Προς το περιεχόμενο

Τραγούδια για αρχάριους κιθαρίστες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
μέρες τώρα παιδεύομαι γα το εάν πρέπει ή όχι να μπω σε αυτό το site μιας που πολύ δικός μου άνθρωπος είναι καθημερινά εδώ μέσα. παιδιά λυπάμαι αλλά όσοι έχετε απαντήσει αυτά τα φαιδρά για smells like teen spirit ' date=' californication κ.λ.π. ή κάνετε πλάκα ή απλά είστε θλιβεροί. το ερώτημα είναι θλιβεροί κιθαρίστες ή θλιβεροί έλληνες;[/quote']

 

Χμμμμ. Μπας και δεν κατάλαβες το νόημα της έκφρασης "τραγούδια για αρχάριους"?

 

Εγώ κατάλαβα "Εύκολα να βγάλεις άκρη πως παίζονται, με απλές /λίγες συγχορδίες και ταυτόχρονα να σε πορώνουν ... να σου δίνουν ανταμοιβή (ότι κάτι πέτυχες ας πούμε).... και αυτό να σε παροτρύνει να συνεχίσεις."

 

Εξάλλου:

Δεν υπάρχουν τραγούδια για αρχάριους' date='υπάρχουν παιξίματα από αρχάριους.

...

[/quote']

 

Έτσι δεν είναι?

 

 

Λοιπόν, θα προτείνω κι εγώ ενα γι' αρχάριους:

 

Whish you were here. Pink Floyd (Παιδκό ... :wink: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

...

Εγώ πάντως μπορώ να προτείνω μια σειρά τραγουδιών για επίδοξους κιθαρίστες που θα τους βοηθήσουν να γίνουν σωστοί κιθαρίστες και σωστοί Έλληνες πάνω απ' όλα... 8)

 

Για πες..... :lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε, εννοείται, αφού απ'τα πιο δύσκολα κομμάτια στην κιθάρα είναι ο εθνικός ύμνος, βέεεεεβαια. ¶μα σου φανεί εύκολος είσαι μεγάλος προδότης (και πολύ θλιβερός).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εύκολα (και ελληνικώς ορθά) τραγούδια είναι γενικά τα παλιά αντάρτικά. Ή ακόμα καλύτερα τα παλιά καλά λαϊκά άσματα. Τσολιάδες, φουστανέλες και τα μυαλά στα καγκελα.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mayhem - Freezing Moon

Darkthrone - In The Shadow Of The Horns

Carpathian Forest - Sadomasochistic

 

πολύ το πάω αυτό το παιδί

κι εμένα αυτά ήτανε τα πρώτα κομμάτια + το iron man

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε δεν ξέρετε τίποτα για τη σωστή μέθοδο ανάπτυξης πατριωτικής-κιθαριστικής συνείδησης! Γι' αυτό θα υλοποιήσω τη δέσμευσή μου και θα δώσω ψωμί και playlist στο λαό! Χαρίλαε, αφιερωμένη η λίστα... :wink:

 

Το λοιπόν, ξεκινάμε με παραδοσιακά δημοτικά (Καραγκούνα, Σαράντα Παλικάρια κλπ.) και ολίγον από νησιώτικα και πάντα κρατώντας την πένα σαν να παίζαμε λαούτο.

Συνεχίζουμε με ρεπερτόριο Αττίκ, περνάμε σε μπελκάντο της δεκαετίας του '50 και ολοκληρώνουμε με αδερφούς Κατσάμπα (που πλάκα πλάκα έχουν ωραίες κιθαριές για όσους παίζουν κλασική).

Έχοντας θέσει τις βάσεις, αρχίζουμε πλέον την άνοδο προς την κιθαριστική/πατριωτική καταξίωση με αντάρτικα και παίρνουμε την τελική ώθηση με Θεοδωράκη (που προσφέρεται και για πιασάρικα ποτ-πουρί).

 

Πως με βρίσκετε; 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μες την κουλτούρα σε βρίσκω Alchemist! Ειδικά το μπελκάντο της δεκαετίας του '50 πιστεύω ότι παίζει καταλυτικό ρόλο. Εγώ το παρέλειψα και γι'αυτό είμαι ο θλιβερός τύπος χωρίς πατρίδα, θρησκεία, οικογένεια που είμαι.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to ti se porwnei einai sxetiko.mporeis na piaseis oses sigxordies theleis i oses mporeis.an apozitas monon auto exei kalws kai exete "dikio".egw tha proteina se enan arxario na ksekinisei me tipota ntalara i xatzigianni. ekei diladi poy i diafora ifous ixou kai sigxordias kath' eautw einai aniparkti.an omws akomi kai enas arxarios paiksei tis "aploikes" sigxordies tou fruciante de tha exei epitixei sxedon tipota.(isws na entipwsiasei ti mama tou kai ti kopelia tou).giati to ifos paramenei aparamillo.etsi paizontas to kai pali den patixainei tipota dioti i apostasi sigxordias kai ektelesis tis paramenei xawdis.as paiksei loipon pix lax. gia na tou fianontai ola isa kai pio mainstream kitharistikws.

filakia tsikis kai perastika stous arxarious pou sas akoune.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην γράφεις greeklish. Απαγορεύεται από τους κανονισμούς, είναι δυσανάγνωστο το κείμενο, άσε που με greeklish γράφουν οι αντιέλληνες που απαρνούνται την ελληνική γλώσσα και γραφή (που αντίθετα με τη νεοελληνική μουσική, έχει τεράστιο πλούτο).

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου