Προς το περιεχόμενο

Λαμπάτος (?) με Fender καθαρά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

 

Τον τελευταίο μήνα έχω βγει στη γύρα στα μαγαζιά, αναζητώντας ένα μικρό λαμπάτο για το σπίτι. Το πρόβλημά μου είναι ότι αυτό που έκατσε τέλεια στα γαϊδουρινά αυτιά μου, είναι το πρώτο κανάλι του fender hotrod deluxe. Και το πρόβλημα είναι και τα λεφτά του (λίγο πριν το χιλιάρικο), και τα βατ που θα "διασκεδάζουν" όλη τη γειτονιά, άλλα το πιο μυστήριο είναι ότι τα άλλα δυο κανάλια δε μου άρεσαν καθόλου. Από fender άκουσα και τον blues junior αλλά δεν είχαν καμία σχέση τα καθαρά του - μου έκανε πολύ κακή εντύπωση κι αναρωτιέμαι αν είχε κάποιο πρόβλημα το συγκεκριμένο κομμάτι που δοκίμασα.

 

Υπάρχει κάποιος ενισχυτής που να έχει τα καθαρά του hot rod deluxe και να μπορείς να ανεβάσεις την ένταση ώστε να "σπάει" με τον ίδιο (ή και λίγο παραπάνω) τρόπο; Όσο αφορά για παραπάνω γκάζια μάλλον με υπερκαλύπτει το sansamp gt2, αλλά θα θελα κάτι παραπάνω στα καθαρά.

 

Στις βόλτες μου άκουσα και διάφορους modeling ενισχυτές. Έχει ενδιαφέρον το πώς εξελίχθηκαν τα τελευταία χρόνια, αλλά για παράδειγμα ο fender mustang ii, ναι εντάξει, τα κάνει όλα και συμφέρει (μέχρι και usb του βάλανε) αλλά όταν τον έβαλα δίπλα-δίπλα με τον vox vt20+  μάλλον απογοητεύτηκα. Έχουν τόση διαφορά οι "φθηνοί" fender από τα αδερφάκια τους που πλησιάζουν σε τετραψήφιο;

 

Για να τελειώσω με τις απορίες μου, ο super champ xd πώς συγκρίνεται με Mustang 2, blues junior και deluxe; Δεν μπόρεσα να τον βρω πουθενά να τον ακούσω :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το σκέφτηκα κι εγώ το attenuator, αλλά δεν θα υπάρχει κάποιος "μικρούλης" με 5, 10, 15 βατ, που απλά να βγάζει αυτά τα καθαρά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα τα καθαρα ,που δεν ειναι και η επιτομη των καθαρων βεβαια μη τρελλαθουμε,τα βγαζει ΜΟΝΟ αυτος ο ενισχυτης δεν γινεται αλλωστε και αλλοιως... ;D

 

Ωραια καθαρα ,πολυ καλυτερα μαλιστα απο τον Hot Rod Deluxe, σε λιγοτερα βαττ βγαζει αυτος

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=74604

 

και μαλιστα το παλικαρι τον πουλαει στην τιμη που κανει ο HRD καινουργιος.

 

αν τον ανοιξεις πολυ "σπαει" αλλα βεβαια οπως ολοι οι ενισχυτες,ακομα και αυτοι των 5 βαττ,ειναι τρομακτικα δυνατα για σπιτι.

 

αν δεν σου αρεσε ο Blues jr τοτε μην ασχοληθεις με ενισχυτες που εχουν EL84 γιατι προφανως δεν σου αρεσει ο ηχος τους κοιτα ενισχυτες με "αμερικανικες" λυχνιες (6V6,6L6)

 

άλλα το πιο μυστήριο είναι ότι τα άλλα δυο κανάλια δε μου άρεσαν καθόλου.

 

σιγα το μυστηριο, ΧΑΛΙΑ ΜΑΥΡΑ ειναι,παντα ηταν αλλωστε... ;D νομιζεις ομως οτι τα χρησιμοποιει κανεις ποτε? ;D

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε και εδώ μια ματιά

http://www.dv247.com/guitars/bogner-alchemist-112-guitar-amp-combo--50047

6L6 τελικές, κοντινό ηχόχρωμα με τους fender, αλλα σαφώς καλύτερο drive κανάλι  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Tiny Terror ήταν χμ... γλυκούλης, και πιο καλός απ τον vox lil night train αλλά διαφορετικός απ' αυτό που μου 'χει κολλήσει.

 

Τον Bogner Alchemist 112 παραλίγο να τον αγοράσω στον Νάκα, τον είχε και πιο φθηνό απ τους φίλους μας τους ευρωπαίους. Κάπου δίστασα, κάπου ήμουν επιφυλακτικός... Μετά από μια βδομάδα που ξαναπέρασα είχε πουληθεί  :P Κάθε εμπόδιο σε καλό λένε, αλλά δεν  είμαι εντελώς σίγουρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως ενα Bugera v55 στα 350 ευρω  και σπτι να τον εχεις στο  triode mode . Μπορεις να παρεις και το κεφαλι με καμπινα της επιλογης σου . Δεν τον εχω παιξει τον ενισχυτη αλλα λενε οτι θυμιζει  αρκετα . Τον ειχα σκεφτει και γω μιας που ψαχνωμε για fender ενισχυτη αλλα μετα σκεφτηκα οτι μονο και μονο που δεν θα γραφει fender θα ξενερωνω  :P Εννοω οτι αν θες fender θα παρεις fender δυσκολα το σαν fender θα σε καλυψει 100% . Οποτε περιμενω μεχρι να κερδισω τον λοτο . Επισης λυση (που σκεφτομαι και γω ) ειναι να αγορασεις ενα φτηνο kit ( αν ξερεις απο ηλεκτρονικα η εχεις φιλο ηλεκτρονικο ) και να φτιαξεις εναν απλο fender , πχ Tweed Deluxe  . Εγω σκεφτομαι για τον tweed pro !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία fenderίσια καθαρά έχει και ο Kustom defender ο οποίος είναι μονοκάναλος ενισχυτης πολύ απλός, φτηνος και ελαφρυς (αν χρειαστεις κουβάλημα)

 

αλλά ειναι 50 βατ, το οποίο όμως δε λέει κάτι για μένα τουλάχιστον, αφου έχει μάστερ βολιουμ. Μια χαρά παίζει και σε ανθρωπινές εντάσεις

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν σου αρεσε ο Blues jr τοτε μην ασχοληθεις με ενισχυτες που εχουν EL84 γιατι προφανως δεν σου αρεσει ο ηχος τους κοιτα ενισχυτες με "αμερικανικες" λυχνιες (6V6,6L6)

 

Thanks for the tip :)

 

σιγα το μυστηριο, ΧΑΛΙΑ ΜΑΥΡΑ ειναι,παντα ηταν αλλωστε... ;D νομιζεις ομως οτι τα χρησιμοποιει κανεις ποτε? ;D

 

;D

 

Συνεχίζω να αναρωτιέμαι όμως, αν υπάρχει κάποιος μόνο με όμορφα καθαρά (τον hotrod τον ξεχώρισα από αυτούς που βρήκα και άκουσα), και να μην είναι γύρω (ή κοντά να πω? ) στο χιλιάρικο

 

 

Ούτε Bugera βρήκα να ακούσω πουθενά. Ένα μαγαζί που είχε τον V22, δεν άνοιγε το κουτί με τίποτα. Ούτε την υπόληψη της κόρης του να προστάτευε  :P

 

Δε με απασχολεί να γράφει ντε και καλά fender πάνω του, και πολύ φοβάμαι ότι η σημερινή fender έχει μπερδευτεί κάπου. Ο τρόπος που αντέδρασαν στο πρόβλημα των Mustang 3 & 4 είναι ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα. Εκμεταλλεύονται πολύ το όνομα που τόσο ακριβά αγόρασαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου