Προς το περιεχόμενο

Boss PSA + PCS


Aggelos22i

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας εχω ενα τροφοδοτικο Boss PSA http://www.dcmusicstore.com/core/media/media.nl?id=30380&c=364154&h=6006197b451d815cd1be και τον ανταπτορα Roland PCS-20A http://elderly.com/images/accessories/ELA/PCS20A.jpg θελω να ενωσω 3-4 πεταλακια μαζι μπορω με αυτα; παντως το τροφοδοτικο με τον ανταπτορα δεν συνδεονται μαζι να τα κοψω και να τα κολλησω η να παρω μια pedal board για 6 πεταλια να ησυχασω  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ο λόγος που υπάρχει το PCS-20A της Boss με οκτώ ίδια βύσματα, είναι για να παρέχει τροφοδοσία σε πολλά πεταλάκια, έως οκτώ, από ένα μόνο τροφοδοτικό. Προϋποθέτει όμως ο κατασκευαστής (Boss) ότι τουλάχιστον ένα πεταλάκι της αλυσίδας θα έχει δύο "εισόδους" τροφοδοσίας (π.χ. Boss TU-2), έτσι ώστε η μία εκ των δύο "εισόδων" που βρίσκονται στο πεταλάκι να παίξει τον ρόλο του μετατροπέα στο PCS-20A και κατ'επέκταση την παροχή της τροφοδοσίας προς τα υπόλοιπα πεταλάκια.

 

Στην περίπτωση που δεν έχεις κάποιο πεταλάκι με δύο "εισόδους" τροφοδοσίας, οι λύσεις είναι:

1) Κόβεις τον ακροδέκτη από το τροφοδοτικό και έναν ακροδέκτη (τον τελευταίο) από το PCS-20A. Κάνεις την σχετική ένωση προσέχοντας την πολικότητα.

 

2α) Αλλάζεις το βύσμα του τροφοδοτικού έτσι ώστε να ταιριάζει με του PCS-20A ή

2β) αλλάζεις το ένα βύσμα του PCS-20A έτσι ώστε να ταιριάζει με του τροφοδοτικού.

 

Τα πιό πάνω δεν τα προτείνω καθ'ότι "καταστρέφεις" κάποιο από τα δύο ή και τα δύο.

 

3) Βρίσκεις κάποιον μετατροπέα (adaptor) έτσι ώστε να γίνει η ένωση μεταξύ του βύσματος του τροφοδοτικού και ενός βύσματος του PCS-20A.

 

4) Αν δεν βρείς μετατροπέα (adaptor), κατασκευάζεις ένα μικρό καλώδιο με τα σχετικά βύσματα, προσέχοντας την πολικότητα.

 

5) Αγοράζεις έτοιμο καλώδιο 8άρι που να έχει ένα βύσμα ανάποδο σε σχέση με τα υπόλοιπα, δηλαδή 7+1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι οτι πηγα σε 2-3 ηλεκτρολογια και δυστιχως δεν βρηκα ανταπτορα  :-\ (ρε τις μαιμουδες πρεπει να εχεις πεταλακι με 2 εισοδους...) θα το κοψω και οτι γινει το πολυ πολυ να το χαλασω!  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εκανα Τζιφος! η συνδεσμολογια ειναι σωστη αλλα δεν παει ρευμα στο τελικο βυσμα ο μετασχηματιστης εχει ενδειξη οτι δουλευει κανονικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα υπολοιπα εχεις?

ή μονο στο τελευταιο δεν εχεις.

εγω οταν το εκανα - κλασικα εβαλα την πολικοτητα αναποδα και μεχρι να το καταλαβω  :o :o :o :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Παιδιά γεια σας,

 

sorry για την ανάσταση του θέματος αλλά είναι μεγάλη ανάγκη.

 

Υπάρχει αντιπρόσωπος της BOSS στην Αθήνα και αν όχι υπάρχει κάποιος που να πουλάει προϊόντα της?

Χρειάζομαι επειγόντως μετασχηματιστή.

 

Επίσης είδα στο site της Boss ότι αυτός που βγαίνει τώρα είναι 500mA... δεν υπάρει 1000mA?

 

Αν ξέρει κάποιος φίλος που μπορώ να βρω κάτι ανάλογο και ας μην είναι της boss?

(με το boss δεν έχω καθόλου θορύβους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πεταλάκια είναι.

δύο dd-3

ένα rv-5

το κουρδιστήρι της boss

ds1

od3

line selector της boss

danelectro fab tone

 

όλα τα τροφοδοτώ με το chain καλωδιάκι της boss και ένα μετασχηματιστή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ψάχνεις το παρακάτω.

http://www.thomann.de/gr/boss_psa_230.htm

 

Λογικά θα βρεις στα καταστήματα, διαφορετικά ψάξε στα μεταχειρισμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

 

Δεν υπάρχει κάποιος αντιπρόσωπος της boss, ε?

 

Θυμάμαι ένα μαγαζί κοντά στα εξάρχεια που είχα αγοράσει αρκετές φορές πεταλάκια της boss από εκεί (μου διαφεύγει το όνομά του αυτή τη στιγμή, roland κάτι... δεν είμαι σίγουρος), αλλά νομίζω έχει κλείσει..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου