Προς το περιεχόμενο

2 ενισχυτες κιθαρας in stereo


panosprog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους ειπα να ανοιξω ξανα αυτο το θεμα το ειχα ανοιξει και στο παρελθον αλλα επειδη σκεφτομαι σοβαρα την αποκτηση ενος δευτερου ενισχυτη (εχω αρχισει και ξεφορτωνομαι αρκετα πεταλια γι αυτο το λογο ελπιζω μονο να μην το μετανιωσω και να πρεπει να τα ξαναποκτησω ;D)Στις ερωτησεις λοιπον,1)μπορω να συνδιασω π.χ. solid state ενισχυτη με λαμπατο? 2)πρεπει να υπαρχει καποια αντιστοιχια και στα βατ τους? 3) παιζει ρολο ο χαρακτηρας του καθε ενισχυτη για να συνδιαζονται τα ηχοχρωματα τους? 4) τα ηχεια επισης πρεπει να εχουν τις ιδιες διαστασεις  η τον ιδιο αριθμο? 5) καποιοι συνδιασμοι που εχετε κανει εσεις και θεωρειτε οτι ηταν πετυχημενοι  ??? Ελπιζω να μην σας κουρασα με τις ερωτησεις ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε,

 

Εγώ έχω πειραματιστεί πολλάκις με την μανία του στερεο. Αλλά ως άφραγκος και γω δεν κατόρθωσα να βρώ 2 λαμπάτους... Οπότε λάμπα και solid state πήγανε παρέα.

 

Vox ac 4 και Marshall mg 30 που έχει μείνει από παλιά.

 

Και οι δύο έχουν 8 άρια ηχεία και αντικειμενικά βγάζουν πάνω κάτω τα ίδια βαττ.

Το delay με το στέρεο ήταν μαγικό δεν μπορώ να πω.... Παρ'όλα αυτά η διαφορά στο ηχόχρωμα και ο επιφανειακός ήχος των τρανζιστορ με χάλασαν. Στην παραμόρφωση πραγματικά αλλοιωνόταν ο τόνος... Το ηχόχρωμα των ενισχυτών δεν ταίριαζε...

Επίσης είχα πειραματιστεί και με έναν Peavey ValveKing 112 που είχα παλαιότερα με τον μαρσαλ... εκεί το χάσμα ήταν αγεφύρωτο βέβαια...

  Με αυτά έχω δοκιμάσει stereo... και δεν με έθισε...

Σου προτείνω να το δοκιμάσεις πάντως. Ιδιαίτερα αξίζει αν παίζεις με delay. Αλλιώς προσπάθησε να βρείς πολύ ταιριαστούς ενισχυτές. Ίδιας μάρκας η κατηγορίας τουλάχιστον... Πάντως θα στο συνιστούσα με 2 λαμπάτους προσεκτικά επιλεγμένους... Ο όγκος θα σε τρελάνει  8) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εάν κατάλαβα καλά θέλεις να στήσεις ένα stereo ηχητικό σύστημα με δύο εντελώς διαφορετικούς μονοφωνικούς ενισχυτές;

Επίσης, σε αυτό το "σύστημα" ποιά stereo μηχανήματα θα συνδέσεις;

 

Το να συνδέσεις μία μονοφωνική έξοδο σε δύο ενισχυτές (παράλληλα) δεν σημαίνει ότι αυτό το πράγμα είναι stereo.

 

Μήπως εννοείς κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν κατάλαβα καλά θέλεις να στήσεις ένα stereo ηχητικό σύστημα με δύο εντελώς διαφορετικούς μονοφωνικούς ενισχυτές;

Επίσης, σε αυτό το "σύστημα" ποιά stereo μηχανήματα θα συνδέσεις;

 

Το να συνδέσεις μία μονοφωνική έξοδο σε δύο ενισχυτές (παράλληλα) δεν σημαίνει ότι αυτό το πράγμα είναι stereo.

 

Μήπως εννοείς κάτι άλλο;

Aυτο που θελω να κανω ειναι αυτο που περιγραφει ο φιλος απο πανω αυτη την ορολογια βλεπω χρησιμοποιουν οσοι κανουν το ιδιο τωρα αν δεν ειναι σωστη  ::) στερεοφωνικο θα ειναι ενα delay πεταλι.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Aυτο που θελω να κανω ειναι αυτο που περιγραφει ο φιλος απο πανω αυτη την ορολογια βλεπω χρησιμοποιουν οσοι κανουν το ιδιο τωρα αν δεν ειναι σωστη  ::) στερεοφωνικο θα ειναι ενα delay πεταλι.

Τότε άλλαξε τον τίτλο του thread, άλλο πράγμα καταλαβαίνει ο επισκέπτης.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αυτο το κανω καθημερινα συνδιαζοντας εναν Roland cube 30 με τον Heritage Liberty 45w που ειναι φυσικα φουλ λαμπα "καθαρος " ενισχυτης με 2 6l6 τελικες . 

Βεβαια η διαφορα αποδοσης ειναι τεραστια ο ενας παιζει στο 1.5 το πολυ και ο αλλος στο 7 ;D... ,αλλα σε εντασεις ενος υποτυπωδως μονωμενου δωματιου που εχω παιζουν μια χαρα και το απολαμβανω ,κυριως μεσω ενος stereo chorus .Για λιγο ομως,γιατι  επειδη το αποτελεσμα ειναι λιγο ...βεβιασμενα εντυπωσιακο(!) κουραζει ολο αυτο το μπουγιο σε  ενα δωματιο...Ατυχως δεν ειχα ποτε την ευκαιρια να παιξω live με δυο ενισχυτες stereo για να δω πως ειναι στην πραγματικη ζωη! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...δεν ειχα ποτε την ευκαιρια να παιξω live με δυο ενισχυτες stereo για να δω πως ειναι στην πραγματικη ζωη! ;)

:)  :)  :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αυτο το κανω καθημερινα συνδιαζοντας εναν Roland cube 30 με τον Heritage Liberty 45w που ειναι φυσικα φουλ λαμπα "καθαρος " ενισχυτης με 2 6l6 τελικες . 

Βεβαια η διαφορα αποδοσης ειναι τεραστια ο ενας παιζει στο 1.5 το πολυ και ο αλλος στο 7 ;D... ,αλλα σε εντασεις ενος υποτυπωδως μονωμενου δωματιου που εχω παιζουν μια χαρα και το απολαμβανω ,κυριως μεσω ενος stereo chorus .Για λιγο ομως,γιατι  επειδη το αποτελεσμα ειναι λιγο ...βεβιασμενα εντυπωσιακο(!) κουραζει ολο αυτο το μπουγιο σε  ενα δωματιο...Ατυχως δεν ειχα ποτε την ευκαιρια να παιξω live με δυο ενισχυτες stereo για να δω πως ειναι στην πραγματικη ζωη! ;)

Εγω εχω εναν Tech 21 Trademark 60 1x12 και σκεφτομαι την αποκτηση ενος λαμπατου 15w και μαλλον κεφαλιου μονοκαναλου σε συνδιασμο με 1 καμπινα 1χ12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραιος και ΧΡΗΣΙΜΟΣ ενισχυτης !Τον ειχα και επαιζε καθημερινα στο σπιτι αλλα με ειχε βγαλει μια χαρα και σε  live!Ωραια ιδεα ο συνδιασμος που θελεις να κανεις.ΟΡΜΑ! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου