισσοτερο φανερα?Και αν οχι πως θα σιγουρευτω αν οντως φταιει η οχι?

Αν φταίει το motherboard, θα το καταλάβουμε αν μας πεις τι φως έχεις (led, φθορίου, θερμική λάμπα, σποτ κλπ) στον χώρο και σε τι απόσταση είναι απ'το tower του υπολογιστή.

Σε ολους τους χωρους εχω λαμπτηρες φθοριου,οι αποστασεις απ το tower διαφερουν,πχ το pc το εχω στο σαλονακι,το φως του σαλονιου που εχει μικροτερη αποσταση απ το tower μου δημιουργει λιγοτερες φορες προβλημα σε σχεση με το φως του δωματιου που ειναι πιο μακρια.

1. Κατέβασε την ασφάλεια που τροφοδοτεί την πρίζα του Η/Υ.

2. Πάρε μία μπαλαντέζα αρκετά μακριά, ώστε να φτάνει σε μία πρίζα που να έχει ρεύμα (δηλαδή εκτός αυτών που δεν δουλεύουν αφού κατέβασες την ασφάλεια.)

3. Χρησιμοποίησε εκεί τον Η/Υ για λίγο και μετά δοκίμασε να παίξεις με τους διακόπτες στα φώτα εκεί που είναι συνδεδεμένος ο Η/Υ. Κάνει το ίδιο?

4. Δοκίμασε να πάρεις ρεύμα απ'όσες περισσότερες γραμμές μπορείς (πέραν απ'αυτής του χώρου του PC) και να δεις που δουλεύει καλύτερα.

Θα το δοκιμασω καποια στιγμη και θα επανελθω!

Το φως είναι συνδεδεμένο στο ίδιο πολύπριζο με τον υπολογιστή?

Οχι.

Μήπως έχεις την κάρτα ήχου σε USB Hub?

Επισης οχι :)

 

Πηγα και ρωτησα για ενα ups on line,το φθηνοτερο που υπαρχει κανει 500 Ευρω..πιο φθηνα θα μου ρθει νομιζω να νοικιασω αλλο σπιτι ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η γείωση είναι ένα σημαντικό στοιχείο μιας ηλεκτρικής εγκατάστασης. Η αμέλεια στο να πραγματοποιηθεί σωστά είναι ένδειξη προχειροδουλειάς αλλά όχι κατ' ανάγκη πηγή θορύβου. Δηλαδή αν πάνω στη φάση μας (εννοώ στα 230V) "καβαλάει" ένας υψίσυχνος θόρυβος από έναν κινητήρα που είναι πάνω στην ίδια γραμμή, η προσθήκη μιας γείωσης δεν πρόκειται να βελτιώσει την κατάσταση.

Η γείωση υπάρχει εκεί για την ασφάλειά μας και όχι για "καθαρότερη" τροφοδοσία.

Επομένως, όταν έχουμε θόρυβο και η πρώτη μας σκέψη είναι να κατηγορήσουμε .... την γείωση ( :) ) καλό είναι να θυμόμαστε το γιατρό.

 

 

(Εντάξει, μερικές φορές μπορεί η γείωση ή η απουσία της να είναι μέρος του προβλήματος στο θόρυβο.)

h_geiwsh.jpg.aebcfd66818b8cd556ca03144ea867d7.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πω την αληθεια εφερνε λιγο στον τσακωνα απ τη γνωστη ταινια που εκανε τον ηλεκτρολογο.. :P

Παντως αυτος το προβλημα το εντόπισε στην πριζα και με παροτρυνε να δοκιμασω αλλες πριζες..

 

Σε παρακαλώ πες μου οτί ΔΕΝ τον πλήρωσες για να σου πει αυτή τη λαλακία...Από την άλλη,πάλι καλά που δεν σου είπε οτί το πρόβλημα είναι...ηλεκτρολογικής φύσεως. ;D

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου