Προς το περιεχόμενο

Τραγούδια για αρχάριους κιθαρίστες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

harilatron δηλώνω αναρμόδιος γι' αυτό που με ρωτάς και το ξέρεις πως με τις πρώτες ακολουθίες συγχορδιών που έμαθα με θράσσος ίσως και βλακεία έγραψα ή προσπάθησα να γράψω δικά μου πράγματα.ακόμη και για τις ανάγκες της μπάντας που κάναμε τις διασκευές, μόλις η μπάντα έδεσε πάλι δικά μας πράγματα παίζαμε, συν τοις άλλοις. οπότε...θέλω να πω πως ποτέ δεν έμαθα κάποιο τραγούδι είτε για να προοδεύσω την κιθαριστική μου αξία η οποία και γι' αυτό το λόγο ίσως να είναι σε χαμηλά επίπεδα, είτε από κάποια άλλη ανάγκη.λατρεύω τις μουσικές των άλλων και με γεμίζει το να τις ακούω παρά να τις παίζω. θυμήσου άλλωστε ποιος μας "διάβαζε" τα τραγούδια στις πρόβες.εν ολίγοις όποιος γουστάρει να παίξει ας παίξει αυτό που τον συγκλονίζει όχι μιμούμενος αλλά προσπαθώντας να θέσει κιθαριστικώς εαυτόν στο τραγούδι.

υ.γ. ρε παιδιά μη τα βάζετε με τις "φασολάδες". ό,τι καλύτερο έχει να επιδείξει η μουσική πάνω τους στηρίχτηκε.οπότε φασολάδα μου γλυκιά θα ζήσω για πάντα with or without you. καταλάβατε νομίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Καταλαβαίνω τι λες.

Πάντως οι περισσότεροι μουσικοί -σε κάθε επίπεδο- μπορούν να ατλήσουν ευχαρίστηση ΚΑΙ εκτελώντας τραγούδια άλλων.

 

Ένα άλλο τραγούδι που το μέρος της ακουστικής -αλλά και το "drive" ριφάκι...(ιδιαίτερα αυτό)- μπορεί να το μάθει/ακολουθήσει κάποιος που τώρα ξεκινάει:

 

Pixies - Where is my mind. :wink:

(Είπαμε....το μπαρέ είναι γυμναστική.... :lol: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

God Module ότι να ναι... Δεν έχουν κιθάρες! :lol: :lol: :lol:

 

¶ντε ίσως το Ace of spades να κοπανηθεί λίγο -γιατί όποιος αρχίζει να μαθαίνει κιθάρα τώρα κατά 90% πιτσιρικάς ροκάς-μεταλλάς είναι- και όταν το κατέχει λίγο το όργανο βγάζει και το σόλο.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που ξεκίνησε η σειρά μου αποτελούν σίγουρες λύσεις :lol:

 

House of the Rising Sun

 

Hotel California

 

Always Somewhere

 

Smoke on The Water

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που ξεκίνησε η σειρά μου αποτελούν σίγουρες λύσεις :lol:

 

House of the Rising Sun

 

Hotel California

 

Always Somewhere

 

Smoke on The Water

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Στο ......όνομα της ευκολίας,έχω ακούσει:

το 1 να ακούγεται ....σαν τηλέτυπο

το 2 να θες τρεις μετρονόμους και δυο ηλεκτροσόκ για να συνέλθεις

το 3 να λες "μωρέ αυτό ήτανε... ??"

το 4 !@#%@#%!

 

όπως είχα πεί κάποτε... τα πάντα υπεραπλουστεύονται,αλλά μέχρις ενός σημείου.....και σας θυμίζω και την χιλιοσκοτωμένη romance που χωρίς να είναι και ο εκτελεστικός θρίαμβος απο πολλούς κατα καιρούς θεωρείται κάτι τόσο γελοίο που το μπανανιάζουν ασύστολα.Αλλο να προσπαθείς και να μη σου βγαίνει και άλλο να λες "απλό" ......μπα... :roll:

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που ξεκίνησε η σειρά μου αποτελούν σίγουρες λύσεις :lol:

 

House of the Rising Sun

 

Hotel California

 

Always Somewhere

 

Smoke on The Water

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Στο ......όνομα της ευκολίας' date='έχω ακούσει:

το 1 να ακούγεται ....σαν τηλέτυπο

το 2 να θες τρεις μετρονόμους και δυο ηλεκτροσόκ για να συνέλθεις

το 3 να λες "μωρέ αυτό ήτανε... ??"

το 4 !@#%@#%!

 

όπως είχα πεί κάποτε... τα πάντα υπεραπλουστεύονται,αλλά μέχρις ενός σημείου.....και σας θυμίζω και την χιλιοσκοτωμένη romance που χωρίς να είναι και ο εκτελεστικός θρίαμβος απο πολλούς κατα καιρούς θεωρείται κάτι τόσο γελοίο που το μπανανιάζουν ασύστολα.Αλλο να προσπαθείς και να μη σου βγαίνει και άλλο να λες "απλό" ......μπα... :roll:[/quote']

 

 

 

εύγε νέε... συμφωνώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το shine on you crazy diamond ειναι καλη περιπτωση για αρχαριους (κάποιας ηλικιας συνηθως!). εχεις ολο το χρονο να μαθεις το bend-up απο ΦΑ σε ΣΟλ. επισης , καταλαβαινεις οτι οση καλη κιθαρα και να ξερεις, υπαρχει παντα καλυτερη!

 

καλη περιπτωση ειναι το Nothing else matters , σε απλοποιημενη βερσιον. Guns'n.r, τα πρωτα σολο του sweet child o mine, το πρωτο σολο του knockin'on heavens, το dont cry για αρπισμα. Τέλος, black sabbath riffs με καλο μετρημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου