Προς το περιεχόμενο

Σεταρισμα κιθαρας σε B κουρδισμα`


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Από που έχει προκύψει ότι κιθάρες με 24,75 δεν κάνουν για χαμηλά κουρδισματα ;

 

Εγω εμειρικα το εχω δει οτι για τα ιδια χαμηλα κουρδισματα φιλοι μου με μεγαλυτερο scale  απο το δικο μου (24,75)τα πετυχαινουν με πιο λεπτες χορδες, επισης δεν ειναι τυχαιο που οι βαρυτονες κιθαρες εχουν μεγαλο scale

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Εσύ να τσεκάρεις αυτές http://www.thomann.de/gr/dunlop_heavy_core_heaviest.htm είναι οι καλύτερες για drop tunings και για τους emg που έχει η κιθάρα σου :-*

 

λες ε? θα βαλω ενα σετακι στην επομενη παραγγελια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εμειρικα το εχω δει οτι για τα ιδια χαμηλα κουρδισματα φιλοι μου με μεγαλυτερο scale  απο το δικο μου (24,75)τα πετυχαινουν με πιο λεπτες χορδες, επισης δεν ειναι τυχαιο που οι βαρυτονες κιθαρες εχουν μεγαλο scale

το μισό μέταλ παίζει με λες πολ και πολύ χαμηλά κουρδισματα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μισό μέταλ παίζει με λες πολ και πολύ χαμηλά κουρδισματα

 

ναι εχεις δικιο σε αυτο και δεν ξερω πως γινεται κατι θα μου διαφευγει.

 

αλλα το στανταρτ προβλημα που αντιμετωπιζω σε μικρα scale και βαρια κoυρδισματα (και σε κιθαρα και σε μπασσο) ειναι αυτο του intonation. παω το βαγονακι τερμα πισω και παλι ειναι οριακα. οποτε υποθετω οτι με μεγαλυτερο scale θα ηταν πιο ανετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα το στανταρτ προβλημα που αντιμετωπιζω σε μικρα scale και βαρια κoυρδισματα (και σε κιθαρα και σε μπασσο) ειναι αυτο του intonation. παω το βαγονακι τερμα πισω και παλι ειναι οριακα. οποτε υποθετω οτι με μεγαλυτερο scale θα ηταν πιο ανετα

 

σωστο και αυτο ,το ιδιο με απασχολη και εμενα,υπαρχει λυση? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστο και αυτο ,το ιδιο με απασχολη και εμενα,υπαρχει λυση? ???

 

Eυκολη... Πηγαινετε τις κιθαρες σας σε εναν μαστορα να σας κανει την δουλεια... Να δειτε πως γινεται και την επομενη φορα το κανετε μονοι σας...Εγω μενω π.φαληρο... Αν δεν γνωριζετε που να την πατε , στειλτε μου π.μ. να σας διαφωτισω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυκολη... Πηγαινετε τις κιθαρες σας σε εναν μαστορα να σας κανει την δουλεια... Να δειτε πως γινεται και την επομενη φορα το κανετε μονοι σας...Εγω μενω π.φαληρο... Αν δεν γνωριζετε που να την πατε , στειλτε μου π.μ. να σας διαφωτισω...

 

Εκει ειναι το point να τις κανουμε μονοι μας ,αν ηταν να τις παμε σε μαστορα......δεν θα μιλουσαμε τωρα.εξαλου οποτε εχω παει κιθαρα σε μαστορα πριν αρχισω να ασχολουμε εγω,

δεν μου την εκανε κανενας εκεινη τι στιγμη ,και οταν ρωτησα ποτε για να ερθω να δω,εκαναν τον κινεζο......

εεεεμμμ αυτοι πως θα ζησουν??????? ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκει ειναι το point να τις κανουμε μονοι μας ,αν ηταν να τις παμε σε μαστορα......δεν θα μιλουσαμε τωρα.εξαλου οποτε εχω παει κιθαρα σε μαστορα πριν αρχισω να ασχολουμε εγω,

δεν μου την εκανε κανενας εκεινη τι στιγμη ,και οταν ρωτησα ποτε για να ερθω να δω,εκαναν τον κινεζο......

εεεεμμμ αυτοι πως θα ζησουν??????? ;D

 

Μα αν δεν ξερεις πως θα την φτιαξεις ? Εγω παιζω 10 χρονια και δεν ξερω να την σεταρω... Ως εκ τουτου εχω 2 τιμιους μαστορες που μου κανουν αψογη δουλεια... Οπως και να στο περιγραψουν οι γνωστες πιστευω ειναι αδυνατον να κανεις ενα τοσο δυσκολο σετ απ.... Αν ειναι για στανταρντ κουρδισμα τοτε οκ... Αλλα εδω μιλαμε για κουρδισμα που θελει τον τροπο του... Αλλιως τσεκαρε και βιντεο στο youtube ... Ομως αν μιλαμε για κιθαρες αξιας νομιζω δεν λεει να πειραματιζεσαι πανω τους...Αποψη μου !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Εσύ να τσεκάρεις αυτές http://www.thomann.de/gr/dunlop_heavy_core_heaviest.htm είναι οι καλύτερες για drop tunings και για τους emg που έχει η κιθάρα σου :-*

Πουθενα εδώ δεν υπάρχουν ή κάτι καλό επίσης για χαμηλό κούρδισμα;Να μην παραγγείλω τωρα χορδες από τόμαν μονο,δε λεει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου