Προς το περιεχόμενο

Medium Scale Basses


audiokostas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To κακό  είναι  οτι  είναι απίθανο  να βγει κάποιος  στα μαγαζιά να τα ''χαζέψει''

Καλά, πέρα από τα ίδια και τα ίδια, δε νομίζω ότι μπορείς να χαζέψεις και πολλά διαφορετικά μοντέλα στην ημεδαπή.

 

Εγώ πάντως πήρα ένα SX, το γνωστό στους γνωστούς μου και αγαπημένο σε μένα Γυφτολούλουδο.

Η SX βγάζει SMB σε Jazz Bass (μαύρο, κόκκινο και sunburst όλα με maple μπράτσο, όλα στο Ebay στο ένα κατοστάρικο !!!) αλλά έχει και το Gypsy Rose.

Για 170 ευρά (και κάποια mods) είναι απίστευτο value for money.

Και στο μωβ (εγώ δείλιασα και πήρα το μαύρο) είναι άπαιχτο....

sx_Gypsy_Rose.thumb.jpg.9de50ef96a04511ae45c83cf71c950cd.jpg

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να κλείσω (αν και υπάρχουν αρκετά άλλα μοντέλα medium scale αλλά νοιώθω ότι κούρασα) με τις τρείς εταιρείες με τις οποίες μπορείτε να φτιάξετε (Warmoth) ή να σας φτιάξουν (LandingBass και Birdsong) το δικό σας medium scale μπάσο, εφόσον νομίζετε ότι τα μοντέλα της αγοράς δεν σας καλύπτουν.

 

Κρίνοντας βέβαια από την συμμετοχή σας όμως, τα 32άρια, σας είναι όντως άγνωστα ή μάλλον αδιάφορα.

 

Oh well .......... που θαλεγε κι ο Green.  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Κρίνοντας βέβαια από την συμμετοχή σας όμως, τα 32άρια, σας είναι όντως άγνωστα ή μάλλον αδιάφορα.

 

Προσωπικα μου ειναι αγνωστα και ασχολουμαι με το θεμα γιατι το G4 singlecut ειναι το σχημα που μου αρεσει πιο πολυ απο αυτα της Warmoth. Δυστυχως δεν το βγαζει σε 34'' σκαλα και χωρις εμπειρια δε θα το τολμησω. Δεν εχω πρακτικο προβλημα με το μεγεθος ενος full scale μπασου. Οπως εγραψα και πριν δε γνωριζω τι διαφορα εχει στον ηχο η μικροτερη σκαλα. Καποια διαφορα θα εχει αφου αυτη τη διαφορα την εχω δει στις κιθαρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...

Υπήρξε και ένα Squier MSB P-Bass το οποίο δεν είμαι σίγουρος ότι βγήκε σε Fender. Δεν μπόρεσα να βρω πληροφορίες για to Fender Precision.

Και όμως πρόσφατα επιβεβαίωσα ότι είχε βγάλει και η Fender (φωτό).

 

1986_Fender_Precision_2.thumb.JPG.b048a7308483da746f97e3a81a12cf25.JPG

1986_Fender_Precision.thumb.JPG.3633ff2192d7f42b771c55a444dfd080.JPG

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΕΓΕΙΑΑΑΑΑ!!!!!  ;D

Ευχαριστώ ρε φίλε, να σαι καλά.

Αλλά ΟΧΙ για το P-Bass (καθότι δεν το έχω μιας και οι τιμές που ζητάνε από Αμερική - όταν και αν παρουσιαστεί κάποιο- είναι μάλλον υψηλές) αλλά για ένα άλλο μου to-be-medium που περιμένω από στιγμή σε στιγμή.

 

Λεπτομέρειες άλλη ώρα.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου