Προς το περιεχόμενο

blackstar ht 5c


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γείας σας παιδία και από εμένα, είμαι νέο μέλος στο φόρουμ και έχω μια απορία.

 

Άκουσα τον ενισχυτή αυτόν και μου άρεσε αρκετά αλλά θα ήθελα και την δική σας άποψη.

 

http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht5c_combo.htm

 

Η μουσική που παίζω είναι pink floyd, dire straits και απο παραμόρφωση μέχρι guns n roses και ίσως και λίγο metallica στο τσακίρι κέφι.

Θέλω έναν ενισχυτή για το σπίτι μου και ίσως μελλοντικά για καμία μικρή συναυλία.

Πιστεύετε ότι με καλύπτει αυτός ο ενισχυτής για αυτά τα είδη;

Απλά είχα τους blackstar για μεταλλάδικους και αυτός μου άρεσε και στα καθαρά και στα βρώμικα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 101
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γείας σας παιδία και από εμένα, είμαι νέο μέλος στο φόρουμ και έχω μια απορία.

 

Άκουσα τον ενισχυτή αυτόν και μου άρεσε αρκετά αλλά θα ήθελα και την δική σας άποψη.

 

http://www.thomann.de/gr/blackstar_ht5c_combo.htm

 

Η μουσική που παίζω είναι pink floyd, dire straits και απο παραμόρφωση μέχρι guns n roses και ίσως και λίγο metallica στο τσακίρι κέφι.

Θέλω έναν ενισχυτή για το σπίτι μου και ίσως μελλοντικά για καμία μικρή συναυλία.

Πιστεύετε ότι με καλύπτει αυτός ο ενισχυτής για αυτά τα είδη;

Απλά είχα τους blackstar για μεταλλάδικους και αυτός μου άρεσε και στα καθαρά και στα βρώμικα.

 

 

Είναι all around ενισχυτής (λίγο απ όλα) με ενσωματωμένο πετάλι metal overdrive αλλά μόνο 5w και με τιμή που ξεπερνά άλλα, καλά και δυνατότερα λαμπάτα μηχανήματα.

 

Για πολύ καλό ήχο, reverb, 20 watt για live και πρόβες (με gain για γκάζι ακόμη και σε χαμηλή ένταση) τσέκαρε το νέο μινι-combo του Soldano(!) :

http://www.thomann.de/gr/jet_city_amplification_112rc.htm

 

Έχει καλό ήχο, είναι full tube(εν αντιθέσει με τον ht-5) και παίζει τα πάντα.

 

Άλλη καλή επιλογή με πολύ καλές κριτικές και πωλήσεις είναι ο bugera v22

http://www.thomann.de/gr/bugera_v22.htm

Επίσης πολύ ευέλικτος ενισχυτής

 

Kαι οι 2 που αντιπροτείνω έχουν reverb (μάλιστα ο soldano jet city έχει κλασσικό με ελατήρια), 12" μεγάφωνο και fx loop για πετάλια/πεταλιέρες κλπ. Έχουν και πολύ καλύτερη τιμή φυσικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν θα πρότεινες τον V55 Bugera; Ακούγεται πως δεν είναι καλοί ποιοτικά.

Το ότι ο ht-5 είναι <<υβριδικός>> γιατί θεωρείται κακό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν θα πρότεινες τον V55 Bugera; Ακούγεται πως δεν είναι καλοί ποιοτικά.

Το ότι ο ht-5 είναι <<υβριδικός>> γιατί θεωρείται κακό;

 

Kι ο bugera v55 μια χαρά είναι. Μεγαλύτερης ισχύος έκδοση του v22. Απλά επειδή πρότεινες στα 5W, είπα να προτείνω κάτι πιο κοντά σε αυτό. Για τα πολλά watt λυχνίας ακούγεται συχνά το κλισέ ότι είναι υπερβολή τα >50W. Εχω ένα 50W randall rh50 tube σπίτι: μπορείς να παίξεις μια χαρά και σε χαμηλές εντάσεις με τους σύγχρονους tube ενισχυτές που έχουν κανάλια, gain και master volume. Από ποιότητα, η σειρά V της bugera δεν έχει θέμα. Είναι πλέον πολύ καλοί ενισχυτές και ό,τι πάρεις σε αυτά τα χρήματα θα έχει την ίδια ποιότητα. Όλοι οι λαμπάτοι θέλουν προσοχή και συντήρηση(π.χ λυχνίες, biasing) έτσι κι αλλιώς.

 

Ο ht-5 είναι υβριδικός υπό την έννοια ότι χρησιμοποιεί ένα πετάλι od με τσιπ για το drive κανάλι. Δεν είναι "κακό", απλά γιατί να πληρώσεις 400ευρώ για ένα 5W λαμπάτο με ενσωματωμένο πετάλι? Αν έκανε 180ευρώ, θα έλεγα "οκ, καλή περίπτωση είναι, αφού τόσο κάνει ένας 5w λαμπάτος με 12" μεγάφωνο συν ένα boss πετάλι".

Μπορείς να πληρώσεις πολύ λιγότερα και να έχεις περισσότερα watt ισχύος(5W δεν επαρκούν για πρόβες κλπ αν θέλεις καθαρό κανάλι) και φουλ λαμπάτο ήχο-κανάλια. Κατόπιν βάζεις ό,τι πετάλια θέλεις μπροστά στον ενισχυτή κι ακούγονται μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δει και τον AD5 της Orange, μου άρεσε αλλά με προβληματίζει πολύ που στις λίγο υψηλές εντάσεις (από το 3 κίολας) μπαίνει έντονα το drive. Με αυτή τη λογική δε θα παίξω ποτέ δυνατά και καθαρά. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kι ο bugera v55 μια χαρά είναι. Μεγαλύτερης ισχύος έκδοση του v22. Απλά επειδή πρότεινες στα 5W, είπα να προτείνω κάτι πιο κοντά σε αυτό. Για τα πολλά watt λυχνίας ακούγεται συχνά το κλισέ ότι είναι υπερβολή τα >50W. Εχω ένα 50W randall rh50 tube σπίτι: μπορείς να παίξεις μια χαρά και σε χαμηλές εντάσεις με τους σύγχρονους tube ενισχυτές που έχουν κανάλια, gain και master volume.

Συμφωνώ!

 

Δεν είναι "κακό", απλά γιατί να πληρώσεις 400ευρώ για ένα 5W λαμπάτο με ενσωματωμένο πετάλι? Αν έκανε 180ευρώ, θα έλεγα "οκ, καλή περίπτωση είναι, αφού τόσο κάνει ένας 5w λαμπάτος με 12" μεγάφωνο συν ένα boss πετάλι".

Μπορείς να πληρώσεις πολύ λιγότερα και να έχεις περισσότερα watt ισχύος(5W δεν επαρκούν για πρόβες κλπ αν θέλεις καθαρό κανάλι) και φουλ λαμπάτο ήχο-κανάλια. Κατόπιν βάζεις ό,τι πετάλια θέλεις μπροστά στον ενισχυτή κι ακούγονται μια χαρά.

 

Πού βρήκες 5w tube amp με 12" μεγάφωνο και boss distortion πετάλι για 180 ευρώ?

Με ενδιαφέρει γιατί ο πιο φθηνός λαμπάτος με 12αρι που βρίσκω ειναι ο VHT sp6 ultra στα 222 και μαζί με ένα BOSS DS1 βγάινει στα 280 ευρά. Επίσης το drive του blackstar που όπως λες είναι το ίδιο με το πετάλι εκτός από πολύ πιο ποιοτικό και ευέλικτο σε θέμα gain και EQ κοστίζει μόνο του σαν πετάλι πάνω από 180 ευρώ , δηλαδή με ενισχυτή και καμπινα ποσο έπρεπε να κάνει 200?

Είναι όντως λίγο ακριβος ο Blackstar αλλά αυτοί που τον προτιμούν θέλουν έναν low power - 2 channel amp με 12" speaker, καλά καθαρά , καλό και μπόλικο γκάζι και έξτρα δυνατότητες όπως FX Loop και Emulated out κτλ.  και στα 400 ευρώ δύσκολα βρίσκεις κάτι αντίστοιχο.

 

Μια καλή λύση στα ίδια λεφτά περίπου θα ήταν ο Bugera V22 με ένα καλό και ευέλικτο Distortion pedal  όπως το blackstar HT Dual καθώς ο V22 έχει πολύ καλά καθαρά αλλά το γκάζι του έιναι λίγο χάλια και δεν φτάνει καλά καλά ούτε για Hard Rock ήχους.

 

Τα Full tube ή Hybrid κτλ. είναι για όσους κοιτάνε τα schematics και βάζουν κουρδισμένους πυκνωτές στους ενισχυτές τους. Αν σου ακούγεται καλά κάτι και παίζει όπως θες δε μπα να ναι και καραdigital. Παίξε με ένα Mesa V twin ή ένα Marshall JMP1 ή έναν JCM900 ή JCM2555 κτλ. που πολλοί τα κατηγορούν για το ότι δεν είναι αμιγώς full tube και πες μου ότι δεν έιχαν ωραίο ήχο.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ!

 

Πού βρήκες 5w tube amp με 12" μεγάφωνο και boss distortion πετάλι για 180 ευρώ?

Με ενδιαφέρει γιατί ο πιο φθηνός λαμπάτος με 12αρι που βρίσκω ειναι ο VHT sp6 ultra στα 222 και μαζί με ένα BOSS DS1 βγάινει στα 280 ευρά. Επίσης το drive του blackstar που όπως λες είναι το ίδιο με το πετάλι εκτός από πολύ πιο ποιοτικό και ευέλικτο σε θέμα gain και EQ κοστίζει μόνο του σαν πετάλι πάνω από 180 ευρώ , δηλαδή με ενισχυτή και καμπινα ποσο έπρεπε να κάνει 200?

Είναι όντως λίγο ακριβος ο Blackstar αλλά αυτοί που τον προτιμούν θέλουν έναν low power - 2 channel amp με 12" speaker, καλά καθαρά , καλό και μπόλικο γκάζι και έξτρα δυνατότητες όπως FX Loop και Emulated out κτλ.  και στα 400 ευρώ δύσκολα βρίσκεις κάτι αντίστοιχο.

 

Μια καλή λύση στα ίδια λεφτά περίπου θα ήταν ο Bugera V22 με ένα καλό και ευέλικτο Distortion pedal  όπως το blackstar HT Dual καθώς ο V22 έχει πολύ καλά καθαρά αλλά το γκάζι του έιναι λίγο χάλια και δεν φτάνει καλά καλά ούτε για Hard Rock ήχους.

 

Τα Full tube ή Hybrid κτλ. είναι για όσους κοιτάνε τα schematics και βάζουν κουρδισμένους πυκνωτές στους ενισχυτές τους. Αν σου ακούγεται καλά κάτι και παίζει όπως θες δε μπα να ναι και καραdigital. Παίξε με ένα Mesa V twin ή ένα Marshall JMP1 ή έναν JCM900 ή JCM2555 κτλ. που πολλοί τα κατηγορούν για το ότι δεν είναι αμιγώς full tube και πες μου ότι δεν έιχαν ωραίο ήχο.

 

Aφού τα λέτε και μόνοι σας:

Και γιατί να μην πάρει τον VHT ultra 6, να γλυτώσει κι 180ευρώ το παιδί? Έχει κι attenuator, έχει και boost-gain και βγάζει clean έως metal.

 

Δεν είπα κάτι κακό για τον ήχο του ht-5 ή τον υβριδικών, ήμουν σαφής: δεν είναι all tube και αυτό θα έπρεπε να τιμολογείται ανάλογα, αυτό έθιξα. Έχω παίξει με mesa V twin πετάλι (κι εκτιμώ πάρα πολύ το lm386 τσιπ που έχει) και με marshall jcm900 που είχε τις γνωστές γέφυρες διόδων για το drive στην προενίσχυση κι ακουγόταν σούπερ. Λες να μη γνωρίζω για τι μιλάω?

Επίσης βάζω και διόδους κλπ σε άλλους λαμπάτους για έξτρα drive. Δεν είπα ότι είναι "κακό" το ηχητικό αποτέλεσμα, είπα ότι είναι υπερ-τιμολογημένο! Εδώ έχουμε παράδοση να μας "κλέβουν" στις τιμές εξοπλισμού αλλά δεν είναι ανάγκη να το διαιωνίζουμε.

Μια γέφυρα διόδων του jcm900 κοστίζει ~50λεπτά. Επίσης, το preamp και τα πετάλια της blackstar που είναι μια υλοποίηση με τσιπ, smd και μία λυχνία με πολύ μειωμένο ρόλο δε κοστίζουν πάνω από 15ευρώ σαν κόστος παραγωγής(κι αυτό λόγω της λυχνίας).

Πέρα απ τις διάφορες λεπτομέρειες, σκέψου ξανά το εξής: "δικάναλος λαμπάτος 5W με 2 λυχνίες, υπερπροσφορά στα 400 ευρώ!" Wow, σε τέτοια εποχή είναι λαβράκι....!

Αντιπρόταση:

Ξανά τα ίδια θα λέμε? bugera V22, V55, 6260 Jet City 20 και με τα ρέστα μου μένουν απ τα 400ευρώ, παίρνεις και πετάλι.

Στα ίδια χρήματα(400):

http://www.thomann.de/gr/vht_lead_20_combo_avgt120.htm

http://www.thomann.de/gr/peavey_valve_king_112_gitarrencombo.htm

Τα παραπάνω μηχανήματα δεν πιάνουν μία μπροστά στον ht-5?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα οτι δεν ξέρεις τι λες και χαίρομαι που κανουμε κουβέντα πανω σε καλές βάσεις, απλά κάποια παραδείγματα έδωσα για το hybrid vs Full tube ktl. καθως υπάρχουν μερικοί που θεοποιούν την θεωρία χωρίς να ασχολούνται με το βασικότερο πράγμα... τον ήχο.

 

Οσο για την κοστολόγηση είναι περίεργο το θέμα και έχει γίνει πολλές φορές και σε άλλες κουβέντες για πετάλια για R&D και marketing κτλ. και δεν θα διαφωνήσω ούτε θα συμφωνήσω σε κάτι καθως άκρη δεν βγαίνει. Σκέψου μόνο ότι το brand name της κάθε εταιρίας πουλάει διαφορετικά. πχ. η Blackstar αν και νέα εταιρία στο χώρο έχει γίνει ιδιαίτερα αγαπητή και έχει πλέον μεγάλο αγοραστικό κοινό γιατί ικανοποιεί με τα προιόντα της το κοινό αυτό. Έχει σχετικά καλές τιμές καθώς αν ψάξεις δεν θα βρείς έυκολα "λαμπάτο" distortion pedal με full EQ και δυο κανάλια για κάτω από 200 ευρώ. Με την ίδια λογική πουλάει το πετάλι μεσα σε καμπινα με υβριδικό ενισχυτή 5 watt και εξτρα features για 400E και έχει προϊόντα για όλα τα βαλάντια από τον ΗΤ1R μέχρι τις high end UK Made σειρές όπως το Full Tube τετρακάναλο τέρας S1 104 6L6 σε ανταγωνιστικές τιμές με τον ανταγωνισμό.

Και ένα άλλο παράδειγμα. Η ENGL που έχει φτιάξει εγάλο όνομα στο χώρο του Tube Metal amplification πουλάει τον επίσης υβριδικό 15W Gigmaster με μία μολις 12ΑΧ7 στα 600 euro περίπου... γιατί μπορεί. Υπάρχουν και άλλα παραδείγματα αλλά κατάλαβες που το πάω. Σκεψου επίσης ότι πριν λιγα χρόνια για να πάρεις έναν αξιοπρεπή λαμπάτο χρειαζόσουν τουλάχιστον 500-600 ευρώ και οι επιλογές σου ήταν λίγες εως μηδαμινές σε high gain λύσεις.  Μια απο αυτές ήταν ο Peavey Valveking που από ότι έχω δει στο νετ ήταν γενικά απογοητευτικός ενισχυτής και η Peavey έσπευσε να καλύψει το κενό με τον καταπληκτικό 112 6505+. Τον VHT Lead 20 τον είχα και εγω υπόψιν μου αλλά δεν το έχω ακούσει και γενικά μπορεί να είναι καλός ενισχυτής αλλά από ότι κατάλαβα και αυτός δεν διαπρέπει κάπου ,δηλ. μέτρια καθαρά - μέτρια γκάζια. Ο Jet city είναι καλός σε γκάζια άλλα μονοκάναλος με πολύ μέτρια καθαρά και χωρίς FX Loop και δυστυχώς η δικάναλη έκδοση του (με loop) κοστίζει παραπάνω από τα διπλάσια.

O game changer στην κατηγορία είναι ο bugera με πολύ καλά καθαρά που κοστίζει ψίχουλα και έιναι αρκετά δυνατός με δύο κανάλια, fx loop, reverb, boost ktl. αλλά για πιο σκληρά είδη μουσικής χρειάζεται σίγουρα ένα καλό πετάλι μπροστά. Το ότι κάποιος μέσα σε όλες αυτές τις επιλογές μπορεί να καταλήξει στον ΗΤ5 για χρήση μόνο στο σπίτι έπειδη του κάνει ο ήχος του μου φαίνεται απόλυτα λογικό.

 

Πωωω πολύ μπλα μπλα... τπ. κουβέντα κάνουμε. 

 

On topic λοιπον όπως είπα και πιο πάνω από αυτά που έχω ακούσει ο ίδιος προτείνω Bugera V22 + Blackstar HT Dual  (μεταχειρισμένο καλύτερα για να του βγει πιο φθηνά).

 

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καμια μικρη συναυλια θελεις κατι κοντα στα 25-50 βατ...

Οι μινι-ενισχυτες εχον το χαβαλεδακι τους αλλα υπαρχουν τομεις που δε μπορουν να ανταποκριθουν...

Για Χεντρουμ δε το συζηταμε απο τη στιγμη που δεν υπαρχει καν τελικη λαμπα...

Γενικοτερα η ταση με τους μικρους ενισχυτες πιαστευω πως καποια στιγμη θα σταματησει...

Φτασαμε στο σημειο να πληρωνει καποιος 700Ε για μια κουτσουλια 1 βαττ που ουτε την ηλεκτρικη σκουπα δε μπορει να καλυψει...

 

http://www.thomann.de/gr/peavey_classic_30.htm

 

Ολο και καπου θα τον πετυχεις στις αγγελιες πολυ φτηνοτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου