Προς το περιεχόμενο

Πέφτει ο ήχος όταν..ανοίγω η κλείνω το φως!!


amerithanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την πιο καλή ιδέα την είχε ο skantzos με ένα USB hub αλλά με δική του τροφοδοσία. Το πρόβλημα που έχεις είναι όντως με το ρεύμα, αλλά λίγο ειδικό και δεν ξέρω τί είναι αυτό που μπορεί να φταίει στη συγκεκριμένη κάρτα, αλλά το ίδιο πρόβλημα είχε και ένας φίλος  μου παλιά με ένα κλαβιέ + κάρτα ήχου Ozone. Εκείνου βέβαια ο ηλεκτρολόγος που του έκανε την ηλεκτρολογική εγκατάσταση στο σπίτι του πρέπει να πάει φυλακή από τις μ... που έκανε. Αν το πρόβλημα σου δε λυθεί με ένα USB hub, δοκίμασε ένα άλλο τροφοδοτικό στον υπολογιστή σου και στο τέλος μία άλλη κάρτα ήχου, αλλά την τελευταία αφού κάνεις πρώτα δοκιμή με κάποιου φίλου σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καλησπέρα, είχα το ίδιο πρόβλημα, δλδ κάθε φορά που ανοιγόκλεινα τα φώτα σταματούσε ο ήχος. Αυτό που έφταιγε ήταν το καλώδιο firewire από 400 σε 800 που χρησιμοποιούσα για να συνδέσω κάρτα με το λαπτοπ. Κάποια διαρροή είχε σε ρεύμα κ η κάρτα μου έκανε restart παρόλο που είχε δικό της τροφοδοτικό! Πριν το καταλάβω αυτό φυσικά δοκίμασα σταθεροποιητή τάσης, πολύπριζο ασφαλείας, πήγα την κάρτα στην αντιπροσωπεία, έκοψα τις γειώσεις, ηλεκτρονικούς, ηλεκτρολόγους κτλ κτλ...

Αν θέλεις κοίταξε τα καλώδια της κάρτας και γενικά ότι αν χρησιμοποιείς αντάπτορα δοκίμασε άλλους, όσους μπορείς.. Εμένα το πρόβλημα έτσι λύθηκε, δηλαδή χρησιμοποίησα άλλο αντάπτορα 800σε 400 από αυτό που είχε αρχικά. Δε ξέρω αν είμαι κοντά στα δεδομένα σου, αλλά πραγματικά ελπίζω να βοήθησα κάπως, έστω να σου έδωσα καμιά ιδέα, γιατί κι εγώ είχα τρελαθεί με το θέμα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πηγα και ρωτησα για ενα ups on line,το φθηνοτερο που υπαρχει κανει 500 Ευρω..πιο φθηνα θα μου ρθει νομιζω να νοικιασω αλλο σπιτι ;D ;D

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πηγα και ρωτησα για ενα ups on line,το φθηνοτερο που υπαρχει κανει 500 Ευρω..πιο φθηνα θα μου ρθει νομιζω να νοικιασω αλλο σπιτι ;D ;D

 

 

Χαχ...Δεν έχεις και άδικο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παρακαλώ πες μου οτί ΔΕΝ τον πλήρωσες για να σου πει αυτή τη λαλακία...Από την άλλη,πάλι καλά που δεν σου είπε οτί το πρόβλημα είναι...ηλεκτρολογικής φύσεως.

Ενα φραπε γλυκο με λιγο γαλα μου στοιχισε ο τυπας ;D

Δεν ξέρω σε ποια πόλη μένεις αλλά στη Θεσσαλονίκη το βράδυ παίρνουμε ρεύμα από τη Βουλγαρία αν το γνωρίζεις και φυσικά δεν έχει την ίδια απόδοση με το πρωί.

Αθηνα μενω φιλαρακι!

"Υπέροχο το παστίτσιο σου Μαρίκα! Πώς το έφτιαξες?"

"Α, να σου πω, το μυστικό είναι ότι χρησιμοποίησα ρεύμα από τη ΔΕΗ."

χαχαχα εκλαψα!!!

γιατί δε βάζεις την κάρτα σε ένα εξωτερικό τροφοδοτούμενο usb hub την τροφοδοσία του οποίου θα βάλεις στο ups;

με 10 ευρώ έτοιμος

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Controllers---Hub/Turbo-X-USB-HUB-Stand-7-Port-ML-H92.htm

Αυτο ισως και να εχει αποτελεσμα,πραγματικα δεν το χα σκεφτει.Ωραιος!Θα το δοκιμασω.

Καλησπέρα, είχα το ίδιο πρόβλημα, δλδ κάθε φορά που ανοιγόκλεινα τα φώτα σταματούσε ο ήχος. Αυτό που έφταιγε ήταν το καλώδιο firewire από 400 σε 800 που χρησιμοποιούσα για να συνδέσω κάρτα με το λαπτοπ. Κάποια διαρροή είχε σε ρεύμα κ η κάρτα μου έκανε restart παρόλο που είχε δικό της τροφοδοτικό! Πριν το καταλάβω αυτό φυσικά δοκίμασα σταθεροποιητή τάσης, πολύπριζο ασφαλείας, πήγα την κάρτα στην αντιπροσωπεία, έκοψα τις γειώσεις, ηλεκτρονικούς, ηλεκτρολόγους κτλ κτλ...

Αν θέλεις κοίταξε τα καλώδια της κάρτας και γενικά ότι αν χρησιμοποιείς αντάπτορα δοκίμασε άλλους, όσους μπορείς.. Εμένα το πρόβλημα έτσι λύθηκε, δηλαδή χρησιμοποίησα άλλο αντάπτορα 800σε 400 από αυτό που είχε αρχικά. Δε ξέρω αν είμαι κοντά στα δεδομένα σου, αλλά πραγματικά ελπίζω να βοήθησα κάπως, έστω να σου έδωσα καμιά ιδέα, γιατί κι εγώ είχα τρελαθεί με το θέμα

Η δικη μου ειναι usb2 η οποια τροφοδοτειται απ το usb,εχω δοκιμασει 3 διαφορετικα καλωδια usb αλλα παλι το ιδιο οποτε δεν νομιζω να φταιει αυτο.Σ'ευχαριστω παντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά με όσα διαβάζω τείνω να αποκλείσω οτι το πρόβλημα οφείλεται στην ηλεκτρική εγκατάσταση ή γενικότερα στην παροχή και στη γείωση που έχει καταντήσει να θεωρείται ο Νο 1 υπαίτιος -συχνά αδίκως- για πάσης φύσεως προβλήματα.

 

Θα ήθελα να μας δώσει ο φίλος amerithanos λίγες πληροφορίες σχετικά με το PC του.

 

1ον. Τι ηλικία περίπου έχει το PC;

2ον. Ποια μητρική φοράει το PC;

3ον. Πόσα Watt παρέχει το τροφοδοτικό;

4ον. Τι άλλες συσκευές υπάρχουν στο PC. Υπάρχει κάρτα γραφικών μήπως που πέρα από τη σύνδεση PCIe απαιτεί και ξεχωριστή τροφοδοσία (6pins) από το τροφοδοτικό εσωτερικά;

5ον. Η θύρα USB που συνδέει την κάρτα ήχου είναι θύρα του onboard USB controller της μητρικής ή θύρα USB PCI/USB φέτας;

6ον. H onboard κάρτα ήχου είναι απενεργοποιημένη από το BIOS;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα και ρωτησα για ενα ups on line,το φθηνοτερο που υπαρχει κανει 500 Ευρω..πιο φθηνα θα μου ρθει νομιζω να νοικιασω αλλο σπιτι ;D ;D

 

καλά, κοίτα κι εδώ (μεταξύ άλλων)

 

http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?&category=UPS&filter-586=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιμένω οτι πριν την αγορά UPS πρέπει να τσεκάρεις τι γίνεται με την τροφοδοσία ΜΕΤΑ το τροφοδοτικό του PC.

 

Μπορεί η συγκεκριμένη κάρτα ήχου να έχει περιορισμένη ανοχή στις διακυμάνσεις τροφοδοσίας ακόμα και από το USB. Αν ισχύει κάτι τέτοιο τότε ακόμα και με το καλύτερο Online UPS να τροφοδοτήσεις το PC δεν θα λύσεις το πρόβλημα.

 

Δοκίμασε πρώτα να τσεκάρεις από Device Manager>USB Root Hub>Δεξί Κλικ Properties>Power, σε ποια USB είναι συνδεδεμένη η κάρτα ήχου σου και πόσα mA απαιτεί. (Διασταύρωσέ το με τα Specs της κάρτας ήχου σου αν φυσικά το αναφέρει).

 

Στη συνέχεια αν δεις οτι η παροχή ρεύματος σε mA καλύπτει τις απαιτήσεις της κάρτας σου κάνε το εξής. Επέλεξε από τα Properties την κάρτέλα Power Management και αφαίρεσε το δικαίωμα από το PC να απενεργοποιεί τη συσκευή (USB Port) για οικονομία ενέργειας.

 

Αν και πάλι δεν καταφέρεις να βγάλεις άκρη δοκίμασε με USB Hub το οποίο να παρέχει κοντά στα 1000mA ρεύμα εξόδου στα USB του. Δοκίμασε αν δεν βρεις τέτοιο USB Hub να αγοράσεις PCI to USB Hub.

 

Με λίγα λόγια θεωρώ οτι το πρόβλημα οφείλεται στο γεγονός οτι η συγκεκριμένη M-Audio απαιτεί σταθερότατη τροφοδοσία όπως επίσης και τροφοδοσία διαφορετικών standards από τα τυποποιημένα και συνεπώς πρόκειται για "σφάλμα" ή κακό σχεδιασμό του κατασκευαστή τη στιγμή που στην αγορά υπάρχουν ανταγωνιστές που δεν πάσχουν από παρόμοια προβλήματα.

 

Επιβεβαίωσέ μας και το εξής αν θες: Όταν κάνεις αναπαραγωγή πχ από DAW και ξαφνικά κόβεται ο ήχος...τότε το DAW τι κάνει; Συνεχίζει ο δρομέας να τρέχει και τα Virtual VUμετρα να κυμαίνονται όπως υπαγορεύει η κυματομορφή που αναπαράγεται ή όχι; Αν ναι τότε αυτό συνηγορεί στο γεγονός οτι το πρόβλημα είναι η τροφοδοσία και όχι οι οδηγοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου