Προς το περιεχόμενο

Korg-M50


Προτεινόμενες αναρτήσεις

       Καλημέρα σε όλα τα μελή του Noiz! Είμαι κάτοχος του synthesizer korg-m50 και θα ήθελα να θέσω κάποιες ερωτήσεις στους πιθανούς κατόχους του ή στους γνώστες του συγκεκριμένου οργάνου σχετικά με τον χειρισμό του αλλά και άλλες επιπρόσθετες απορίες.

      Αρχικά, θέτω την συνηθισμένη ερώτηση σχετικά με λαϊκούς-παραδοσιακούς ήχους. Μπορώ να ευελπιστώ ότι θα δημιουργηθούν σχετικά δείγματα η να επαναπαυτώ με τα ήδη ολιγάριθμα προϋπάρχοντα δείγματα λαϊκών voices ;

    Επιπλέον σχετικά με τα piano-voices θα ήθελα να κάνω μια παρατήρηση. Διαπιστώνω σε κάθε ήχο φυσικού πιάνου που προϋπάρχει στο όργανο , έχει  μια τάση για υψηλό gain που έχει ως αποτέλεσμα την έντονη παραμόρφωση του ήχου. Κοινώς , μια βρώμια σε κάθε ήχο πιάνου. Τι ευθύνεται για αυτό και πως μπορώ να το διαχειριστώ για την βελτίωση του;

      Τέλος, αντιμετωπίζω πρόβλημα σχετικά με την δημιουργία combination στην άδεια bank D (αν δεν κάνω λάθος) όπου δεν υπάρχουν εργοστασιακά δείγματα combinations και υπάρχει δυνατότητα για δημιουργία. Απ’ ότι κατάλαβα έχω δυνατότητα για επιλογή 16 voices αλλά το μόνο που ακούγεται είναι το κανάλι 1 . Δημιουργώ ένα συνδυασμό , επιλεγώ τα όργανα ,  ενεργοποιώ το ‘’play’’ σε κάθε κανάλι και ακούω μόνο το 1ο κανάλι. Αν είναι εύκολο σε κάποιον να μου εξηγήσει πως μπορώ να το διαχειριστώ θα του ήμουν ευγνώμων.

      Ευχαριστώ εκ των πρότερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά, θέτω την συνηθισμένη ερώτηση σχετικά με λαϊκούς-παραδοσιακούς ήχους. Μπορώ να ευελπιστώ ότι θα δημιουργηθούν σχετικά δείγματα η να επαναπαυτώ με τα ήδη ολιγάριθμα προϋπάρχοντα δείγματα λαϊκών voices;

Σε μερικα sites διαφημιζουν το M50 με την υποσημειωση "Διατίθενται ελληνικοί ήχοι."

Καλυτερα λοιπον να ρωτησεις το Bon Studio που ειναι ο αντιπροσωπος της Korg.

 

Διαπιστώνω σε κάθε ήχο φυσικού πιάνου που προϋπάρχει στο όργανο , έχει  μια τάση για υψηλό gain που έχει ως αποτέλεσμα την έντονη παραμόρφωση του ήχου. Κοινώς , μια βρώμια σε κάθε ήχο πιάνου. Τι ευθύνεται για αυτό και πως μπορώ να το διαχειριστώ για την βελτίωση του;

Μπορεις να σεταρεις το volume του καθε oscillator απο το OSC/DT Mixer tab οταν εισαι σε Program mode.

 

Δημιουργώ ένα συνδυασμό , επιλεγώ τα όργανα ,  ενεργοποιώ το ‘’play’’ σε κάθε κανάλι και ακούω μόνο το 1ο κανάλι.

Αν πατησεις το Play, τοτε ο συγκεκριμενος ηχος γινεται mute, δεν ακουγεται δηλαδη.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαθέτω και εγώ το παρόν οργανάκι αν και παίζω εντελώς διαφορετικό είδος μουσικής.

Όσον αφορά τους ελληνικούς ήχους από όσο θυμάμαι από εκεί που το αγόρασα (Ριχάρδο στη Θεσσαλονίκη), ο πωλητής είχε αρκετούς έτοιμους ελληνικούς ήχους-ρυθμούς αλλά εγώ δεν τους ήθελα. Νομίζω ότι και κάπου στο διαδίκτυο υπάρχει ένα σχετικό αρχειάκι.

 

Όσον αφορά το πιάνο είναι ο μόνος ήχος από τον οποίο δεν είμαι ευχαριστημένος από το korgaki, ότι ρύθμιση και να κάνω. Δεν ξέρω γιατί αλλά κάτι δε μου κολλάει ακουστικά. Αυτό φυσικά είναι κάτι υποκειμενικό, αλλά από τη στιγμή που διαθέτω και ένα ηλεκτρικό πιάνο Technics, δεν πολυνοιάστηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου