Προς το περιεχόμενο

Focusrite-TLAudio-Avalon Συγκριτικο τεστ:Ακουστικη-Φωνη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Παραθέτω τη διαφορά έντασης όπως γράφτηκαν, που παίζει καθοριστικό ρόλο στο πως ακούγονται τα δείγματα. Αφού λοιπόν τα έφερα στα ίσα τους στο Wavelab (μπράβο ρε Γιώργο την ίδια δουλειά κάναμε) έχω να πω τα εξής:

 

Φυσικά το αποτέλεσμα δικαιώνει τα ακριβότερα.

Το Focusrite δεν έχει attack στο χτύπημα ισοπεδώνει τις δυναμικές και πλέει σε πελάγη ευτυχίας ή σε μια σούπα...

Στα Avalon και TL Audio αυτά ήταν εμφανή αλλά με διαφορές. Με ισορροπία και μουσικότητα στο Avalon αλλά με μια τραχιά χροιά στο TL Audio που επίσης συγκριτικά είχε λιγότερο όγκο αν και με λάμπα. Σαν να έπαιζες με σκληρή πένα μια Stratocaster. Ατάκα χωρίς sustain.

 

Για κάποιους αυτή η διαφορά στη χροιά είναι το ζητούμενο ανάλογα με την περίπτωση και γι αυτό διαθέτουν 2 και 3 εναλλακτικούς προενισχυτές.

 

Για τους υπόλοιπους (μη επαγγελματίες) θεωρώ πως πρέπει να ισχύει ο κανόνας των diminishing returns. Δηλαδή από την φτηνή κάρτα ήχου σε ένα προενισχυτή με discrete κύκλωμα των 500-600 ευρώ, υπάρχει μεγάλη διαφορά στον ήχο. Αλλά για την επόμενη κατηγορία που πάει απο τα 600 στα 2-3000 ευρώ η ηχητική διαφορά αυτή μικραίνει και αναρωτιέσαι αν αξίζει να δώσεις τόσα πολλά γι αυτή τη διαφορά.

 

Προσωπικά είμαι της άποψης πως αν σύγκρινες έναν προενισχυτή των 600 ευρώ και όχι channel strip (χωρίς compressor, EQ, κλπ που ανεβάζουν το κόστος) όπως τα Universal Audio Solo 610, Grace Design m101, SPL Gain Station 1, Focusrite ISA One ή οτιδήποτε άλλης σοβαρής εταιρίας, τα αποτελέσματα θα ήταν διαφορετικά. Οι διαφορές πολύ πιό δυσδιάκριτες και θα ετίθετο απλά ίσως θέμα προτίμησης χροιάς.

Είμαι κολλημένος στα 600 για τον home recordist! :D

 

Σταύρο συγχαρητήρια που μας έδωσες την ευκαιρία να ακούσουμε τους προενισχυτές σου. Ιδιαίτερα όταν η πηγή και σημείο αναφοράς είναι το παίξιμο και η φωνή σου. Gracie.

focus_aval_tlaudio.jpg.d6baeaad0cb6aa3f99cd658cbba62eb8.jpg

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

Για τους υπόλοιπους (μη επαγγελματίες) θεωρώ πως πρέπει να ισχύει ο κανόνας των diminishing returns. Δηλαδή από την φτηνή κάρτα ήχου σε ένα προενισχυτή με discrete κύκλωμα των 500-600 ευρώ, υπάρχει μεγάλη διαφορά στον ήχο. Αλλά για την επόμενη κατηγορία που πάει απο τα 600 στα 2-3000 ευρώ η ηχητική διαφορά αυτή μικραίνει και αναρωτιέσαι αν αξίζει να δώσεις τόσα πολλά γι αυτή τη διαφορά.

 

Είμαι κολλημένος στα 600 για τον home recordist! :D

 

Αν διαφωνουσαμε θα με εβαζες σε εντονο προβληματισμο... :D ;)

 

Χαρα μου να μοιραζομαι ως home recordist τις απλες μου ηχητικες εμπειριες με οσους ενδιαφερονται και να ανταλλασσουμε αποψεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οχι,ειναι ολα απενεργοποιημενα.Ισως ακους τον χωρο ο οποιος δεν ειναι και πολυ στεγνος.. ;)

 

Το ρωτάω γιατί τα μετρητικά μου δείχνουν ότι τα δύο κανάλια (left, right) δεν είναι ακριβώς ίδια.

(Το phase scope επίσης δεν κάθεται τελείως ακίνητο, όπως θα καθόταν σε μία mono ηχογράφηση..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ρωτάω γιατί τα μετρητικά μου δείχνουν ότι τα δύο κανάλια (left, right) δεν είναι ακριβώς ίδια.

(Το phase scope επίσης δεν κάθεται τελείως ακίνητο, όπως θα καθόταν σε μία mono ηχογράφηση..)

Με προβληματισες τωρα. :-\

Δεν εχω τετοιου ειδους μετρητες...(μαλλον πρεπει να προμηθευτω).

 

Το pan στα καναλια ηταν στη μεση.

Δεν υπηρχε τιποτα αλλο στην αλυσιδα παρα μονο mic-preamp-audiocard-cubase-----------------export audio mixdown με το καναλι solo.

 

Τωρα αν υπηρχε κανας default compressor-effect ενεργοποιημενος και δεν το πηρα χαμπαρι δε νομιζω.Ηταν φρεσκοανοιγμενο project. :-\

Oχι οτι επηρεαζει τα αποτελεσματα των δειγματων αφου αν υπηρχε,υπηρχε σε ολα,

αλλα για προσωπικο error check...

Θα το ψαξω... :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι οτι επηρεαζει τα αποτελεσματα των δειγματων ..

 

Καλά, εννοείται πως όχι, εξάλλου (εκτός του ότι υπήρχε σε όλα) μιλάω για πολύ μικρή απόκλιση απο κανάλι σε κανάλι, με το αυτί δεν ακούγεται...

 

Αλλά επειδή κάτι ή είναι γραμμένο μονοφωνικά ή όχι, δεν υπάρχει περισσότερο-λιγότερο (κάτι σαν το "ολίγον έγκυος" που δεν υφίσταται) γι'αυτόν και μόνο ( :D) τον λόγο παραξενεύτηκα.. :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γι'αυτόν και μόνο ( :D) τον λόγο παραξενεύτηκα.. :)

;D

Οπα,κατσε...

Τα εβγαλα απ το Cubase wav και μετα τα φερα με stick στο λαπτοπ οπου τα εκανα mp3

στο ΑUDACITY... :-\ (αυτο εχω μονο στο λαπτοπ)

Μηπως εδω εγινε η ατασθαλεια?Δε μπορω να φανταστω κατι αλλο.

Εντωμεταξυ το aydacity το χω μονο γι αυτη τη δουλεια,επομενως αμα εχει ενεργοποιημενο κατι δεν το ξερω και δεν εχω ψαξει ποτε τι κανουν τα κομβία... :-[

Αλλα τι στον κορακα να χει απο μονο του το..τζαμπανταν αουντασιτι... :D

 

Οχι τιποτα αλλο,αλλα εχω αρχισει να αμφιβαλλω για την στερεότητα

και την...μονοση του στουντιου μου... ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου