Προς το περιεχόμενο

blackstar ht 5c


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ενταξει ρε φιλαρακι αυτή ειναι η άποψη μου . Έχω δικά μου ηχητικά ντοκουμέντα . Ασε που ένα ενίσχυτης ηχογραφημενος προσωπικά δεν μου λέει τίποτα .

ΔΗΛΑΔΗ τι θα σου έλεγε εσένα;;;;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 101
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ALX,

Nα επισημάνω, πως στα πλαίσια της συζήτησης, αναφέρθηκα ειδικά στο brandname "blackstar" και στην artec. Να μιλήσουμε και για ένα yugo φίλου που κάηκε?  ;D ;D ;D

 

Ποιος ειρωνεύεται ;;;;

 

Το θέμα είναι αν επισκευάζονται και μάλιστα εύκολα τα εν λόγω προβλήματα ενισχυτών. Επειδή έχω κάποια εμπειρία κι από επισκευές blackstar, λόγω της αρκετά μεγάλης πολυπλοκότητας και των smd στοιχείων, μακάρι να μην έχεις ποτέ πρόβλημα με blackstar μηχάνημα γιατί θα είναι δύσκολα τα πράγματα.

 

Όπως όλα τα μηχανήματα έτσι και οι Blackstar προστατεύονται από την ευρωπαϊκή νομοθεσία περί ηλεκτρικών συσκευών και εγγύησης. Όταν αυτή παρέλθει υπάρχει ο επίσημος αντιπρόσωπος !!!

 

Έχουμε ανακατασκευάσει πλήρως ενισχυτές fender, eko, marshall, randall, VHT, blackheart, Epiphone κι άλλους πραγματικούς all-tube amps απ τα 60s, 70s και το σήμερα. Με blackstar δυσκολεύει πολύ η υπόθεση... και ο λόγος είναι ξεκάθαρα η υλοποίηση και η ποιότητά της.

 

Ο άνθρωπος δεν ζήτησε ενισχυτή για μόντες !!!! Ενισχυτή για να παίξει απ' ευθείας ζήτησε... αν ήθελε ενισχυτή για ξεκοίλιασμα θα του πρότεινα άλλον !!!!!!

 

Μακάρι, το εύχομαι πραγματικά ως ηλεκτρονικός, να έχουν διορθώσει πλέον κάθε issue καθώς είναι κρίμα να δίνεις τόσα χρήματα και να φτάσεις να ανταλλάσεις υβριστικά mail με το support τους κάποια μέρα.

 

Συγνώμη που ως ερασιτέχνης μουσικός αδιαφορώ για την γνώμη των ηλεκτρονικών !!! Αρέσκομαι στο να επιμένω σε αυτό που ακούω και που μου αρέσει !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έχω την αίσθηση, ότι είναι το γούστο έτσι. Πολλοί που δεν τους αρέσει ο ήχος blackstar το χαρακτηρίζουν μουντό - θαμπό.

 

Αυτήν την αίσθηση έχω αποκομίσει

Άλλο δεν μου αρέσει ένας ενισχυτής και άλλο είναι μουντός !!! Το πρώτο είναι υποκειμενικό το δεύτερο υπόκειται στους κανόνες της φυσικής !!!!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο δεν μου αρέσει ένας ενισχυτής και άλλο είναι μουντός !!! Το πρώτο είναι υποκειμενικό το δεύτερο υπόκειται στους κανόνες της φυσικής !!!!!

Αυτο δεν εβγαζε νοημα...Οτι επιθετο χαρακτηριζει εναν ηχο ειναι υποκειμενικο...Πολυ κακο για το τιποτα.

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο δεν εβγαζε νοημα...Οτι επιθετο χαρακτηριζει εναν ηχο ειναι υποκειμενικο...Πολυ κακο για το τιποτα.

Όχι βέβαια... τα επίθετα που χαρακτηρίζουν τον ήχο δεν είναι απαραίτητα υποκειμενικά αλλά και μετρήσιμα !!!!!

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΥ ΕΠΙΘΕΤΟΥ: Πρίμος, Μπάσος, Καθαρός, ακόμη και "Βρώμικος" !!! (ΜΕΤΡΗΣΙΜΑ)

 

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΥ ΕΠΙΘΕΤΟΥ: Οξύς, Τραχύς, Βαρύς, Κουδουνιστός κτλ, κτλ !!!!

 

Το μετρήσιμο για εμένα είναι το αντικειμενικό !!! Για τα υπόλοιπα περί ορέξεως κολοκυθόπιττα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΥ ΕΠΙΘΕΤΟΥ: Πρίμος, Μπάσος, Καθαρός, ακόμη και "Βρώμικος" !!! (ΜΕΤΡΗΣΙΜΑ)

 

Αν και είμαστε οφ τόπικ,

 

κι όμως, δεν ξέρω κατά πόσο είναι απόλυτα σωστό αυτό που λες, βλέπω βίντεο πχ. στο yt που τιτλοφορείται: dirty sound/distorted sound/heavily distorted, το ανοίγω και βλέπω έναν παππού με μία τέλε και ένα λαμπάτο σε crunch κανάλι που νομίζει ότι έχει ''βρωμιά''..και όντως έχει βρωμιά για τον ίδιο..

 

ένας πιτσιρικάς θα αναρωτιέται που είναι η βρώμα.

 

Έχεις κάποιο δίκιο ως προς το ''μετρήσιμα'' αλλά έχει σημασία στον ήχο από που ξεκινάς να μετράς..  ;), όπως και να το κάνεις δλδ., γνώμη μου είναι πως οποιοδήποτε χαρακτηριστικό του ήχου είναι καθαρά υποκειμενικό.

 

Όπως και να χει ευχαριστώ για τις απαντήσεις όλων σας, θέλει ψάξιμο το πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο παππούς μου όταν με ακούει να βαράω ένα μπαρέ στην κλασσική κιθάρα το θεωρεί βρώμικο αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει ΑΚΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ και ΜΕΤΡΗΣΙΜΟ στον ήχο !!!!!

 

Βρώμικο είναι και ένα ρούχο που βγαίνει κατευθείαν από το πλυντήριο σύμφωνα με τα μικρόβια και κωλοβακτηρήδια που υπάρχουν ακόμη και στο πλυντήριο αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα χαρακτηρίσουμε το ρούχο ως ΒΡΩΜΙΚΟ !!!!

 

ΚΑΘΑΡΟΣ θεωρείται και ένας φίλος μου που κάθε μέρα βάζει 2 κιλά κολώνια πάνω του και ας έχει να πλυθεί από το ΠΑΣΧΑ αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι και ΚΑΘΑΡΟΣ !!!!

 

ΘΕΛΕΤΕ ΚΑΙ ΑΛΛΑ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν θα με συμπαθήσει ο φίλος AXLNICK για αυτο και εγώ έχω να πω οτι οι Blackstar στερούνται ποιότητας κατασκευής και συμφωνώ απόλυτα με τον Sottos.

 

Πρόσφατα επισκεύασα και εγώ έναν HT Club 40 τον οποίο οταν το ανοιξα νομιζα οτι έβλεπα πλακέτες απο pc και οχι απο λαμπάτο ενισχυτη.. Διπλα τυπωμένα, χαμός απο ICs...α και 2+2 λυχνίες!!! Ετσι για να λέμε οτι ειναι full λάμπα!!

 

Προφανώς αυτο δεν ενδιαφέρει τον μη ηλεκτρονικό και εχεις δικιο. ΑΛΛΑ για καποιον ο οποιος θα σκασει 700 ευρω για εναν ενισχυτη και θελει να του κρατήσει χρόνια καλό ειναι να το ξερει... Κανεις δεν θελει στο live να χαλάσει ο ενισχυτης στα καλα καθούμενα επειδη οι stock ενισχύτριες λάμπες σκάσανε και πηγανε να κάψουν ολο τον ενισχυτή.

 

Τώρα οσο αφορα για το αν ειναι μουντός η οχι τι σε νοιαζει. Το θεμα ειναι εσενα να αρεσει. Εγω προσωπικα πληκτράς είμαι και τις ιδιες λαλακιες ακουω και στον δικο μου τομεα. Αυτα τα πιανα ειναι μουντα, οχι αυτα ειναι πριμαριστα. Εσυ καθορίζεις τον ήχο σου με τις επιλογές. Δεν προκειται να παρεις Marshall ενισχυτη οταν σαρεσει η αμερικανίλα στον ήχο. Απλα πραγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ρε τι άλλο θα ακούσουμε . Ερχεται ο καθένας στο ξαφνικά και πρέπει να κας κάνει μάθημα τι θα άκουμε  πως το ακούμε , πως το εκφράζουμε , πως το χαρακτηρίζουμε .

 

Ρε φίλε ασχολησου με τίποτε άλλο και άμα εμένα μου γουστάρει να τον ακούω μουντο τότε μουντο θα τον λέω . Κανε λοιπόν τα μαθήματα συντακτικού αλλού γιατί γίνεσαι κουραστικος . Ο ενίσχυτης ειναι μουντος και θολος . Εμένα έτσι μου ακούγεται καθώς και σε πολύ κόσμο . Κανε μια γύρα και σε κανένα άλλο σάιτ στον κόσμο και διάβαζε . Βέβαια ειναι και τι έχεις θέσει σαν μετρό αναφοράς .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν θα με συμπαθήσει ο φίλος AXLNICK για αυτο και εγώ έχω να πω οτι οι Blackstar στερούνται ποιότητας κατασκευής και συμφωνώ απόλυτα με τον Sottos.

Το οποίο στηρίζεις πού??????

 

 

Πρόσφατα επισκεύασα και εγώ έναν HT Club 40 τον οποίο οταν το ανοιξα νομιζα οτι έβλεπα πλακέτες απο pc και οχι απο λαμπάτο ενισχυτη.. Διπλα τυπωμένα, χαμός απο ICs...α και 2+2 λυχνίες!!! Ετσι για να λέμε οτι ειναι full λάμπα!!

 

Δεν είπα πουθενά ότι είναι full λάμπα αλλά πότε μιλήσαμε για τον HT club??? Εκτός θέματος... ο ενισχυτής μας είναι ο 5 ht c!!!! Αν θες άνοιξε νέο θέμα!!!!

 

Προφανώς αυτο δεν ενδιαφέρει τον μη ηλεκτρονικό και εχεις δικιο. ΑΛΛΑ για καποιον ο οποιος θα σκασει 700 ευρω για εναν ενισχυτη και θελει να του κρατήσει χρόνια καλό ειναι να το ξερει... Κανεις δεν θελει στο live να χαλάσει ο ενισχυτης στα καλα καθούμενα επειδη οι stock ενισχύτριες λάμπες σκάσανε και πηγανε να κάψουν ολο τον ενισχυτή.

 

700 ευρώ ???? Από που τον αγόρασες ???? Από τράπεζα με 1000% τόκο !!! Ο ενισχυτής καινούργιος κοστίζει 400+ ευρώ !!!

 

Τώρα οσο αφορα για το αν ειναι μουντός η οχι τι σε νοιαζει. Το θεμα ειναι εσενα να αρεσει. Εγω προσωπικα πληκτράς είμαι και τις ιδιες λαλακιες ακουω και στον δικο μου τομεα. Αυτα τα πιανα ειναι μουντα, οχι αυτα ειναι πριμαριστα. Εσυ καθορίζεις τον ήχο σου με τις επιλογές. Δεν προκειται να παρεις Marshall ενισχυτη οταν σαρεσει η αμερικανίλα στον ήχο. Απλα πραγματα...

 

Είσαι πληκτράς και έχεις προσωπική εμπειρία από Blackstar ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου