Προς το περιεχόμενο

Λαμπάτος (?) με Fender καθαρά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Bugera V22  ειναι με el84 , οποτε παιζει να μην σε βλοψει οπως ειπε ο Superfunk . Ο V55 εχει 6l6  νομιζω .Δεν ξερω για fender  ισως , δεν εχω ακουσει για το προβλημα με Mustang τι εχει παιχτει . Επισυς εγω ειμαι λατρης (ας πουμε ) πιο πολυ των vintage μοντελων . Απο τους τωρινους μονο τον blues junior εχω παιξει και μου φανηκε ακριβος για αυτο που ηταν . Για τους αλλους δεν ξερω αλλα επισης μου φαινονται ακριβη με 800 παιρνεις hot rod deluxe και με 1100 deluxe reverb που ειναι το  real thing . Αnyway , ευτυχως στο στουντιο που παω εχει super reverb και κουμπωνω εκει και χαιρομαι .  Τωρα πηρε και εναν silverface twin ....  Eπισης εχει silverface bassman  αλλα ακομα δεν εχω καταφερει να παιξω με αυτον ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

     Ως φανατικος χρηστης για χρονια του HRD ακριβως για το καθαρο του καναλι (τα υπολοιπα δεν τα εχω χρησιμοποιησει ουτε για 0,1 δευτερολεπτα) εχω να σου πω να εμπιστευτεις τα γαιδουρινα σου αυτια και οχι τα αυτια αλλων η το ονομα στην προσοψη τυ ενισχυτη, οπως και επισης το οτι αν σου αρεσε στοκ ο ενισχυτης, τοτε με καλες καινουργιες λαμπες και ενα καλο μεγαφωνο ο hrd ειναι giant killer. Επισης με τον εν λογω ενισχυτη παιζω εδω και πολλα χρονια σε bedroom volume και σε διαβεβαιω οτι ποτε μου δεν ειχα προβλημα να παρω καλο ηχο . Τωρα αν θελεις να τον πουσαρεις τοσο στο καθαρο ωστε να "βρωμιζει" τοτε κατανοω τον προβληματισμο σου (αν και υπαρχουν τα πεταλακια γι αυτο).

 

     Επειδη σου προταθηκε και ο deluxe reverb (του οποιου επισης ημουν κατοχος) εχω να σου πω οτι οντως προκειται για πολυ καλο ενισχυτη, ομως ο χαρακτηρας του ειναι εντελως διαφορετικος απο αυτον του HRD. H χροια του ειναι πολυ περισσοτερο vintage oriented, σε αντιθεση με τα καθαρα του HRD που ειναι πιο μοντερνα. Και τα δυο καλα, στο δικο σου γουστο εναποκειται η επιλογη. Σε διαβεβαιωνω επισης οτι αν απολυτο κριτηριο σου ειναι να σπαει ο ενισχυτης ανεβαζοντας την ενταση, και ο deluxe reverb το κανει αυτο, παροτι εχει τη μιση ονομαστικη ισχυ του HRD, σε volumes  στα οποια το εξωδικο ειναι απολυτως σιγουρο. Αυτο για να σου δειξω οτι αν θες breakup λογω εντασης η επιλογη σου ειναι ειτε να μην μενεις σε διαμερισμα, ειτε κατι στα 5W.  :) :) :) :)

 

     Τελος, αν το χρηματικο ειναι το προβλημα σου κανε υπομονη και κοιταξε την αγορα του μεταχειρισμενου. Ανετα βρισκεις HRD στα 500€.......

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Special 6...τιποτα αλλο για μικρο λαμπατο αλα Fender...και πανφτηνο....και σε head...και σε άπειρες εκδώσεις... ;D

 

http://www.thomann.de/gr/vht_avsp16_special_6_valve.htm

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Special 6...τιποτα αλλο για μικρο λαμπατο αλα Fender...και πανφτηνο....και σε head...και σε άπειρες εκδώσεις... ;D

 

http://www.thomann.de/gr/vht_avsp16_special_6_valve.htm

 

+1 και από 'μένα. Κελεπούρι ο ΜΙΚΡΟΣ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΧΑΛΙΑ ΜΑΥΡΑ ειναι,παντα ηταν αλλωστε... ;D νομιζεις ομως οτι τα χρησιμοποιει κανεις ποτε? ;D

Παρ'ότι είναι αλήθεια αυτό και συμφωνούμε όλοι όσοι έχουμε παίξει με hrd ,..... τώρα τελευταία έχω βρει έναν δημιουργικό κατά τη γνώμη μου τρόπο να το χρησιμοποιώ .

Με το drive στο 2 και λίιιγο πιο δυνατά από το καθαρό , δουλεύει σαν μπουσταρισμένο καθαρό που βρωμίζει ευχάριστα  :D

 

θα ανεβάσω κλιπς κάποια στιγμή για να ακούσετε τι εννοώ  :) 

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση κι ο vht special - ωραίος φαίνεται στα samples του thomann και στο youtube, αλλά από κοντά πώς θα είναι  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικος ειναι και εχει και μπολικο headroom σε αυτη την εκδοση με το 12αρι μεγαφωνο

 

http://www.thomann.de/gr/vht_special_6_combo_ultra.htm

 

ασε που αυτη η εκδοση εχει και ενσωματωμενο attenuator (κανει τον ενισχυτη 1 βαττ στο χαμηλοτερο σημειο του)

 

καλυτερος ενισχυτης σε αυτα τα λεφτα δεν υπαρχει και αν σκεφτεις οτι ειναι και handwired μιλαμε για....κλοπη καθαρη...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Επίσης θεωρώ ότι για τα λεφτά του (γύρω στη μισή τιμή) ο Kustom Defender δεν απέχει και πολύ στα καθαρά από έναν HRD. Με ένα καλύτερο μεγάφωνο μπορεί να είναι και καλύτερος του.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου