Προς το περιεχόμενο

blackstar ht 5c


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σίγουρα το brand name όπως πολύ σωστά είπε ο Loki είναι το παν στο χώρο του σημερινού music gear market.

Το marketing εταιριών όπως η Black Star δίνει τεράστια έμφαση στην προώθηση συγκεκριμένων χαρακτηριστικών των προϊόντων της (με endorsement, φυλλάδια, ιντερνετική παρουσία, reviews, shows & gigs) αλλά και στην απόκρυψη λεπτομερειών.

Το βασικότερο κέρδος από την αύξηση της αναγνωρισιμότητας του brand name, όπως γράφουν όλα τα βασικά βιβλία marketing, είναι οι υψηλότερες τιμές καταλόγου! Τόσο απλά! Κατά τ' άλλα, η διαφοροποίηση μεταξύ εταιριών και προϊόντων (που πλέον παράγονται όλα Κίνα, Κορέα, Ινδονησία) μπορεί να είναι έως και μηδενική(π.χ. κατά 95% ίδια σχέδια και ίδιο εργοστάσιο παραγωγής).

  Το θέμα μας βέβαια ως (έστω ερασιτέχνες) μουσικοί είναι ο ήχος και η χρησιμότητα ενός ενισχυτή. Δεν μπορεί ένας ενισχυτής να κάνει τα πάντα, είτε είναι modelling, είτε είναι λαμπάτος κλπ. Δυστυχώς δε μπορούμε να τα έχουμε όλα αλλά μπορούμε να τα προσεγγίσουμε.  Προσωπικά πειραματίζομαι πολύ με τον ήχο των ενισχυτών μου και κάνω αρκετές μόντες που τους βελτιώνουν ηχητικά(σύμφωνα με τα δικά μου κριτήρια κι απαιτήσεις).

Ένας χρήστης που δε γνωρίζει από ηλεκτρονικά όμως, δε χρειάζεται να πιάσει το κολλητήρι και το πολύμετρο. Μπορεί να δοκιμάσει πετάλια, ενισχυτές, να δει πολλά reviews και τέλος να πειραματιστεί αρκετά με ρυθμίσεις & features για να βρει τον ήχο του. Αυτό απαιτεί ανοικτό μυαλό και αυτιά γιατί κλισέ υπάρχουν πολλά κι έχουν συνήθως οικονομικό σκοπό. Επίσης, υπάρχουν πάντοτε μηχανήματα-"διαμάντια" που είναι σπάνια αλλά από ήχο πατάνε τα πολύ ακριβότερα και popular.

  Πάρτε για παράδειγμα τα κινέζικα Joyo πετάλια που τους άλλαζαν λογότυπο και χρώμα στην Αμερική για να τα πουλήσουν σε 10 φορές υψηλότερη τιμή και οι πάντες τα εκτιμούσαν!.. Το γεγονός ότι είχαν καλό ήχο έδωσε πάτημα στα λαγωνικά του marketing να τα πλασάρουν σε τεράστιες τιμές, που ήταν καθαρή αισχροκέρδεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 101
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δυστυχώς στη Θεσσαλονίκη μόνο τον V22 μπορώ να βρω για να ακούσω  :(

 

Δοκίμασε και τον v22 καλού κακού. Όποιον σου αρέσει περισσότερο παίρνεις στην τελική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες αργότερα...

Kαλησπέρα!

 

Επαναφέρω αυτό το νήμα, καθώς γενικότερα (λίγο περισσότερο τελευταία) ψάχνομαι για αξιοπρεπή ενισχυτή. Δεν ενδιαφέρομαι για κάποια άμεση αγορά και δεν είχα σκοπό να προτείνουμε γενικά ενισχυτές, παρ' όλα αυτά να εξηγήσω λίγο για ποιο λόγο επανέφερα εδώ το ζήτημα.

 

Ως ήχο, έχω ακούσει και νομίζω για το στυλ μου αυτός που ανταποκρίνεται περισσότερο είναι ο Blackstar ht5 (τι πρωτότυπο ε?). Δε μ΄ενδιαφέρει κάτι για κάποιο live, ο καναπές και το σαλόνι μου είναι το κοινό μου, από εξοπλισμό έχω μία dk2 και την gt8.(έχω ξεμείνει μόνον με έναν practice amp που θα φύγει σύντομα). Ό,τι άλλο είχα το έχω δώσει.

 

Ψάχνοντας λοιπόν σε βάθος, πληροφορίες γενικότερα, έπεσα σε άρθρο για το τι κουβαλάει μέσα του ο blackstar και επιβεβαιώθηκαν αυτά που διάβαζα και με αυτό το λεπτομερέστατο ποστ του Sottos

 

Και γιατί να μην πάρει τον VHT ultra 6, να γλυτώσει κι 180ευρώ το παιδί? Έχει κι attenuator, έχει και boost-gain και βγάζει clean έως metal.

 

Δεν είπα κάτι κακό για τον ήχο του ht-5 ή τον υβριδικών, ήμουν σαφής: δεν είναι all tube και αυτό θα έπρεπε να τιμολογείται ανάλογα, αυτό έθιξα. Έχω παίξει με mesa V twin πετάλι (κι εκτιμώ πάρα πολύ το lm386 τσιπ που έχει) και με marshall jcm900 που είχε τις γνωστές γέφυρες διόδων για το drive στην προενίσχυση κι ακουγόταν σούπερ. Λες να μη γνωρίζω για τι μιλάω?

Επίσης βάζω και διόδους κλπ σε άλλους λαμπάτους για έξτρα drive. Δεν είπα ότι είναι "κακό" το ηχητικό αποτέλεσμα, είπα ότι είναι υπερ-τιμολογημένο! Εδώ έχουμε παράδοση να μας "κλέβουν" στις τιμές εξοπλισμού αλλά δεν είναι ανάγκη να το διαιωνίζουμε.

Μια γέφυρα διόδων του jcm900 κοστίζει ~50λεπτά. Επίσης, το preamp και τα πετάλια της blackstar που είναι μια υλοποίηση με τσιπ, smd και μία λυχνία με πολύ μειωμένο ρόλο δε κοστίζουν πάνω από 15ευρώ σαν κόστος παραγωγής(κι αυτό λόγω της λυχνίας).

Πέρα απ τις διάφορες λεπτομέρειες, σκέψου ξανά το εξής: "δικάναλος λαμπάτος 5W με 2 λυχνίες, υπερπροσφορά στα 400 ευρώ!" Wow, σε τέτοια εποχή είναι λαβράκι....!

 

Συμφωνώ με τη γνώμη του περί τιμολόγησης. Το είχα ακούσει γενικά ότι αυτός ο ενισχυτής είναι ένα λαμπάτο πετάλι με ένα ηχείο αλλά δεν είχα δώσει σημασία. Ούτε εγώ πιστεύω ότι είναι κακό αυτό αλλά με τόσα λεφτά (κοντά στα 420 ευρώ για τον combo με το βάθος, τον R) δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο και σκέφτομαι μήπως υπάρχει κάτι όχι απαραίτητα καλύτερο αλλά διαφορετικό και ως καταναλωτής θα το προτιμούσα.

 

Το δίλημμα είναι ότι στους ήχους μου (δεν έχω τρελές απαιτήσεις, ένα σφιχτό, heavy metal-άδικο αλλά ευέλικτο ήχο αναζητώ), ο blackstar ανταποκρίνεται πιστεύω (από όσο τον έχω παίξει, δεν τον είχα δικό μου ποτέ). Οπότε σκέφτομαι: πας για blackstar? Που ναι, απ' τη μία σε καλύπτει ο ήχος (βέβαια αυτό αν δε ''ζήσεις'' με έναν ενισχυτή δεν το ξέρεις στα σίγουρα), απ' την άλλη δεν πληρώνεις λαμπάτο ενισχυτή 100%, απ' την παρ' άλλη όμως, δίνεις και πολύ περισσότερα λεφτά.

 

Ή πας για παράδειγμα για κάτι τέτοιο? http://www.thomann.de/gr/vht_special_6_combo_ultra.htm. Το οποίο ναι θα χρειαστεί πετάλι (πιστεύω), είναι όμως λάμπα, νομίζω αυτός είναι και handwired (δεν ξέρω τεχνικά για ποιο λόγο είναι καλό αλλά γνωρίζω ότι είναι) και το πιο σημαντικό έχει εξαιρετική τιμή.

 

Γνωρίζω ότι πολλοί θα πουν πάρε Bugera. Δε συμπαθώ ούτε τον ήχο της (τους περισσότερους ενισχυτές της τους ξέρω), ούτε τη φιλοσοφία της και ίσως είναι λάθος αλλά για το μέσο ερασιτέχνη παίχτη και το περιτύλιγμα παίζει το ρόλο του, για μένα πάντως παίζει.

 

Ή παρατάς λάμπες και ιστορίες και πας στα λεφτά των 200-400 ευρώ για έναν τρανζιστοράτο που να χαλάει κόσμο?

 

Να ξαναπώ ότι δεν ενδιαφέρομαι για κάποια άμεση αγορά, έθεσα το ζήτημα και σαν πρόταση και σαν συζήτηση. Ευχαριστώ και συγγνώμη αν κούρασα με το μήκος του ποστ, αλλά με περιτριγύριζε μέρες..  ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε ασυζητητί τον Blackstar !!! Tον έχω μαζί με το μικρό αδερφάκι του ΗΤR-1 και με έχουν βγάλει ασπροπρόσωπο !!! Τεράστια ποικιλία ήχων... εκπληκτικά καθαρά.... pedal friendly μέχρι εκεί που δεν παίρνει.... και το βασικότερο για εμένα το British+American style ποντεσιόμετρο που σε πάει από την μια ήπειρο στην άλλη με εντελώς διαφορετική χροιά ήχων !!!!!! Πάρτον και δεν θα το μετανοιώσεις !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε ασυζητητί τον Blackstar !!! Tον έχω μαζί με το μικρό αδερφάκι του ΗΤR-1 και με έχουν βγάλει ασπροπρόσωπο !!! Τεράστια ποικιλία ήχων... εκπληκτικά καθαρά.... pedal friendly μέχρι εκεί που δεν παίρνει.... και το βασικότερο για εμένα το British+American style ποντεσιόμετρο που σε πάει από την μια ήπειρο στην άλλη με εντελώς διαφορετική χροιά ήχων !!!!!! Πάρτον και δεν θα το μετανοιώσεις !!!!

+1

Έχω και εγώ τον ht-5 και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη από τον ήχο.Πάρα πολύ ευέλικτος ενισχυτής και όντως με το ISF μπορείς να έχεις ακόμα μεγαλύτερη ευελιξία με τον ήχο σου.

Νιώσε την δύναμη του Black Dragon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που ακούς ως ISF ή διαφορετικά από AMERICAN μέχρι BRITISH χροιά δεν είναι τίποτα άλλο παρά ένα παραμετροποιημένο equalizer με την μορφή ενός ποντεσιόμετρου !!!! Γι᾽αυτό και η τόσο μεγάλη ποικιλία ήχων !!!! Οπότε τα έχεις όλα σε ένα !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ΠΑΟΚΙΤΟ εγώ είχα για ένα χρόνο τον HT5.

 

Στον συστήνω ως εξαιρετική λύση στην κατηγορία του. Αθόρυβος, χωρίς προβλήματα λειτουργίας, ελαφρύς και ευκολομεταφερόμενος, με πολλές δυνατότητες διαμόρφωσης ήχου και κάτι το οποίο είναι υποκειμενικό αλλά το πιό βασικό, με πολύ καλό κλασικό rock ήχο.

 

Κώστας

 

 

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκπληκτικά καθαρά.... pedal friendly μέχρι εκεί που δεν παίρνει....

 

..Και πεταλιέρα friendly δηλαδή?

 

 

 

ΒΤW, Το εργοστάσιο παραγωγής των blackstar ht-5, είναι η γνωστή από πετάλια ARTEC:

http://artecsound.com/amps/index.html

 

 

 

 

το οποίο πρακτικά σημαίνει ?

 

 

Παιδιά σόρρυ αν έκανα κοτσάνα που το επανέφερα εδώ, ίσως έπρεπε να ανοίξω καινούργιο θρεντ. Απλώς το συνέχισα εδώ, γιατί έχουν γίνει πολλά θρεντ με blackstar και πάνω κάτω τα ίδια ανέφερα στο ποστ μου πιο πάνω και έχοντας διατελέσει μοντ προσπαθώ να αποφεύγω ν' ανοίγω θρεντ με παρόμοια ζητήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου